Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Grzegorz Kuliś o tym, że francuskie służby traktują…
2016-01-07, 17:47 Autor: Marek Świercz

Grzegorz Kuliś o tym, że francuskie służby traktują polskich pracowników delegowanych gorzej niż islamskich imigrantów

Grzegorz Kuliś [fot. Adam Szostok]
Grzegorz Kuliś [fot. Adam Szostok]
- Jeśli my kupujemy francuskie wino, bo uważamy, że jest lepsze, to dlaczego belgijski inwestor nie może zatrudnić polskich budowlańców, którzy są lepsi i tańsi? – pytał retorycznie w Loży Radiowej Grzegorz Kuliś z firmy, która zajmuje się delegowaniem polskich pracowników do Unii Europejskiej.
Z Grzegorzem Kulisiem rozmawiają Piotr Wójtowicz i Marek Świercz
Z tej formy zatrudnienia korzysta w Polsce, jak się okazuje, nawet ćwierć miliona pracowników. Opiekunki, budowlańcy, pracownicy branży IT. Zarabiają tyle, ile ich zachodni koledzy, bo mniej nie mogą, ale są konkurencyjni, bo świadczenia socjalne opłacane są według polskich, niższych stawek. Jeśli dodać do tego renomę polskich pracowników, zysk zachodnich zleceniodawców jest oczywisty.

- Niektórzy w Unii traktują nas jednak jako nieuczciwą konkurencję i mnożą trudności. Nasze firmy są wręcz nękane – mówi nasz gość. – Prym w tej ochronie własnych rynków i pracowników wiodą Belgowie i Francuzi, którzy wyprzedzają w swoich szykanach rozwiązania dyskutowane na forach unijnych. We Francji kontrole potrafią wyglądać tak, że nadlatuje helikopter a na plac budowy wkraczają umundurowani funkcjonariusze z psami. Nasi pracownicy są traktowani gorzej niż imigranci z Afryki Zachodniej!

Według Kulisia, poprzednia ekipa rządowa zdała sobie sprawę z wagi problemu już na finiszu rządów, dlatego też pokłada nadzieję w nowym rządzie.

- To jest zadanie dla naszych dyplomatów, europarlamentarzystów – przekonuje nasz gość. – Wspieranie tej formy zatrudnienia to kwestia fundamentalna dla tysięcy naszych pracowników. Oni wyjeżdżają, ale wracają, nie myślą o stałej emigracji. Jeśli przejmą ich zachodnie firmy i zostaną objęci tamtejszym systemem socjalnym, znacznie częściej zdecydują się na emigrację trwałą.

Zobacz także

2021-12-28, godz. 08:44 Szymon Ogłaza o brakujących pieniądzach we wkładach własnych do inwestycji drogowych i kolejowych - Zrobiliśmy więcej niż mieliśmy zaplanowane - powiedział w Porannej Loży Radiowej Szymon oGlaza, członek zarządu województwa, z którym rozmawialiśmy… » więcej 2021-12-27, godz. 13:25 Katarzyna Czochara o wecie prezydenta do ustawy medialnej, obwodnicach i nowej "S" z Prądów do Blachowni, tarczy antyinflacyjnej… - Na pewno będziemy się nad tą ustawą pochylać. To ważna ustawa, ona reguluje zapisy prawa unijnego. Myślę, że dalsze prace spowodują, że jednak ta… » więcej 2021-12-27, godz. 08:46 Sławomir Kłosowski o tym, że sytuacja epidemiologiczna w Opolu jest najgorsza w Polsce, ale też o tym, że "widać… - Zadziwiająca jest sytuacja Opola w prognozach matematyków. Widać mocno utrzymujący się wariant Delta. Opole nabija nam wysoką średnią krajową i wysoką… » więcej 2021-12-23, godz. 14:49 Dr Ewa Kosowska-Korniak o zasadach dobrej rozmowy przy wigilijnym stole O tym jak rozmawiać przy wigilijnym stole, jakie tematy poruszać, a czego lepiej unikać i o tym jak ważne jest słuchanie - gościem Południowej Loży Radiowej… » więcej 2021-12-24, godz. 08:53 Ks. Waldemar Klinger w wigilijny poranek o tym, że Jezus ma sporą konkurencję i próbach laicyzacji Świąt - Pan Jezus ma ostrą konkurencję - powiedział w Porannej Loży Radiowej ks. Waldemar Klinger, proboszcz opolskiej katedry z którym rozmawialiśmy w wigilijny… » więcej 2021-12-23, godz. 17:45 Popołudniowa Loża Radiowa "Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa" o ekonomicznych prognozach na 2022 rok Gośćmi Loży byli dr Jerzy Szteliga (OPZZ), Grzegorz Kuliś (BCC), dr Witold Potwora (ekonomista), Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo Handlowa) i dr… » więcej 2021-12-23, godz. 14:08 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z ks. prof. dr hab. Witoldem Kaweckim Dzień przed Wigilią w Południowej Loży nie mogło zabraknąć wątku religijnego. Skąd próby laicyzacji Świąt Bożego Narodzenia i czy są skuteczne? O… » więcej 2021-12-23, godz. 08:56 Wojciech Komarzyński o grudniowych naborach w ARiMR i podsumowaniu działalności w 2021 - Dzięki wsparciu, Koła Gospodyń Wiejskich doskonale się rozwijają i kultywują tradycje śląska opolskiego - mówił w Porannejosy Radiowej Wojciech Komarzynski… » więcej 2021-12-22, godz. 18:28 Dr Ewelina Klimczak z CMJW o tym jak spędzano Boże Narodzenie w obozach jenieckich » więcej 2021-12-22, godz. 13:46 Martyna Nakonieczny z klubu PiS komentuje budżet województwa na 2022 rok » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »