Radio Opole » Stolica Opole (DAB+) » Informacje z Opola

Informacje z Opola

2023-08-01, 19:30 Autor: Monika Matuszkiewicz-Biel

"Czuliśmy, że musimy coś zrobić". 79. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego [ZDJĘCIA]

Obchody 79. rocznicy Powstania Warszawskiego w Opolu [fot. Jędrzej Łuczak]
Obchody 79. rocznicy Powstania Warszawskiego w Opolu [fot. Jędrzej Łuczak]
Przez 63 dni heroicznie walczyli o Polskę. Dziś (01.08) stolica regionu upamiętniła poległych podczas Powstania Warszawskiego. Były odznaczenia, salwy honorowe oraz złożenie kwiatów i zapalenie zniczy przed pomnikiem AK w Opolu.
W Opolu żyje trzech uczestników Powstania Warszawskiego. Jednym z nich jest Helena Kramerska. - My to czuliśmy w sercu, wiedzieliśmy, że coś musimy zrobić i ruszyliśmy do walki - mówi.

- To jest bardzo trudne wspomnienie, z resztą okupacja też była bardzo ciężka dla nas. Naprawdę nie mogę wspominać tego dobrze, bo nie było dobrze, ale chcieliśmy walczyć, żeby odzyskać wolność. To był taki zryw po prostu, czuliśmy, że musimy coś zrobić, żeby się wreszcie uwolnić od Niemców.

Wojewoda opolski Sławomir Kłosowski podkreślił, że Powstanie Warszawskie było czymś niewyobrażalnym.

- Ci ludzie mieli świadomość tego, że ich walka będzie graniczyła z niemożliwością, bo przecież wiadomo już było, że Stalin zatrzymał ofensywę na linii Wisły. To była sytuacja bardzo trudna, a jednak mimo wszystko ci młodzi ludzie nie mieli chwili zawahania, żeby pójść i nawet ofiarować swoje życie, postawić je na szali walki o wolność.

Senator PiS Jerzy Czerwiński podkreśla, że cały czas musimy pamiętać o 1 sierpnia po to, aby przetrwała i została przekazana następnym pokoleniom.

- Pamiętajmy, że było dwóch agresorów. Byli Niemcy, przeciwko którym walczyliśmy bezpośrednio zbrojnie, ale był też Związek Radziecki, który z Niemcami współpracował, dopiero w drugiej części wojny stał się ich przeciwnikiem. Ta pamięć powinna być po to właśnie pielęgnowana, żeby nie dopuścić w żadnym wypadku do takiego właśnie stanu, w którym Niemcy i Rosja mieliby wspólne interesy nad głowami Polaków.

- Jak myślę o sobie, jako o Polaku, to jestem dumny z tego, ale właśnie poprzez te wielkie czyny, karty historii, tego co zrobiliśmy - dodaje Ryszard Wilczyński, poseł Koalicji Obywatelskiej.

- Powstanie Warszawskie jest taką kartą i potem to, o czym mówił prezydent Warszawy, że bez tego powstania nie byłoby współczesnej stolicy, nie byłoby tej pięknej stolicy, tej odbudowy, tej wiary, że można. Jak jestem z czegoś dumny, to naprawdę ze stolicy. Z tego, że ją odbudowaliśmy z ruin i z tego, że jest taka, a nie inna.

Wiceprezydent Opola Małgorzata Stelnicka zauważa, że pamięć o poległych w Powstaniu Warszawskim musi trwać jak najdłużej.

- Biorąc pod uwagę to co dzisiaj się dzieje za naszą wschodnią granicą, to nie wolno nam o tym zapomnieć, dlatego tutaj dzisiaj jesteśmy, żeby upamiętnić ten dzień. Ryzyko zawsze istnieje, to zagrożenie jest ogromne i dlatego tym bardziej powinniśmy pamiętać, że wolność nie jest dana raz na zawsze.

- Dużo się mówi o tym zrywie i pod względem historycznym, jak i politycznym, ale do mnie przemawia jedno, że gdyby Antoni Chruściel nie wydał tego rozkazu, to ono i tak wybuchłoby samoistnie - dodaje Janusz Wójcik z gabinetu marszałka województwa opolskiego.

- Atmosfera też była taka, ludzie, młodzież, wiedząc, jak to się potoczyło i jakie były straty, to może byłyby one mniejsze, niż miałoby to taki samoistny wybuch. Musimy pamiętać o wszystkim, o przebiegu, o ofiarach, ale taki był czas.

W Powstaniu Warszawskim zginęło około 16 tysięcy żołnierzy i od 150 do 200 tysięcy cywilów.
Helena Kramerska
Sławomir Kłosowski
Jerzy Czerwiński
Ryszard Wilczyński
Magdalena Stelnicka
Janusz Wójcik

Zobacz także

2023-05-16, godz. 09:52, Kultura i rozrywka Dobra energia w surowej formie, czyli Klaudia Magica w Studiu M Radia Opole Wokalistka, kompozytorka, autorka tekstów Klaudia Magica, czyli Klaudia Majkowska zagrała dla pełnej sali w Studiu M im. SBB. Artystka umiejętnie łączy wiele stylów muzycznych, wywodzących się ze Stanów Zjednoczonych. W jej twórczości… » więcej 2023-05-16, godz. 08:00, Wiadomości z regionu Opole: jedna firma chce budować prawoskręt na 1 Maja przy dworcu PKP Jest firma zainteresowana wykonaniem prawoskrętu z ul. 1 Maja w stronę dworca PKP w Opolu i w kierunku ulicy Armii Krajowej. To BEST OPEBEL. Jako jedyna stanęła do przetargu na to zadanie. Swoje prace wyceniła na 890 tys. złotych, miasto… » więcej 2023-05-15, godz. 21:40, Wiadomości z regionu Opolanie wybiorą patronkę placu przed dworcem PKP. Ruszyło głosowanie Ruszyło głosowanie w sprawie przyszłej patronki placu przed dworcem PKP w Opolu. Opolanie do 2 czerwca mają czas, aby wybrać jedną z pięciu zaproponowanych artystek, mocno związanych opolskim festiwalem. Głos można oddać zarówno… » więcej 2023-05-15, godz. 20:40, Wiadomości z regionu O kolei w Kędzierzynie-Koźlu. "Potrzebujemy lepszej komunikacji, bo jesteśmy wykluczeni" Konieczność zwiększenia liczby pociągów dalekobieżnych i przywrócenie utraconych połączeń. To główny temat omawiany podczas debaty samorządowców i przedsiębiorców, która odbyła się w Starostwie Powiatowym w Kędzierzyni… » więcej 2023-05-15, godz. 16:10, Wiadomości z regionu Nowy ratusz już działa. Na petentów czeka duża sala obsługi i parking Centrum Usług Publicznych w Opolu oficjalnie otwarte. Pierwsi petenci zostali już obsłużeni. Opolanie mogą tam załatwić między innymi sprawy dotyczące świadczeń, dowodów osobistych oraz dróg. Łącznie przeniesiono tam 13 jednostek… » więcej
567568569570571572573
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »