Radio Opole » Gospodarka
2018-02-08, 20:30 Autor: Mariusz Chałupnik

Są pieniądze na dokumentację budowy wiaduktu w Gogolinie

Podpisanie umowy na finansowanie projektu budowy wiaduktu w Gogolinie [fot. Mariusz Chałupnik]
Podpisanie umowy na finansowanie projektu budowy wiaduktu w Gogolinie [fot. Mariusz Chałupnik]
Podpisanie umowy na finansowanie projektu budowy wiaduktu w Gogolinie [fot. Mariusz Chałupnik]
Podpisanie umowy na finansowanie projektu budowy wiaduktu w Gogolinie [fot. Mariusz Chałupnik]
Gmina Gogolin sfinansuje przygotowanie projektu inwestycyjnego na budowę bezkolizyjnego skrzyżowania drogi wojewódzkiej 409 z linią kolejową 136 w Gogolinie. Władze gminy podpisały umowę z samorządem wojewódzkim i przeznaczą na ten cel milion 400 tysięcy złotych.
Oprócz budowy wiaduktu w planie przewidziana jest również między innymi zmiana przebiegu drogi wojewódzkiej 409 na odcinku blisko 900 metrów, budowa chodników i ciągów pieszo-rowerowych.

- Teraz w Gogolinie szlaban jest zamknięty przez 1/3 dnia - mówi Szymon Ogłaza, członek zarządu województwa opolskiego. - Gogolin, to gmina, przez którą przebiega jedna z największych linii kolejowych w Polsce. Linia łącząca Zgorzelec z Medyką, wschód z zachodem kraju. Ona dzisiaj, przy tym natężeniu, który jest przy nie najlepszym stanie torowiska, powoduje, że przejazd kolejowy w Gogolinie jest zamknięty przez 8 godzin na dobę. Przy zwiększeniu częstotliwości, to oczywiście jeszcze by się potęgowało.

Inwestycja związana jest z przebudową linii kolejowej na odcinku Kędzierzyn-Koźle - Opole Zachodnie oraz realizowanym przez gminę centrum przesiadkowym.

- To jest kompleksowe działanie, które da lepszy komfort życia w naszym mieście - przekonuje Joachim Wojtala, burmistrz Gogolina. - Miejmy nadzieję, że jeszcze dwa lata i w mieście będzie czystsze powietrze, bo wszyscy teraz o tym mówimy. Tysiące samochodów nie będzie się w ciągu dnia zatrzymywać przy przejeździe z jednej i drugiej strony. My kończymy budowę centrum przesiadkowego w tym roku. Przenosimy również transport autobusowy w to miejsce. Już nabyliśmy kolejne nieruchomości, żeby poszerzyć parking przy centrum.

Dokumentacja ma być gotowa do końca przyszłego roku. Szacowany koszt inwestycji wynosi 30 milionów złotych. Blisko 1/3 pokryje PKP Polskie Linie Kolejowe, 2,5 miliona złotych przekaże Gogolin. Resztę ma zabezpieczyć samorząd województwa.
Szymon Ogłaza
Joachim Wojtala

Gospodarka

2019-11-21, godz. 18:15 Opolska młodzież ma pomysł na ciekawe rozwiązania biznesowe Trzy trzydziestoosobowe drużyny ze szkół średnich z Opolszczyzny pracowały nad ciekawymi rozwiązaniami biznesowymi w ramach konkursu 'Licencja na biznes - liczy… » więcej 2019-11-21, godz. 16:15 Zmodernizowano kolejny odcinek drogi wojewódzkiej 414 na trasie Prudnik - Opole Oficjalnie oddano do użytku sześciokilometrowy fragment drogi wojewódzkiej nr 414 pomiędzy Prudnikiem a Białą. Już od kilku tygodni korzystali z niej zmotoryzowani… » więcej 2019-11-21, godz. 14:45 Samorząd Kolonowskiego informuje, jakie są braki w kasie gminy Braki w kasie - taki nowy dział pojawił się na stronie internetowej gminy Kolonowskie. W ten sposób samorządowcy chcą informować mieszkańców, jak na budżecie gminy… » więcej 2019-11-20, godz. 17:15 Światowy Tydzień Przedsiębiorczości w Opolu. Czy biznes jest dla młodych? 'Biznes bez barier' to hasło trwającego w Opolu Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości. Wydarzenie, które ma promować uruchamianie biznesu gromadzi przedsiębiorców… » więcej 2019-11-20, godz. 15:00 Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna będzie szukać inwestorów dla gminy Dobrodzień. Na razie chodzi o 30 hektarów Gmina Dobrodzień powierzy Katowickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej zarządzanie terenami inwestycyjnymi. W tym tygodniu zostanie podpisane porozumienie dotyczące… » więcej 2019-11-20, godz. 12:13 Była w najgorszym stanie, a teraz jest płasko... jak na stole. Zakończono remont ulicy Lwowskiej w Niemodlinie Oficjalnie otwarto po remoncie niemal kilometrowy odcinek ulicy Lwowskiej w Niemodlinie. Przebudowa kosztowała ponad 3 miliony złotych - 50 procent pieniędzy stanowiła… » więcej 2019-11-19, godz. 15:00 Nadal nie ma inwestora, który chciałby kupić budynek przy ulicy Struga Dzisiaj (19.11) w ratuszu miało nastąpić otwarcie ofert na sprzedaż budynku przy ulicy Struga w Opolu. Tak się jednak nie stało. Od 2009 roku gmach stoi pusty… » więcej 2019-11-19, godz. 10:29 Przedsiębiorcy z Opolszczyzny przeszli mistrzowską szkołę biznesu Jak zarządzać firmą i gospodarować jej finansami, a także jak motywować siebie i pracowników - o takich tematach rozmawiali ze swoimi mentorami uczestnicy III… » więcej 2019-11-19, godz. 10:23 Remont rynku w Dobrodzieniu jest na ostatniej prostej. Małe utrudnienia dotyczą sterowania multimedialną fontanną Ostatnie akcenty remontu rynku w Dobrodzieniu. Przed rozpoczęciem modernizacji zapowiadano, że prace muszą zakończyć się nie później niż w listopadzie i wszystko… » więcej 2019-11-18, godz. 20:00 Ministerstwo Finansów pożyczy zadłużonemu powiatowi kluczborskiemu 62 miliony złotych Ponad 62 miliony złotych pożyczki od Ministerstwa Finansów otrzyma Starostwo Powiatowe w Kluczborku. Zadłużony samorząd spłaci w ten sposób 45 milionów złotych… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »