Radio Opole » Gospodarka
2018-02-08, 20:30 Autor: Mariusz Chałupnik

Są pieniądze na dokumentację budowy wiaduktu w Gogolinie

Podpisanie umowy na finansowanie projektu budowy wiaduktu w Gogolinie [fot. Mariusz Chałupnik]
Podpisanie umowy na finansowanie projektu budowy wiaduktu w Gogolinie [fot. Mariusz Chałupnik]
Podpisanie umowy na finansowanie projektu budowy wiaduktu w Gogolinie [fot. Mariusz Chałupnik]
Podpisanie umowy na finansowanie projektu budowy wiaduktu w Gogolinie [fot. Mariusz Chałupnik]
Gmina Gogolin sfinansuje przygotowanie projektu inwestycyjnego na budowę bezkolizyjnego skrzyżowania drogi wojewódzkiej 409 z linią kolejową 136 w Gogolinie. Władze gminy podpisały umowę z samorządem wojewódzkim i przeznaczą na ten cel milion 400 tysięcy złotych.
Oprócz budowy wiaduktu w planie przewidziana jest również między innymi zmiana przebiegu drogi wojewódzkiej 409 na odcinku blisko 900 metrów, budowa chodników i ciągów pieszo-rowerowych.

- Teraz w Gogolinie szlaban jest zamknięty przez 1/3 dnia - mówi Szymon Ogłaza, członek zarządu województwa opolskiego. - Gogolin, to gmina, przez którą przebiega jedna z największych linii kolejowych w Polsce. Linia łącząca Zgorzelec z Medyką, wschód z zachodem kraju. Ona dzisiaj, przy tym natężeniu, który jest przy nie najlepszym stanie torowiska, powoduje, że przejazd kolejowy w Gogolinie jest zamknięty przez 8 godzin na dobę. Przy zwiększeniu częstotliwości, to oczywiście jeszcze by się potęgowało.

Inwestycja związana jest z przebudową linii kolejowej na odcinku Kędzierzyn-Koźle - Opole Zachodnie oraz realizowanym przez gminę centrum przesiadkowym.

- To jest kompleksowe działanie, które da lepszy komfort życia w naszym mieście - przekonuje Joachim Wojtala, burmistrz Gogolina. - Miejmy nadzieję, że jeszcze dwa lata i w mieście będzie czystsze powietrze, bo wszyscy teraz o tym mówimy. Tysiące samochodów nie będzie się w ciągu dnia zatrzymywać przy przejeździe z jednej i drugiej strony. My kończymy budowę centrum przesiadkowego w tym roku. Przenosimy również transport autobusowy w to miejsce. Już nabyliśmy kolejne nieruchomości, żeby poszerzyć parking przy centrum.

Dokumentacja ma być gotowa do końca przyszłego roku. Szacowany koszt inwestycji wynosi 30 milionów złotych. Blisko 1/3 pokryje PKP Polskie Linie Kolejowe, 2,5 miliona złotych przekaże Gogolin. Resztę ma zabezpieczyć samorząd województwa.
Szymon Ogłaza
Joachim Wojtala

Gospodarka

2019-01-20, godz. 09:00 Młodzi rolnicy z Głubczyc zobaczą, jak pracują ich rówieśnicy w Grecji i Czechach. Uczniowie głubczyckiego 'Rolniczaka' będą mieli okazję poznać kulturę, obyczaje, oraz zobaczyć, jak wygląda rolnictwo w Czechach i Grecji. » więcej 2019-01-19, godz. 16:17 Kietrz liczy na odrolnienie gruntów. To da szanse na stworzenie terenu przemysłowego Kietrz chce pozyskać tereny inwestycyjne. W tym celu gmina stara się o pozwolenie na odrolnienie 50 hektarów. To tereny, które rozciągają się wzdłuż cały czas ... » więcej 2019-01-19, godz. 15:51 Duża inwestycja w przedszkolu w Raszowej. Będzie ładniej i cieplej Przebudowa i ocieplenie przedszkola w Raszowej, to jedna z większych inwestycji w tegorocznym budżecie gminy Leśnica. Prace mają się rozpocząć wiosną i zakońc ... » więcej 2019-01-19, godz. 08:30 Nie tylko mieszkańcy - samorządy też wymieniają "kopciuchy" Nie tylko osoby indywidualne mogą starać się o dofinansowanie do wymiany pieców na bardziej nowoczesne. Również samorządy mogą sięgać po takie pieniądze i tak ... » więcej 2019-01-18, godz. 20:15 RIO negatywnie o budżecie powiatu kluczborskiego. Czy będzie program naprawczy? Regionalna Izba Obrachunkowa negatywnie zaopiniowała projekt budżetu powiatu kluczborskiego. » więcej 2019-01-18, godz. 18:15 Opolskie zyskało nowych specjalistów z uprawnieniami budowlanymi 70 inżynierów z rąk szefostwa Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa odebrało uprawnienia budowlane. To m.in. konstruktorzy budownictwa, elektrycy, drogowcy i ... » więcej 2019-01-18, godz. 15:30 Rozbudowa oczyszczalni ścieków w Ujeździe na finiszu Coraz bliżej końca modernizacji i rozbudowy oczyszczalni ścieków w Ujeździe. Inwestycja podzielona została na trzy etapy, całość prac powinna się zakończyć do ... » więcej 2019-01-18, godz. 13:00 Ruch na Kanale Gliwickim rośnie. Jest podsumowanie ostatniego sezonu 16 tys. prześluzowanych jednostek, do tego spławione kilkaset tysięcy ton ładunku - tak Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie Regionalny Zarząd Gospodarki ... » więcej 2019-01-18, godz. 09:49 Olesno inwestuje, ale nie zadłuża się. "Ten rok będzie bardzo aktywny" Gmina Olesno na inwestycje przeznaczy 25 procent tegorocznego budżetu. Trwa gruntowna przebudowa odkrytego basenu za 10 milionów złotych. Samorząd przymierza ... » więcej 2019-01-18, godz. 09:00 Wiadomo jak będzie wyglądać park handlowy Stawowa w Strzelcach Opolskich Teren dawnego miasteczka ruchu przy placu targowym w Strzelcach Opolskich, ma się zmienić w centrum handlowe. Spółka Unico, która specjalizuje się w budowie p ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »