Radio Opole » Gospodarka
2018-02-08, 20:30 Autor: Mariusz Chałupnik

Są pieniądze na dokumentację budowy wiaduktu w Gogolinie

Podpisanie umowy na finansowanie projektu budowy wiaduktu w Gogolinie [fot. Mariusz Chałupnik]
Podpisanie umowy na finansowanie projektu budowy wiaduktu w Gogolinie [fot. Mariusz Chałupnik]
Podpisanie umowy na finansowanie projektu budowy wiaduktu w Gogolinie [fot. Mariusz Chałupnik]
Podpisanie umowy na finansowanie projektu budowy wiaduktu w Gogolinie [fot. Mariusz Chałupnik]
Gmina Gogolin sfinansuje przygotowanie projektu inwestycyjnego na budowę bezkolizyjnego skrzyżowania drogi wojewódzkiej 409 z linią kolejową 136 w Gogolinie. Władze gminy podpisały umowę z samorządem wojewódzkim i przeznaczą na ten cel milion 400 tysięcy złotych.
Oprócz budowy wiaduktu w planie przewidziana jest również między innymi zmiana przebiegu drogi wojewódzkiej 409 na odcinku blisko 900 metrów, budowa chodników i ciągów pieszo-rowerowych.

- Teraz w Gogolinie szlaban jest zamknięty przez 1/3 dnia - mówi Szymon Ogłaza, członek zarządu województwa opolskiego. - Gogolin, to gmina, przez którą przebiega jedna z największych linii kolejowych w Polsce. Linia łącząca Zgorzelec z Medyką, wschód z zachodem kraju. Ona dzisiaj, przy tym natężeniu, który jest przy nie najlepszym stanie torowiska, powoduje, że przejazd kolejowy w Gogolinie jest zamknięty przez 8 godzin na dobę. Przy zwiększeniu częstotliwości, to oczywiście jeszcze by się potęgowało.

Inwestycja związana jest z przebudową linii kolejowej na odcinku Kędzierzyn-Koźle - Opole Zachodnie oraz realizowanym przez gminę centrum przesiadkowym.

- To jest kompleksowe działanie, które da lepszy komfort życia w naszym mieście - przekonuje Joachim Wojtala, burmistrz Gogolina. - Miejmy nadzieję, że jeszcze dwa lata i w mieście będzie czystsze powietrze, bo wszyscy teraz o tym mówimy. Tysiące samochodów nie będzie się w ciągu dnia zatrzymywać przy przejeździe z jednej i drugiej strony. My kończymy budowę centrum przesiadkowego w tym roku. Przenosimy również transport autobusowy w to miejsce. Już nabyliśmy kolejne nieruchomości, żeby poszerzyć parking przy centrum.

Dokumentacja ma być gotowa do końca przyszłego roku. Szacowany koszt inwestycji wynosi 30 milionów złotych. Blisko 1/3 pokryje PKP Polskie Linie Kolejowe, 2,5 miliona złotych przekaże Gogolin. Resztę ma zabezpieczyć samorząd województwa.
Szymon Ogłaza
Joachim Wojtala

Gospodarka

2018-11-22, godz. 10:10 ZUS i PiP: praca na czarno nie popłaca Bezpłatne leczenie, pewność regularnej wypłaty czy gromadzenie składek na indywidualnym koncie emerytalnym - Zakład Ubezpieczeń Społecznych i Państwowa Inspek ... » więcej 2018-11-21, godz. 14:28 Indie perspektywicznym rynkiem dla polskich firm - Polskie firmy i instytucje nie wykorzystują w pełni możliwości jakie daje współpraca z Indiami - mówiono o tym podczas konferencji zorganizowanej w Opolu. W ... » więcej 2018-11-21, godz. 11:00 Mieszkańcy Krapkowic mogą starać się o nową pomoc żywnościową. Pierwsze dostawy w listopadzie i grudniu Niemal 650 osób z gminy Krapkowice zakwalifikowano do pomocy żywnościowej. Pierwsza transza jedzenia, około dziewięciu ton, jest spodziewana w tym lub przyszł ... » więcej 2018-11-21, godz. 07:30 Nyski pośredniak doceniony w Warszawie. "W przyszłym roku będziemy na pierwszym miejscu" Powiatowy Urząd Pracy w Nysie wiceliderem w rankingu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Instytucja została doceniona między innymi za aktywiza ... » więcej 2018-11-20, godz. 21:00 Modernizacja oczyszczalni droższa niż zakładano Strzeleckie Wodociągi i Kanalizacja mają problem z przetargiem na modernizację oczyszczalni ścieków. Cztery złożone oferty okazały się droższe niż planowano, ... » więcej 2018-11-20, godz. 19:00 Rozmawiali o ulgach podatkowych dla inwestorów. Teraz cała Polska jest traktowana jak strefa ekonomiczna Nowe zasady dotyczące współpracy samorządów, inwestorów i stref ekonomicznych były tematem spotkania w urzędzie marszałkowskim. Chodzi o ulgi podatkowe. » więcej 2018-11-20, godz. 16:15 Rekordowe 7 procent. Bezrobocie w Namysłowie ciągle spada Tylko 980 osób nie ma zatrudnienia w powiecie namysłowskim. To najniższy wynik w historii regionu. Dziś stopa bezrobocia w powiecie namysłowskim wynosi 7,1%. ... » więcej 2018-11-20, godz. 11:32 Polska Strefa Inwestycji - nowe ułatwienia dla przedsiębiorców - Jest sporo samorządów, które nie współpracują z nami w procesie zabiegania o inwestora - powiedział w porannej rozmowie 'W cztery oczy' Piotr Regeńczuk z Op ... » więcej 2018-11-20, godz. 07:30 Ulica Sportowa w Gogolinie po remoncie. Jest szersza, lepiej oświetlona i bezpieczniejsza Dobiega końca przebudowa ulicy Sportowej w Gogolinie. Inwestycja rozpoczęła się we wrześniu, a teraz trwają ostatnie prace kosmetyczne. » więcej 2018-11-19, godz. 07:00 Elektrownia Opole rozpoczęła gorący rozruch jednego z dwóch budowanych bloków energetycznych Budowa bloków 5 i 6 w Elektrowni Opole - w finalnej fazie realizacji. Inwestycja jest już wykonana w 95 procentach. Kilka dni temu - w czwartek (15.11) - sukc ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »