Radio Opole » Stolica Opole (DAB+) » Informacje z Opola

Informacje z Opola

2021-07-31, 13:00 Autor: Daniel Klimczak

Muzeum Wsi Opolskiej uczy rozpoznawać lokalne rośliny i zwierzęta. Placówka zaprasza na bezpłatne weekendowe warsztaty

Warsztaty przyrodnicze w Muzeum Wsi Opolskiej [fot. Daniel Klimczak]
Warsztaty przyrodnicze w Muzeum Wsi Opolskiej [fot. Daniel Klimczak]
Warsztaty przyrodnicze w Muzeum Wsi Opolskiej [fot. Joanna Tymczyszyn]
Warsztaty przyrodnicze w Muzeum Wsi Opolskiej [fot. Joanna Tymczyszyn]
Warsztaty przyrodnicze w Muzeum Wsi Opolskiej [fot. Joanna Tymczyszyn]
Warsztaty przyrodnicze w Muzeum Wsi Opolskiej [fot. Joanna Tymczyszyn]
Warsztaty przyrodnicze w Muzeum Wsi Opolskiej [fot. Joanna Tymczyszyn]
Warsztaty przyrodnicze w Muzeum Wsi Opolskiej [fot. Joanna Tymczyszyn]
W Muzeum Wsi Opolskiej można lepiej poznać lokalną przyrodę, a także dowiedzieć się, jakie zmiany zaszły w niej na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci. Okazją do tego są bezpłatne warsztaty organizowane w jednej z muzealnych zagród.
- To świetna propozycja dla całych rodzin - zapewniają organizatorzy.

- Będziemy rozmawiać i uczyć się poznawać zwierzęta związane ze środowiskiem wodnym. Będziemy uczyć się o bobrach, o rybach, ptakach. Będziemy wykorzystywać różne przyrządy, takie jak siatki, lupy - mówi Agnieszka Mulawa, która prowadzi warsztaty.

- Córka interesuje się przyrodą. Ma dużą ciekawość świata i liczymy, że dowiemy się czegoś, czego do tej pory się nie dowiedziałyśmy z książek - wskazuje pani Anna.

- Ja bym chciała zobaczyć zwierzątka i kwiatki różne - zdradza 8-letnia Emilia.

- Przyszedłem tu ze swoi wnukiem, który przyleciał z dalekiego Meksyku. Wyobraził sobie, że tu biegają kurki, kogutek pieje, może owieczki też chodzą. Łowienie ryb może też będzie - dodaje pan Andrzej.

- Ludzie są zaskoczeni tym, jak dużo różnych zwierząt można wyłowić z takiego, wydawałoby się, zwykłego stawu. Są w ogóle zaskoczeni bioróżnorodnością, którą można odkryć - zauważa prowadząca zajęcia.

- Ze względu na to, że zmieniły warunki przyrodnicze, przede wszystkim wycinanie drzew, osuszanie bagien, poziom wody się też zmieniał. Zmienia się temperatura, kiedyś mieliśmy wyraźny podział na wiosnę, lato, jesień i zimę. To też przekładało się na przyrodę przez ostatnich 100 - 150 lat - wskazuje Tomasz Dziedzic z Muzeum Wsi Opolskiej.

Dodajmy, że zajęcia będą organizowane także jutro (01.08). Kolejne grupy będą mogły wziąć w nich udział o 10:00, 11:30 i 13:00. Warunkiem uczestnictwa jest zakup biletu wstępu do muzeum.
Posłuchaj relacji

Zobacz także

2021-07-01, godz. 10:32, Wiadomości z regionu Ekolodzy nie wstrzymają prac przy budowie centrum przesiadkowego Opole-Wschodnie. GDOŚ wydał pozytywną opinię Spór z ekologami o budowę centrum przesiadkowego Opole-Wschodnie zakończony. Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska utrzymała w mocy decyzję środowiskową dotyczącą tej inwestycji. Po analizie odrzucono protesty ekologów, co potwierdza… » więcej 2021-07-01, godz. 07:32, Sport i turystyka Odra Opole poznała ligowy "rozkład jazdy" Polski Związek Piłki Nożnej przedstawił terminarz rundy jesiennej Fortuna I ligi. Sezon opolska Odra rozpocznie na własnym boisku. » więcej 2021-07-01, godz. 07:00, Sport i turystyka Wzmocnij organizm tym, co daje natura! O medycynie naturalnej w RO 3 SPORT Cenne właściwości lecznicze czarnego bzu są od lat doceniane w medycynie naturalnej. Z czarnego bzu można samodzielnie zrobić soki i syropy, cenne dla człowieka są szczególnie kwiaty i owoce czarnego bzu. » więcej 2021-06-30, godz. 20:30, Sport i turystyka W końcu nowe twarze przy Oleskiej. Do Odry dołączają obrońca i pomocnik Mateusz Maćkowiak i Cezary Sauczek to nowi zawodnicy opolskiej Odry. Pierwszy z nich to lewy, boczny obrońca. Drugi występuje na pozycji skrzydłowego. » więcej 2021-06-30, godz. 18:30, Sport i turystyka Żużel: dwie niewiadome. Awizowane składy na derby "Kolejarzy" W sobotę (03.07) przy Wschodniej dojdzie do pojedynku niepokonanych w tym sezonie w 2. Lidze Żużlowej zespołów Kolejarzy z Opola i Rawicza. Menadżerowie obu ekip podali składy na to spotkanie. » więcej
1283128412851286128712881289
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »