Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Wojewoda Monika Jurek: zielone światło dla ponad…
2025-01-15, 08:38 Autor: Ireneusz Prochera

Wojewoda Monika Jurek: zielone światło dla ponad 200 zadań po aktualizacji Wojewódzkiego Planu Transformacji w ochronie zdrowia

Ferie w regionie i pomoc powodzianom – Poranna Rozmowa z Moniką Jurek
Ministerstwo Zdrowia zaakceptowało aktualizację Wojewódzkiego Planu Transformacji w ochronie zdrowia dla województwa opolskiego na lata 2022-2026. Jak przekonywała w Porannej Rozmowie Radia Opole wojewoda Monika Jurek, plan otwiera nowe możliwości, umożliwia poprawę jakości i zwiększenie dostępności usług zdrowotnych dla mieszkańców regionu.

Wojewoda mówiła też o tym, że bardzo dobrze układa się współpraca z żołnierzami 17. Opolskiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej, którzy prowadzą akcję "Bezpieczna Zima" wśród powodzian oraz o tym, iż warto przekonywać mieszkańców Polski do przyjazdu na tereny województw opolskiego i dolnośląskiego, które ucierpiały w czasie powodzi, bo to wsparcie dla lokalnej gospodarki.
Wojewoda podkreślała, że konieczność modyfikacji Planu Transformacji wynikała z próśb wielu podmiotów, z którymi przy jego pisaniu nie skonsultowano się w stopniu wystarczającym

- No niestety nie będę komentować, z jakich względów nie był on konsultowany i w związku z tym nasze szpitale czy inne placówki zetknęły się z takim faktem, że nie mogły podejmować żadnych działań związanych z pozyskiwaniem choćby środków unijnych i rozbudowy szpitali. Mam na przykład na myśli USK, ponieważ nie było tego zadania w Wojewódzkim Planie Transformacji. Dlatego w połowie okresu, na który obowiązuje plan, była taka możliwość, żeby go zweryfikować.

Plan dla województwa opolskiego koncentruje się na zapewnieniu równego dostępu do opieki zdrowotnej dla wszystkich mieszkańców oraz zwiększeniu zasobów, w tym personelu medycznego czy też zasobów sprzętowych.

- Tymi obszarami działań są oprócz profilaktyki podstawowej opieki zdrowotnej, opieki psychiatrycznej, leczenie szpitalne, ratownictwo medyczne, uzupełnianie kadr i sprzętu czy poprawa infrastruktury. Oczywiście one wszystkie muszą wynikać z mapy potrzeb zdrowotnych i generalnie celem tego planu jest zapewnienie większego dostępu pacjentów do opieki zdrowotnej i tych wszystkich wyzwań, które mamy, chociażby po covidzie.

Wojewoda pytana była też o to, jak przebiega akcja "Bezpieczna Zima".

- Muszę powiedzieć, że bardzo dobrze współpracuje się nam z panem pułkownikiem Arturem Bartkowiakiem i z jego żołnierzami 17. Opolskiej Brygady Obrony Terytorialnej. I tak naprawdę pomysł jest nasz, natomiast realizacja tam na miejscu przez żołnierzy WOT-ów. Miała już miejsce dwukrotna taka akcja, bo to się weekendowo głównie odbywa. I chociażby w ten weekend zameldował mi pan pułkownik, że ponad 300 adresów zostało odwiedzonych przez żołnierzy. Przed świętami również miała miejsce taka akcja, tu szczególnie w tych powiatach dotkniętych powodzią, czyli tych południowych, od tego zaczęliśmy, czyli powiat nyski, prudnicki, głubczycki. Przed świętami oczywiście oprócz życzeń świątecznych i noworocznych tak naprawdę chodziło o to, żeby zapytać czy nie potrzeba czegoś mieszkańcom. Mamy dedykowane, wydrukowane, przygotowane specjalne ulotki, bo mamy świadomość, że nie każdy ma dostęp do internetu. Ulotki, w których jest taka kondensacja informacji, co zrobić w sytuacji, kiedy jednak okaże się, że ta pomoc jest potrzebna i te siły i środki, które przeznaczyli mieszkańcy na to, żeby bezpiecznie spędzić tą zimę w swoim miejscu zamieszkania okazują się niewystarczające.

Pojawił się też wątek wspólnego apelu wojewody dolnośląskiej i opolskiej, by mieszkańcy Polski korzystali z bazy turystycznej, na terenach objętych niedawną powodzią.

