Radio Opole » Stolica Opole (DAB+) » Informacje z Opola

Informacje z Opola

2023-07-29, 17:08 Autor: Monika Matuszkiewicz-Biel

"Mamy lato - niesamowite miejsce". Tym razem poznawaliśmy Paczków [ZDJĘCIA, FILM]

"Niesamowite miejsce" - Paczków [fot. Adam Dubiński]
"Niesamowite miejsce" - Paczków [fot. Adam Dubiński]
Plenerowe studio Radia Opole zawitało dziś (29.07) do Paczkowa. To właśnie to niewielkie miasteczko, przy granicy z Czechami, nazywane polskim Carcassonne, było kolejnym przystankiem naszej akcji "Mamy lato - niesamowite miejsce". Spotkać nas można było w okolicach jednej z największych atrakcji Paczkowa - przy Muzeum Gazownictwa.
Z audycji słuchacze Radia Opole mogli między innymi dowiedzieć się o tym, jak dawniej funkcjonowała lodówka, czy też ekspres do kawy. Opowiadał o tym wszystkim Wojciech Kalfas, kustosz z Muzeum Gazownictwa w Paczkowie. - Przede wszystkim musimy zwrócić uwagę na technologię produkcji gazu, która tutaj została zachowana. Choć nie tylko, ponieważ na wszystkich ekspozycjach możemy podziwiać masę sprzętu gospodarstwa domowego, urządzeń przemysłowych, niegdyś zasilanych gazem, co stanowi pewien wehikuł czasu. Są to też takie urządzenia, jak żelazko na gaz, mamy chłodziarkę gazową, czy dla przykładu mogę wymienić tutaj magiel, który pochodzi z Opola.

Natomiast inny gość, jaki pojawił się w plenerowym studiu Radia Opole, Andrzej Kłoczko, dyrektor Ośrodka Kultury i Rekreacji w Paczkowie opowiedział naszym słuchaczom o genezie balonowej fiesty, która co roku ściąga tam tłumy.

- Ładnych parę lat temu, będzie około dziewięciu, postanowiliśmy nad jeziorem w Kozielnie zrobić fiestę balonową. Pomysł zrodził się z zachwytu terenem. Z jednej strony góry, z drugiej strony jezioro. Pomyśleliśmy, że warto ten teren wykorzystać. Zrodził się ten pomysł i przy okazji, szukając rozwiązań na realizację tego pomysłu, zetknęliśmy się z wrocławskim klubem sportu balonowych i się okazało, że szefowie tej grupy balonowej pochodzą z okolic Paczkowa z naszej gminy.

Dodajmy, audycja "Mamy lato - niesamowite miejsce" jest w każdą wakacyjną sobotę między 13:00 a 15:00.
Wojciech Kalfas
Andrzej Kłoczko
Co niesamowitego czeka nas w Paczkowie? Poznajcie Muzeum Gazownictwa [FILM]

Zobacz także

2023-09-08, godz. 08:45, Wiadomości z regionu 3 miliardy w 30 lat. WFOŚiGW w Opolu świętuje okrągłe urodziny 30 lat działalności na rynku regionalnym świętuje Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Opolu. W tym czasie do firm, samorządów, a także osób prywatnych trafiło blisko 3 miliardy złotych, wszystko z myślą… » więcej 2023-09-08, godz. 07:30, Wiadomości z regionu Opole: przez cały miesiąc mieszkańcy będą mogli skorzystać z darmowej pomocy psychologicznej Każdego dnia 15 osób odbiera sobie życie - tak wynika z danych Komendy Głównej Policji. Fundacja 'Terapia to NIE WSTYD' chce temu przeciwdziałać, dlatego już w niedzielę (10.09) w Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom na opolskim… » więcej 2023-09-07, godz. 19:46, Kultura i rozrywka Wrócił na miejsce! Opolski Pegaz znów cieszy oko odwiedzających przyteatralny plac [ZDJĘCIA] Plac zmienił nazwę, on przytył... jakieś 100 kilogramów, ale wrócił na swoje miejsce. Na placu Jana Pawła II, znanym opolanom bardziej jako Teatralny, oficjalnie zaprezentowano odnowioną rzeźbę Pegaza, autorstwa Mariana Nowaka. » więcej 2023-09-07, godz. 19:42, Sport i turystyka Po wyrównanym boju Gwardia Opole wygrywa i dopisuje 3 punkty Gwardia Opole pokonała Grupę Azoty Unię Tarnów 30:26 w spotkaniu 3. serii Orlen Superligi piłkarzy ręcznych. Najwięcej bramek dla 'Gwardzistów' - 8 - zdobył w tym spotkaniu Piotr Jędraszczyk. » więcej 2023-09-07, godz. 16:00, Wiadomości z regionu Integracja i dobra zabawa. Ruszyły 22. Opolskie Dni Osób Niepełnosprawnych [ZDJĘCIA] Osoby z niepełnosprawnościami przejęły symboliczne klucze do bram Opola. W stolicy regionu ruszyły 22. Opolskie Dni Osób Niepełnosprawnych. Wydarzenie dla wielu jego uczestników jest okazją do wyjścia z domu i integracji środow… » więcej
413414415416417418419
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »