Bryk podkreśla, że sieć 19 placówek zaangażowanych w nocną i świąteczną opiekę medyczną odpowiada sieci dotychczasowych punktów, choć czasem zmieniła się formuła - zamiast placówki niepublicznej usługi będzie świadczyła placówka publiczna.
- Nie udało nam się rozstrzygnąć konkursu na dodatkowe świadczenia tego typu w Paczkowie i dlatego w powiecie nyskim pacjenci nadal będą korzystali z placówek w Nysie i Głuchołazach - mówi Bryk.
Naszego gościa pytaliśmy także o zapowiadany przez autorów reformy bezpłatny dostęp do podstawowej opieki zdrowotnej dla wszystkich pacjentów, także tych nieubezpieczonych (a takich jest w Polsce około 6 - 7 procent). Jak mówi Bryk, od początku roku jesteśmy w okresie przejściowym, dlatego osoba zgłaszająca się do lekarza rodzinnego podpisuje po prostu oświadczenie, że jest ubezpieczona i na tej podstawie lekarz udziela jej porady.
- To nie jest obejście przepisów, nazwałbym to skutkiem okresu przejściowego - mówi szef opolskiego Funduszu. - Ten kierunek zmian jest nieodwracalny, po prostu przechodzimy od systemu ubezpieczeniowego do budżetowego.
Bryk dodaje, że opolski oddział NFZ dostał z centrali NFZ dodatkowe 18 mln zł, dzięki czemu mógł zacząć płacić za nadwykonania z pierwszych trzech kwartałów tego roku.