- Stwierdziłyśmy, że jest taka potrzeba, żeby pokazać, że zarówno Dolny Śląski, jak i Opolszczyzna, pomimo tego, że ucierpiały w wyniku powodzi, są gotowe na przyjęcie gości. Na to, żeby nie odwoływać rezerwacji, żeby wykorzystać te obiekty i jednocześnie pokazać solidarność przede wszystkim z przedsiębiorcami branży turystycznej, po to, żeby oni też mogli odbudowywać się po powodzi. Dlatego skierowałyśmy ten apel przede wszystkim do naszych koleżanek i kolegów wojewodów. Spotkało się to z bardzo dobrym przyjęciem, bo już obserwuję, że właściwie na każdym profilu urzędów wojewódzkich czy też i tych profilach wojewodów takie informacje, takie infografiki, takie zaproszenie na ferie czy na spędzenie czasu wolnego w województwie dolnośląskim i opolskim się pojawiły.

Zobacz także

2025-01-14, godz. 08:45 "Musimy dbać o centrowy elektorat ". Poseł Witold Zembaczyński o komisji śledczej i pomyśle na kampanię Rafała … Surowe kary finansowe za niestawienie się znalazły się w nowelizacji ustawy o komisjach śledczych. Projekt zmian został już wprowadzony na ścieżkę legislacyjną… » więcej 2025-01-12, godz. 12:32 "PSL popiera dobre rozwiązania, jest zawsze głosem rozsądku" - Marcin Oszańca o głosowaniu wspólnie z opozycją w… - To jest pokazanie tego, co zawsze mówiliśmy w kampanii wyborczej o tym, że PSL popiera dobre rozwiązania, jest zawsze głosem rozsądku. To obiecaliśmy… » więcej 2025-01-10, godz. 08:56 Dariusz Madera: rok 2024 dobrym rokiem dla USK, plany na kolejny rok ambitne - Dla mnie osobiście jest to niezwykle miłe być wyróżnionym w takim konkursie wśród osób, które wcześniej były wyróżnione. A tu myślę, że warto… » więcej 2025-01-09, godz. 08:40 "40 milionów i cały czas to są koszty szacunkowe". Andrzej Borowski o stratach strażaków-ochotników w powodzi Na około 40 milionów złotych oszacowano dotąd straty ochotniczych straży pożarnych z woj. opolskiego w ubiegłorocznej powodzi. Są to straty zarówno w… » więcej 2025-01-08, godz. 09:26 Dr Rafał Tkacz o tym jak stan wyjątkowy wpłynie na termin wyborów prezydenckich i ewentualne referendum w Nysie Wprowadzenie w południowo-zachodniej części kraju stanu nadzwyczajnego w związku z powodzią, wpłynęło na kalendarz wyborczy w wyborach prezydenckich i… » więcej 2025-01-07, godz. 08:44 "To rzeczywiście nie jest łatwa historia". Rafał Bartek o roku poświęconym upamiętnianiu Tragedii Górnośląski… - Ciągle możemy powiedzieć, że jeżeli chodzi o pamięć o tym wydarzeniu, czy o świadomość tego, co wtedy miało miejsce, to ona jest niewielka. - mówił… » więcej 2025-01-03, godz. 09:15 Na czym polega polska prezydencja w Radzie Unii Europejskiej? Dr Błażej Choroś gościem Radia Opole "Witaj, Polsko!" - napisała w środę po polsku Ursula von der Leyen na portalu X. W ten sposób przewodnicząca Komisji Europejskiej skomentowała start polskiej… » więcej 2025-01-02, godz. 08:38 Obrona cywilna w Polsce - co oznacza dla zwykłego obywatela? Dr Bartosz Maziarz gościem Radia Opole Długo wyczekiwana i bardzo ważna ustawa 1 stycznia 2025 roku weszła w życie. Mowa o ustawie o obronie cywilnej, która zakłada powstanie systemu ochrony ludności… » więcej 2024-12-31, godz. 09:57 Sylwestrowa noc okiem zwierząt – wicedyrektor opolskiego ogrodu zoologicznego Aleksandra Czechowska Nowy Rok to czas radości dla ludzi, ale niekoniecznie dla zwierząt. Czy huczne świętowanie musi oznaczać ich cierpienie? We wtorkowy poranek rozmawialiśmy… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »