Radio Opole » Stolica Opole (DAB+) » Informacje z Opola

Informacje z Opola

2021-07-11, 13:35 Autor: Monika Matuszkiewicz

Opole upamiętniło 78. rocznicę Rzezi Wołyńskiej. "Musimy pamiętać o ofiarach i przekazywać to młodzieży" [FILM, ZDJĘCIA]

Parlamentarzyści, przedstawiciele rządu w regionie, opolskiego ratusza, Instytutu Pamięci Narodowej oraz żołnierze z 10. Opolskiej Brygady Logistycznej uczcili Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa. Dokładnie 78. lat temu ukraińscy nacjonaliści dokonal
Parlamentarzyści, przedstawiciele rządu w regionie, opolskiego ratusza, Instytutu Pamięci Narodowej oraz żołnierze z 10. Opolskiej Brygady Logistycznej uczcili Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa. Dokładnie 78. lat temu ukraińscy nacjonaliści dokonali mordu na obywatelach II RP na Wołyniu.
Obchody w stolicy regionu rozpoczęły się od mszy świętej w kościele franciszkanów, a następnie delegacje oraz mieszkańcy złożyli kwiaty i zapalili znicze przed tablicą upamiętniającej ludobójstwo na Kresach.

- Dzisiaj obchodzimy rocznicę strasznego mordu, który rozpoczął całą tę hekatombę ludzi zamieszkałych na Kresach Wschodnich II RP i musimy o tym głośno mówić - mówił Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski.

- Blisko 100 tysięcy ludzi pomordowanych w bestialski i okrutny sposób. Jeżeli my o nich nie będziemy pamiętać, to kto za kilka lat będzie pamiętał o tej okrutnej zbrodni. Ta straszna tragedia była skrywana przez dziesiątki lat, dopiero w 2016 roku Sejm uchwalił to święto, jako Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa. Powinniśmy zawsze o tych ofiarach pamiętać i przekazywać to młodzieży.

- Dla nas Sybiraków, takie dni jak dzisiaj są bardzo ważne. Możemy wówczas pamiętać i wspominać tych, którzy zostali zamordowani w bestialski sposób - dodaje Danuta Szeliga z opolskiego Związku Sybiraków. - Każdy z nas jest dotknięty jakąś tragedią, jakimś palcem Bożym. To, że się to wszystko przeżyło, to jest niesamowite. My kresowiacy jesteśmy naznaczeni tym Marszem Sybiraków. Jak ktoś zna słowa tego marszu to wie, o czym mówię. W nim jest zawarta cała ta nasza tragedia - Wołynia i mordowania.

Jednym ze świadków tych tragicznych wydarzeń był Mirosław Żarczyński z opolskiego Związku Inwalidów Wojennych, który w tamtym czasie mieszkał ze swoją rodzinną na Wołyniu.

- Przez kilka miesięcy napadali, bo mieszkaliśmy w kolonii i domy były jakieś 500 metrów od siebie oddalone. Rabowali, zabierali wszystko ze spiżarni, jedzenie, pierzynę i narzędzia. To trwało do jesieni, a potem zaczęły się mordy na większą skalę. Mordowano całe wioski. U nas wtedy zaczęli tworzyć obronę.

- Dla mnie to dzisiejsze święto jest bardzo osobiste, bo moi przodkowie brali w tym udział - podkreśla Renata Wojciechowska, pełniąca obowiązki naczelnika opolskiej delegatury IPN.

- Na szczęście nie zginęli, ale pamiętam opowieści dziadków. Z racji wykonywanego też zawodu, mam dostęp do wielu takich materiałów i informacji. Dla mnie jest to bardzo szczególny dzień i uważam, że powinniśmy pamiętać o każdej osobie z osobna, tak aby ta pamięć nigdy nie umarła.

Przypomnijmy, że Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa obchodzony jest w rocznicę tak zwanej Krwawej Niedzieli. Według szacunków polskich historyków w czasie II wojny światowej na Wołyniu i w Małopolsce ukraińscy nacjonaliści zamordowali około 100 tysięcy Polaków.
Sławomir Kłosowski
Danuta Szeliga
Mirosław Żarczyński
Renata Wojciechowska
Opole upamiętniło 78. rocznicę Rzezi Wołyńskiej [fot. M.Matuszkiewicz]
Opole upamiętniło 78. rocznicę Rzezi Wołyńskiej [fot. M.Matuszkiewicz]
Opole upamiętniło 78. rocznicę Rzezi Wołyńskiej [fot. M.Matuszkiewicz]
Opole upamiętniło 78. rocznicę Rzezi Wołyńskiej [fot. M.Matuszkiewicz]

Zobacz także

2024-12-03, godz. 15:00, Wiadomości z regionu "Powinno być wyraźniejsze". Nagłośnienie na opolskim dworcu PKP wciąż w fatalnym stanie System nagłośnienia i przekazywania informacji wciąż jest zmorą podróżujących z opolskiego dworca PKP. W 2021 roku kolej zapewniała, że planowana jest wymiana głośników i zastąpienie wyświetlaczy elektronicznymi urządzeniami… » więcej 2024-12-03, godz. 14:52, Wiadomości z regionu Koszmar w celi. Więźniowie znęcali się nad współosadzonym Mieli znęcać się psychicznie, fizycznie nad osadzonym, mieli go też zgwałcić. Przed Sądem Okręgowym w Opolu ruszył proces czterech więźniów. Ofiarą był współosadzony z celi. Do tych dramatycznych wydarzeń doszło na początku… » więcej 2024-12-03, godz. 09:59, Patronaty - polecamy Derbowe emocje w świątecznym klimacie już w sobotę w Stegu Arenie. Radio Opole będzie na miejscu! Już w najbliższą sobotę (07.12) w Stegu Arenie szykowane jest wyjątkowe sportowe wydarzenie, które powinno rozgrzać nie tylko fanów piłki ręcznej. O godz. 18:00 rozpocznie się mecz Corotop Gwardia Opole z WKS Śląsk Wrocław, a… » więcej 2024-12-03, godz. 08:00, Wiadomości z regionu Piraci drogowi na celowniku policji. Jeden z nich pędził w mieście 146km/h 18-letni kierowca volkswagena długo nie cieszył się prawem jazdy. Młody mężczyzna blisko trzykrotnie przekroczył dozwoloną prędkość w terenie zabudowanym. Na gorącym uczynku złapali go policjanci z Opola. » więcej 2024-12-02, godz. 19:16, Kultura i rozrywka Urszula Zajączkowska przypomniała legendy o Opolu - Opole, jak przystało na miasto z ponad 800-letnią historią, ma swoje miejskie legendy - mówi Urszula Zajączkowska, która odtworzyła aż osiem takich opowieści. Legendy przypomniała uczestnikom spotkania w Centrum Dialogu Obywatelskiego… » więcej
29303132333435
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »