Jak wygląda czyszczenie miejskiego autobusu, gdzie się naprawia pojazd oraz jak sprawdzane są bilety? Tego między innymi mogli dzisiaj (21.09) dowiedzieć się uczniowie z PSP numer 15, którzy odwiedzili zajezdnię MZK w Opolu. W ramach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu pracownicy przybliżyli dzieciom pracę kierowców, mechaników i dyspozytorów. Dodatkowo zachęcali do korzystania z autobusów.
- Byliśmy na myjni i tam były wielkie szczotki i widzieliśmy fontannę. - Autobusy są bardzo duże i mogą nas zawieźć do różnych miejsc. - Fajne jest to, że można w nich jeździć bez pasów. - Mnie się podobały drzwi od autobusu, jak się otwierają. - Autobus jest bardzo fajny, bo jest pełno rur. - Widzieliśmy też silnik - opowiadały dzieci.
- Cieszymy się, że przy okazji takich spotkań z uczniami możemy im pokazać, jak to wszystko wygląda - podkreśla Tadeusz Stadnicki, prezes MZK w Opolu.
- Prezentujemy tutaj dzieciom najważniejsze procesy technologiczne, pracę całego zaplecza i urządzeń. Rzeczywiście, największe wrażenie robi ta technologia mycia naszych pojazdów, która jest też takim przykładem optymalnego wykorzystania zasobów i mediów. 80 procent wody, która jest wykorzystywana podczas mycia, trafia z powrotem do systemu. Będziemy prezentować również organizację zajezdni. Wszystko po to, aby kształtować w nich dobre nawyki.
Dodajmy, że MZK w Opolu posiada łącznie 94 autobusy, z czego codziennie w trasę wyjeżdżają 83. Dziennie kierowcy pokonują nimi 19 tysięcy kilometrów.