Radio Opole » Stolica Opole (DAB+) » Informacje z Opola

Informacje z Opola

2024-07-10, 13:00 Autor: Adam Wołek

27 lat od "wielkiej wody" w Opolu. Obecnie nie ma takiego zagrożenia

Opole i okolice, powódź 1997 r. [źródło zdjęć: Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu]
Opole i okolice, powódź 1997 r. [źródło zdjęć: Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu]
Opole, powódź 1997 r. © (fot. Źródło zdjęć: Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu)
Opole, powódź 1997 r. © (fot. Źródło zdjęć: Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu)
Radio Opole podczas powodzi 1997 r [fot. Paweł Stauffer]
Radio Opole podczas powodzi 1997 r [fot. Paweł Stauffer]
Mija 27 lat od zalania Opola podczas "powodzi tysiąclecia". W nocy z 9 na 10 lipca 1997 roku wielka woda wdarła się do stolicy regionu zalewając Zaodrze, część Metalchemu i wyspy Pasiekę oraz Bolko wraz z ogrodem zoologicznym. Fala powodziowa zatrzymała się na wysokości Starego Miasta.
- Nie spodziewaliśmy się takiego rozmiaru tragedii - mówi fotoreporter Jerzy Stemplewski, który jest autorem wielu zdjęć z "powodzi tysiąclecia", mieszkaniec zalanego Zaodrza. - Żona obudziła mnie o 5:00 rano. Samochody pływały. Oprócz zdjęć, kręciłem również filmy i dobrze, że wypracowałem sobie system posiadania zawsze naładowanych baterii. Przecież nie było prądu.

- Pracowaliśmy, mimo że radio również znalazło się pod wodą. Nasze studio było usytuowane w budynku poczty i telekomunikacji - wspomina Jacek Rudnik, edytor wiadomości w Radiu Opole. - To nie były warunki radiowe, ale nie o to chodziło. Spełnialiśmy misję. Czytaliśmy komunikaty mieszkańców szukających swoich bliskich. To właśnie Radio Opole przekazywało te informacje zdesperowanych mieszkańców. To była misja w stu procentach.

- Obecnie miasto jest dobrze zabezpieczone przed powodzią - informuje Dawid Ozimek, zastępca naczelnika Miejskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego. - Po pierwsze powstał zbiornik Racibórz Dolny. Poza tym w mieście przeprowadzono szereg inwestycji. Do tego modernizacja wałów, która już za nami. Mamy wybudowany mur oporowy wzdłuż Parku Nadodrzańskiego. Jeszcze jest sporo szandorów w Czarnowąsach.

Opole i okoliczne miejscowości chroni także polder Żelazna.
Jerzy Stemplewski
Jacek Rudnik
Dawid Ozimek

Zobacz także

2024-07-15, godz. 11:48, Wiadomości z regionu Odra Opole czeka na start nowego sezonu Betclick 1. Ligi. Pierwszym rywalem Ruch Chorzów Trzy porażki i trzy remisy - to bilans meczów sparingowych piłkarzy Odry Opole w okresie przygotowawczym do nowego sezonu rozgrywek Betclick 1. Ligi. Niebiesko-czerwoni wszystkie przegrane zanotowali w meczach kontrolnych z przedstawicielami… » więcej 2024-07-15, godz. 11:27, Wiadomości z regionu Na 29 sprawdzonych, tylko 3 mogły jechać dalej. Porażające wyniki kontroli ciężarówek Zmasowane kontrole ciężarówek transportujących drewno przeprowadzili opolscy mundurowi inspekcji drogowej wspólnie ze Strażą Leśną. Skontrolowali 29 zestawów, z czego tylko w 3 nie były przeładowane. » więcej 2024-07-15, godz. 06:10, Kultura i rozrywka Muzyczna uczta dla różnych melomanów na placu Wolności w Opolu [ZDJĘCIA] Koncerty promenadowe w Opolu cieszą się dużym zainteresowaniem. Tym razem w niedzielne popołudnie usłyszeliśmy 'przebój' muzyki klasycznej - Cztery pory roku Vivaldiego w wykonaniu Kwartetu Smyczkowego Angelus. A także najpiękniejsze… » więcej 2024-07-14, godz. 14:30, Wiadomości z regionu Ruszyli "Szlakiem Opolskich Legend" odkrywać nieznaną historię Opola Słoneczna aura w niedzielne przedpołudnie zachęciła turystów do odkrywania miejskich tajemnic stolicy regionu. Ochotnicy wybrali się w kolejny spacer 'Szlakiem Opolskich Legend', aby posłuchać mniej znanych historii o Opolu i jego… » więcej 2024-07-14, godz. 08:33, Wiadomości z regionu Nowe ładowarki dla "elektryków". W tym roku zwiększy się też liczba autobusów elektrycznych w Opolu Cztery ładowarki typu plug-in stanęły w zajezdni Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego w Opolu. » więcej
155156157158159160161
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »