Radio Opole » Stolica Opole (DAB+) » Informacje z Opola

Informacje z Opola

2024-04-11, 07:30 Autor: IAR/Cezary Puzyna

Informuje, edukuje, bawi. Dzisiaj w Polsce obchodzimy Dzień Radia

Archiwum Radia Opole [fot. Maciej Marciński]
Archiwum Radia Opole [fot. Maciej Marciński]
Radio Opole sprzed lat [fot. Ryszard Łabus]
Radio Opole sprzed lat [fot. Ryszard Łabus]
11 kwietnia jest obchodzony w Polsce Dzień Radia. Ma na celu podkreślenie roli tego środka przekazu w naszym życiu.
Radio służy komunikacji, edukuje i bawi. Pełni ważną funkcję jako środek wczesnego ostrzegania o zagrożeniach i katastrofach, a także przekazu informacji o nadchodzącej pomocy.

Obchodzony dziś Dzień Radia nawiązuje do daty 11 kwietnia w 1923 roku, gdy Stowarzyszenie Radiotechników Polskich przyjęło dokument, w którym zawarło swoje opinie na temat wytycznych do ustawy radiotelegraficznej. Był to ważny krok na drodze rozwoju polskiej radiofonii.

Na pierwszą próbną audycję radiową trzeba było poczekać jeszcze dwa lata. Datę jej nadania ze stacji Polskiego Towarzystwa Radiotechnicznego w Warszawie - 1 lutego 1925 roku - uznaje się za początek polskiej radiofonii. Pół roku później, 8 sierpnia 1925 roku, oficjalnie powstała spółka "Polskie Radio".

Radiowe władze od początku postawiły na rozwój ośrodków regionalnych, wychodząc z założenia, że ogólnopolskiego radia nie można przygotowywać tylko z Warszawy. Kolejno powstawały rozgłośnie w Krakowie, Poznaniu i Katowicach, a 15 stycznia 1928 roku "odezwało" się Radio w Wilnie.

Natomiast 72 lata temu - 18 czerwca 1952 roku rozpoczęła swoją działalność Ekspozytura Polskiego Radia w Opolu. Na początku było to 15 minut lokalnego programu. Dzisiaj Radio Opole nadaje przez całą dobę na FM, w Internecie i systemie DAB+.

Zobacz także

2024-06-01, godz. 02:02, Wiadomości z regionu 61. KFPP. Debiuty z Niemenem zwycięskie dla Norberta Wronki [GALERIA ZDJĘĆ] Norbert Wronka został laureatem nagrody im. Anny Jantar dla Debiutantów 61. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Na scenie opolskiego amfiteatru wyśpiewał 'Nie wiem, czy to warto' z ostatniego albumu nagranego przez Czesława… » więcej 2024-05-31, godz. 22:55, Wiadomości z regionu 61. KFPP. Karolinka jedzie do grodu Kraka. Nagroda "Premier" dla duetu Zabłocki i Mozil [GALERIA ZDJĘĆ] Opolska Karolinka Premier, czyli Nagroda im. Karola Musioła 61. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej powędrowała do duetu Zabłocki Osobiście & Czesław Mozil, za piosenkę 'Ławeczka'. » więcej 2024-05-31, godz. 17:46, Wiadomości z regionu Festiwal w Opolu na Krajowej Liście Niematerialnego Dziedzictwa. Rusza zbiórka podpisów Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu na Krajowej Liście Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego? Wszystko jest możliwe. Jednak potrzebna jest do tego opolska widownia, a dokładnie jej podpisy pod inicjatywą. W czasie festiwalu wśród… » więcej 2024-05-31, godz. 17:38, Wiadomości z regionu Most Groszowy w Opolu już w festiwalowej odsłonie Tradycją już się stało, że Most Groszowy w Opolu jest muzycznie przystrajany i kilka godzin przed pierwszym koncertem festiwalowym uroczyście otwarty. Tak też było i tym razem. » więcej 2024-05-31, godz. 17:07, Wiadomości z regionu 61. KFPP. Pierwsze oceny Debiutantów? Elżbieta Zapendowska dla Radia Opole Festiwalowi Debiutanci już podczas próby generalnej byli bacznie obserwowani przez członków jury, które wieczorem zdecyduje o tym, do kogo powędruje nagroda im. Anny Jantar. Trenerka wokalna Elżbieta Zapendowska w rozmowie z naszą… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »