Radio Opole » Stolica Opole (DAB+) » Informacje z Opola

Informacje z Opola

2023-05-18, 08:30 Autor: Monika Matuszkiewicz

Przed nami 20. Opolski Festiwal Nauki. W programie planetarium, doświadczenia i wykłady

Konferencja prasowa w sprawie festiwalu nauki [fot. Jędrzej Łuczak]
Konferencja prasowa w sprawie festiwalu nauki [fot. Jędrzej Łuczak]
Konferencja prasowa w sprawie festiwalu nauki - od lewej Mirosław Pietrucha, Rafał Matwiejczuk [fot. Jędrzej Łuczak]
Konferencja prasowa w sprawie festiwalu nauki - od lewej Mirosław Pietrucha, Rafał Matwiejczuk [fot. Jędrzej Łuczak]
Konferencja prasowa w sprawie festiwalu nauki [fot. Jędrzej Łuczak]
Konferencja prasowa w sprawie festiwalu nauki [fot. Jędrzej Łuczak]
Konferencja prasowa w sprawie festiwalu nauki - dr Katarzyna Książek [fot. Jędrzej Łuczak]
Konferencja prasowa w sprawie festiwalu nauki - dr Katarzyna Książek [fot. Jędrzej Łuczak]
Jakie zjawiska zachodzą na niebie, jak święcą się gazy szlachetne, czy jak powstaje druk na tkaninie - to tylko kilka z wielu zagadnień, o jakich będzie można dowiedzieć się podczas 20. Opolskiego Festiwalu Nauki. Uniwersytet Opolski przygotował nie tylko szereg ciekawych wykładów, doświadczeń. Na gości będzie czekało także m.in. przenośne planetarium.
Impreza naukowa rusza już w piątek (19.05) o 19:00 i potrwa do godziny 23:00. Rozpocznie się od Nocy Nauki, a zakończy Opolskim Piknikiem Naukowym w sobotę (27.05).

- Będzie jak co roku ekstra laser show, ale będziemy też pokazywać nowe rzeczy. Będziemy dużo mówić o świetle, a chemicy będą mówić o fluorescencji - dr Katarzyna Książek, koordynator Opolskiego Festiwalu Nauki. - Będą 33 stoiska, więc tak naprawdę nie będziemy tylko na parterze, czy na I piętrze, tak jak to ostatnio bywało, bo mamy dwa piętra zapełnione. Mamy też seminarium astronomiczne. Drugie ogólnopolskie seminarium astronomiczne - wirtualna akademia astronomii, na które przyjechali uczniowie ze Szczecina, Torunia, z Warszawy, także Opole będzie takim centrum młodzieży astronomicznej.

Jednym ze współorganizatorów festiwalu jest Park Naukowo-Technologiczny w Opolu. Jak podkreśla Aleksandra Szubryt, kierownik Inkubatora Przedsiębiorczości, park podczas festiwalu będzie przede wszystkim starał się pokazać, że nauką można się bawić.

- Prezentuje nasze zaplecze badawczo-rozwojowe. Mamy takie zaplecze, jak drukarki 3D i zawsze pokazujemy, że można je wykorzystać do tworzenia prototypów, ale tu pokazujemy je od takiej strony bardziej dla dzieci. Mogą przyjść i wydrukować sobie na przykład biżuterię, maskę albo okulary.

Natomiast partnerem wydarzenia jest PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna Oddział Elektrownia Opole. Jak informuje Mirosław Pietrucha, dyrektor oddziału, elektrownia nie tylko wspiera finansowo festiwal, ale przede wszystkim też naukowo.

- W ramach tegorocznego festiwalu nauki także zaplanowany jest panel poświęcony elektrowniom atomowym, szerzej energetyce jądrowej i również przedstawiciele naszej elektrowni będą w tym kontekście się pojawiać. Tym bardziej, że PGE jest dzisiaj firmą, która również stara się bardzo mocno rozwijać, nie tylko w stronę energii konwencjonalnej, ale także tych nowych źródeł energii obecnych w naszym kraju.

Dodajmy, że osoby, które chcą wziąć udział w Nocy Nauki, nie muszą się nigdzie wcześniej zapisywać, wystarczy, że przyjdą w piątek i pobiorą wejściówki po przyjściu. Dostępne będą od godziny 19:00 w Centrum Informatycznym UO przy ulicy Oleskiej 48.
dr Katarzyna Książek
Aleksandra Szubryt
Mirosław Pietrucha

Zobacz także

2023-06-01, godz. 12:38, Kultura i rozrywka 47. OTK: Czytanie "Ptama" dla dzieci i rodziców w Dzień Dziecka w teatrze Na odczytanie sztuki pt. 'Ptam' Krystyny Miłobędzkiej zaprasza dziś (1.06) Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu. Wydarzenie towarzyszy 47. Opolskim Konfrontacjom Teatralnym 'Klasyka Żywa'. » więcej 2023-06-01, godz. 12:02, Wiadomości z regionu Pożar w Niwnicy opanowany. Relacja reportera Radia Opole Wprawdzie ogień w miejscu pożaru fabryki mebli w Niwnicy opanowano, ale na miejscu wciąż pracują strażacy. » więcej 2023-06-01, godz. 11:00, Wiadomości z regionu Opole chce być "Miastem przyjaznym dzieciom" UNICEFU Opole chce być 'Miastem przyjaznym dzieciom'. Tytuł oraz odpowiedni certyfikat przyznaje UNICEF, czyli Fundusz Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci. W naszym kraju w gronie certyfikowanych jest tylko jedno miasto - Gdynia. » więcej 2023-06-01, godz. 10:18, Wiadomości z regionu "Te płyty są toksyczne". Mieszkańcy ulicy Oświęcimskiej twierdzą, że są truci przez sąsiada [INTERWENCJA] - Ten pan nas truje - mieszkańcy ulicy Oświęcimskiej w Opolu skarżą się na toksyczne zapachy. Ich zdaniem jeden z sąsiadów na swoim podwórku składuje płyty meblowe, które pomalowane są niebezpiecznymi substancjami. Dodatkowo… » więcej 2023-06-01, godz. 06:00, Wiadomości z regionu Teren ma być posprzątany. Wody Polskie "dają czas" WOPR w Turawie [INTERWENCJA] Wody Polskie wydłużyły opolskiemu WOPR-owi czas na usunięcie nielegalnej zabudowy na cyplu Jeziora Dużego w Turawie. Tematem zajmowaliśmy się w paśmie interwencyjnym Radia Opole. » więcej
547548549550551552553
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »