Radio Opole » Stolica Opole (DAB+) » Informacje z Opola

Informacje z Opola

2023-08-31, 21:00 Autor: Monika Matuszkiewicz-Biel

Jest zgoda na zakup ziemi obok tężni. Ma tam powstać strefa gastronomiczna

Tężnia Solankowa Opole [fot. Jarosław Madzia]
Tężnia Solankowa Opole [fot. Jarosław Madzia]
Sesja rady miasta Opola [fot.M.Matuszkiewicz-Biel]
Sesja rady miasta Opola [fot.M.Matuszkiewicz-Biel]
Sesja rady miasta Opola [fot.M.Matuszkiewicz-Biel]
Sesja rady miasta Opola [fot.M.Matuszkiewicz-Biel]
Będzie nowa strefa rekreacyjna i gastronomiczna w okolicach tężni solankowej na opolskiej Malince. Władze miasta planują ją stworzyć w rejonie ulicy Tarnopolskiej i Lwowskiej i odkupić działkę od prywatnego właściciela. Dziś (31.08) ratusz otrzymał na to zgodę radnych. Koszt nabycia nieruchomości to ponad 3 miliony złotych.
- My od jakiegoś czasu na osiedlu Malinka staramy się tworzyć takie urządzone tereny zielone - mówi Maciej Wujec, wiceprezydent Opola.

- W trakcie spotkań z mieszkańcami, którzy artykułowali bardzo mocno taką chęć, aby dalej rozwijać tamte tereny zielone i tworzyć taki park centralny na tym osiedlu. W związku z tym, my przystąpiliśmy do negocjacji i udało się wynegocjować możliwość zakupu terenu przylegającego, w zasadzie położonego pomiędzy parkiem sensorycznym a tężnią.

Jedną z radnych, która ma pewne wątpliwości, co do pomysłu zakupu działki, jest Barbara Kamińska z klubu PO.

- Ja myślę, że wtedy, kiedy my mielibyśmy bardzo dokładną wizualizację wraz z koncepcją, kto, w jakiej formule użytkowałby te grunty, to wtedy łatwiej podejmować taką decyzję. Oczywiście potrzebne są takie strefy, tego absolutnie nie kwestionujemy, ale żeby nie było powtórki z parku 800-lecia.

Zwolennikiem tego nie jest również Sławomir Batko z klubu PiS. Jak podkreśla, niedawno miasto było właścicielem części tego gruntu.

- Ja przypomnę, żeby wybudować tam tężnie solankową, miasto zamieniło się na grunty, między innymi właśnie na część gruntów, które dzisiaj chce wykupić. Wówczas 0,2 hektara kosztowało 470, czy też 490 tysięcy złotych, a dzisiaj 0,6 hektara miasto chce zapłacić ponad 3 miliony złotych, bo my konkretnej kwoty nie znamy, wiemy tylko, że to będzie więcej niż te 3 miliony złotych.

Wiceprezydent Wujec odniósł się do tych zarzutów i przekazał, że obecny właściciel terenu był również posiadaczem gruntów, gdzie obecnie jest tężnia, ale jak dodał, nie ma to znaczenia, bo jeśli miasto chce się rozbudowywać, to takie ruchy są konieczne.
Maciej Wujec
Barbara Kamińska
Sławomir Batko

Zobacz także

2024-11-16, godz. 13:15, Wiadomości z regionu Po weekendzie inaczej pojedziemy przy opolskim rynku Zmieniona organizacja ruchu będzie obowiązywała od poniedziałku (18.11) w ścisłym centrum Opola. Ma to związek z organizacją Jarmarku Bożonarodzeniowego na opolskim rynku - informuje Miejski Zarząd Dróg w Opolu. » więcej 2024-11-16, godz. 11:14, Wiadomości z regionu Ewakuacja mieszkańców po osunięciu muru oporowego. Była groźba przewrócenia się dźwigu Ewakuacja ponad 40 osób z budynku mieszkalnego przy ul. Źródlanej w Opolu Szczepanowicach. Przy pracach budowlanych doszło do osunięcia wykopu i uszkodzenia muru oporowego. » więcej 2024-11-16, godz. 10:20, Wiadomości z regionu Będzie praca w Opolu. Remtrak podpisał kontrakt o wartości 1,5 mld złotych Spółka Remtrak, która posiada w Opolu zakład produkcyjny, zmodernizuje 150 wagonów dla PKP Intercity i będzie je obsługiwać przez 23 lata. Kontrakt o wartości 1,5 mld zł podpisali wczoraj (15.11) w Libiszowie (Łódzkie) przedstawiciele… » więcej 2024-11-15, godz. 19:00, Wiadomości z regionu Wypłaty zasiłków dla powodzian. "Nie wszędzie są postępy" - Mamy w swojej dyspozycji ponad 250 milionów złotych na walkę ze skutkami powodzi - mówiła podczas konferencji wojewoda opolski Monika Jurek. » więcej 2024-11-15, godz. 17:26, Kultura i rozrywka Otwarto wystawę "Stanisław Bober. Fotografie" w MŚO Ponad 400 fotografii Stanisława Bobera, twórcy, którego powojenne losy splotły się z historią Opola, można oglądać w Muzeum Śląska Opolskiego. Wystawa obejmuje różne okresy twórczości tego autora. Pokazuje pejzaże Kresów Wschodnich… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »