Radio Opole » Niedzielna Loża Radiowa » Aktualności » Zobacz i posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z…
2017-01-15, 13:17 Autor: Marek Świercz

Zobacz i posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z 15 stycznia 2017 roku! [FILM, ZDJĘCIA]

Opolscy politycy o zawieszeniu głodówki w Dobrzeniu Wielkim, metodach walki ze smogiem i legalności budżetu państwa na 2017 rok
Zawieszenie głodówki przeciwników powiększenia Opola, metody walki ze smogiem a także prawne i polityczne spory o legalność budżetu państwa na 2017 rok - o tym wszystkim rozmawiali 15 stycznia uczestnicy Niedzielnej Loży Radiowej.
Wszyscy politycy zebrani w Studiu C Radia Opole zgodnie wyrazili zadowolenie, że zdesperowani mieszkańcy Dobrzenia Wielkiego zawiesili protest głodowy i wyrazili nadzieję, że poniedziałkowe rozmowy w Warszawie z szefem MSWiA zakończą protest. Nie zabrakło jednak politycznych emocji. Poseł Mniejszości Niemieckiej Ryszard Galla przypomniał, że rząd podejmuje decyzję o zmianie granic na wniosek samorządów, a samorządy objęte projektem Dużego Opola mają swoje wnioski o powrót do stanu rzeczy sprzed 1 stycznia 2017 roku. Senator PO prof. Piotr Wach mówił o tym, że o nieuchronności pewnych decyzji mówił protestującym Grzegorz Schetyna, co z kolei zakwestionował poseł Kukiz '15 Paweł Grabowski, przekonując, że Schetyna wcale nie uspokajał nastrojów. Galla dodał także, że sejmowa komisja do spraw samorządu będzie dążyła do takiej zmiany przepisów, by w przyszłości nie można było zmieniać granic bez uzyskania zgodny zainteresowanych samorządów. Stanisław Rakoczy z PSL poinformował, że jego partia przygotowała projekt uchwały sejmowej o wstrzymaniu powiększenia Opola do czasu wznowienia i zakończenia rozmów z zainteresowanymi gminami.

Kolejnym tematem dyskusji była walka ze smogiem. Tu politycy stwierdzili, że nie wystarczy działalność samorządów na rzecz ograniczenia niskiej emisji, konieczne są także rozwiązania na poziomie rządowym. Katarzyna Czochara, posłanka PiS, przypomniała, że tematem smogu rząd ma się zająć w najbliższy wtorek.

Najwięcej emocji wzbudził temat trzeci: spór o legalność budżetu. Posłanka PiS Katarzyna Czochara zapewniała, że budżet, zatwierdzony przez Senat i podpisany przez prezydenta, został przyjęty jak najbardziej legalnie. Innego zdania byli politycy opozycji. Piotr Wach z PO kwestionował legalność uchwały budżetowej, ale stwierdził, że jego partia nie zaskarży budżetu do Trybunału Konstytucyjnego, co nie zmienia faktu, że wątpliwości okołobudżetowe mogą zwiększyć koszt obsługi polskiego długu. Poseł Grabowski z Kukiz '15 stwierdził, że właśnie dlatego nie należy podważać budżetu, bo służy to kołom finansowym, które mogą chcieć zrobić na tym dobry interes. Dla Stanisława Rakoczego z PSL nie miało to żadnego znaczenie, bo, jak twierdzi, koła finansowe i tak wyciągną z sytuacji swoje wnioski.Z kolei Piotr Wach z Nowoczesnej mnożył argumenty za tym, że uchwała została przyjęta niezgodnie z prawem.

Gośćmi Marka Świercza byli: Katarzyna Czochara(PiS), Piotr Wach (PO), Paweł Grabowski (Kukiz '15), Ryszard Galla (MN), Stanisław Rakoczy (PSL) i Piotr Wach (Nowoczesna)

Zobacz także

2024-07-21, godz. 12:31 Powtórny wybór U. von der Leyen i sprawa posła Romanowskiego tematami Niedzielnej Loży Radiowej (21.07) Ursula von der Leyen ponownie została wybrana przewodnicząca Komisji Europejskiej. Przedstawiła w związku z tym cele, jakie zamierza osiągnąć podczas kolejnej… » więcej 2024-07-14, godz. 12:13 O szczycie NATO i powadze sejmowych komisji śledczych w Niedzielnej Loży Radiowej (14.07.2024) W tym tygodniu miały miejsce dwa istotne wydarzenia związane z wojną za wschodnią granicą, w których brały udział polskie władze. W poniedziałek nasz… » więcej 2024-07-07, godz. 13:00 O stosunkach polsko-niemieckich i polsko-ukraińskich w Niedzielnej Loży Radiowej (07.07) Po sześciu latach przerwy odbyły się w Warszawie konsultacje międzyrządowe niemiecko-polskie. Po ich zakończeniu opublikowano liczący około 40 stron protokół… » więcej 2024-06-30, godz. 12:13 Nowa wizja CPK i wielki powrót Ursuli von der Leyen. Niedzielna Loża Radiowa (30.06.2024) Rząd przedstawił swoją wizję CPK. Jak mówią jej autorzy: "urealnioną" wobec zamierzeń poprzedników. Zmiana dotyczy m.in. przebiegu budowanych w ramach… » więcej 2024-06-23, godz. 12:15 800+ i dodatkowe emerytury znikną przez procedurę nadmiernego długu? Jaka przyszłość czeka małe partie? Niedzielna… Janusz Kowalski opuszcza Suwerenną Polskę. W jednym z programów polityk, pytany o powody tej decyzji, dał do zrozumienia, że nie ma porozumienia między nim… » więcej 2024-06-16, godz. 11:28 Krajobraz po wyborczej bitwie i sytuacja na granicy - Niedzielna Loża Radiowa 16.06.2024 W Niedzielnej Loży Radiowej z opolskimi przedstawicielami środowisk politycznych spotkaliśmy się po raz pierwszy po wyborach do Parlamentu Europejskiego, by… » więcej 2024-06-02, godz. 12:48 Debata kandydatów do Parlamentu Europejskiego w Niedzielnej Loży Radiowej (02.06.2024) Już za tydzień Polacy - po raz piąty - pójdą do urn by wybrać swoich przedstawicieli w Parlamencie Europejskim. Do obsadzenia są 52 mandaty w 13 okręgach… » więcej 2024-05-26, godz. 13:00 Niedzielna Loża Radiowa (26.05) o komisjach śledczych, Funduszu Sprawiedliwości i Trybunale Stanu " Na kary trzeba poczekać, bo od karania są prokuratura i sąd, a nie politycy; politycy i partie nie będą decydowały o tym, kto idzie do więzienia" - powiedział… » więcej 2024-05-19, godz. 13:00 Bezpieczeństwo polityków po zamachu na premiera Słowacji i pakt migracyjny w Niedzielnej Loży Radiowej Mimo sprzeciwu Polski, Czech, Słowacji, Węgier i Malty, Rada Unii Europejskiej przyjęła w tym tygodniu pakt migracyjny. Największe kontrowersje wzbudza w… » więcej 2024-05-12, godz. 12:25 Ucieczka sędziego Tomasza Sz. na Białoruś godzi w bezpieczeństwo państwa? Niedzielna Loża Radiowa 12.05.2024 W tym tygodniu przedstawiciele partii politycznych skupili się na dwóch tematach: aferze szpiegowskiej i rekonstukcji rządu. Ucieczka sędziego Tomasza Sz… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »