Radio Opole » Kultura i rozrywka
2017-07-20, 17:00 Autor: Małgorzata Ślusarczyk

Muzyczne doznania w barokowym klimacie. Magnetyczne wiolonczele wciąż królują w Nysie [ZDJĘCIA]

Koncert "Bach w kościele" w ramach IV MAW© [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Koncert "Bach w kościele" w ramach IV MAW© [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Dzieła Bacha wykonywane solowo przez wiolonczelistów rozmieszczonych w różnych częściach barokowego kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Nysie. Tak wyglądał wczorajszy (19.07) i jednocześnie przedostatni koncert IV Międzynarodowej Akademii Wiolonczelowej (MAW).
Koncert miał na celu nie tylko promocję dzieł Bacha przeznaczonych na wiolonczelę. Przede wszystkim chodziło o wrażenia akustyczne i przedstawienie muzyki w warunkach, w jakich oryginalnie brzmiała. Taka idea trafiła w potrzeby słuchaczy.

- Lubię tak, szczególnie jak jest w tym kościele, nawet dla odprężenia - przyznaje jedna ze słuchaczek. - W domu kultury to już nie jest to samo, ale właśnie ten Bach tutaj w tym kościele.

- Przepięknie, urokliwie, sentymentalnie, emocjonalnie, klimat niesamowity i akustyka - wymienia inna uczestniczka koncertu. - Po prostu same pozytywne wrażenia. Przepięknie!

Niektórzy uczestnicy koncertów przychodzą na takie koncerty od czterech lat, innych przyciąga ciekawość. Wszyscy podkreślają jednak, że spotkanie z festiwalową częścią MAW nigdy nie pozostaje jednorazowym epizodem w ich życiu.

- Ja się znalazłem przypadkowo - opowiada kolejny słuchacz. - Zobaczyłem, że jest tydzień akademii wiolonczelowej i przyszedłem. Od tego pierwszego razu, jak byłem, zaciekawiło mnie, wciągnęło mnie to i chodzę teraz na każdy koncert. Nie sądziłem, że to drzemie we mnie, uśpione.

Jedyną odmianą w repertuarze był kwintet wiolonczelowy Pablo Casalsa, katalońskiego wiolonczelisty, który grywał w podobnych wnętrzach.

Wykonawcami koncertu byli uczestnicy akademii czyli młodzi wiolonczeliści z całej Europy, choć wśród uczestników warsztatów znalazły się też osoby, które w ten sposób realizują swoją młodzieńczą pasję.

- Nie jestem wiolonczelistą profesjonalnym, pracuję w zupełnie innym zawodzie - mówi Jan Bystryk, uczestnik tegorocznej akademii. - Właściwie już nie pracuję, odszedłem niedawno na emeryturę i właśnie to pozwoliło mi teraz wrócić do muzykowania.

Przypomnijmy, że koncert "Bach w kościele" był częścią Międzynarodowej Akademii Wiolonczelowej, która po raz czwarty odbywa się w Nysie. Radio Opole jest patronem medialnym wydarzenia.

Obszerną relację z IV MAW będzie można usłyszeć w niedzielnej (23.07) audycji "Opolskie klasycznie".
uczestnicy koncertu

Kultura i rozrywka

2018-04-20, godz. 10:00 Tylko do końca tygodnia można zgłaszać się do Debiutów 55. KFPP Wykonawcy, którzy chcą wystąpić w koncercie Debiuty 55. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu mogą zgłaszać swoje piosenki do Telewizji Polskiej i NCP ... » więcej 2018-04-19, godz. 21:15 Wspomnienie Jonasza Kofty w bibliotece [ZDJĘCIA] Wspólnym wernisażem Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu i Muzeum Polskiej Piosenki uczcili 30 rocznicę śmierci Jonasza Kofty - artysty wszechstronnego. » więcej 2018-04-19, godz. 20:30 Pierwsza w tym roku "Twarz Opola" Profesor dr hab. Danuta Kisielewicz otwiera tegoroczny cykl spotkań 'Twarze Opolan' w Centralnym Muzeum Jeńców Wojennych. » więcej 2018-04-19, godz. 18:15 Pogodna jesień życia w obiektywie młodzieży. Konkurs fotograficzny rozstrzygnięty Oficjalną galą z wręczeniem nagród zakończył się konkurs fotograficzny 'Pogodna jesień życia w obiektywie'. Wydarzenie odbyło się w czwartkowe (19.04) popołud ... » więcej 2018-04-19, godz. 16:00 Namysłów czeka na gwiazdy polskiego kina. Wystartował festiwal filmowy Oficjalnie ruszyły Namysłowskie Spotkania Filmowe „Bliżej Gwiazd”. To trzecia edycja imprezy, która przyciąga setki kinomanów. W południe rozpoczęły się warsz ... » więcej 2018-04-19, godz. 13:00 Śpiewanie gwarą opolską w Studiu M Po raz pierwszy w legendarnym Studiu M Radia Opole usłyszymy pieśni śpiewane gwarą opolską. Wystąpi 'Grzegorz Płonka Trio'. » więcej 2018-04-19, godz. 11:00 Książka o biznesie oraz o pasji, która może biznes "położyć" Michał Kosel wydał drugą książkę o biznesie. Tym razem zastanawia się, dlaczego 80 procent projektów opartych na pasji upada w ciągu dwóch lat. » więcej 2018-04-19, godz. 06:45 Książka jak mapa z przewagą zdjęć o najnowszej historii Najnowszą wspólną książkę Magdaleny i Maksymiliana Rigamontich mogliśmy poznać w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Opolu. » więcej 2018-04-18, godz. 20:57 Rozmawiali o podróżach, pracy i pasji. Opolanie poznawali sekrety Australii Opolanie zachwycili się australijskim klimatem. W ramach VIII Dni Australii podróżnicy, autorzy książek i ludzie na stałe zamieszkujący krainę kangurów odwied ... » więcej 2018-04-18, godz. 12:00 Marek Sołtysiak zaśpiewa w dworku Opolski bard tym razem zaprezentuje się w Dworku Artystycznym w Opolu. Zaśpiewa i zagra na gitarze swoje autorskie piosenki » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »