Radio Opole » Kultura i rozrywka
2017-07-20, 17:00 Autor: Małgorzata Ślusarczyk

Muzyczne doznania w barokowym klimacie. Magnetyczne wiolonczele wciąż królują w Nysie [ZDJĘCIA]

Koncert "Bach w kościele" w ramach IV MAW© [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Koncert "Bach w kościele" w ramach IV MAW© [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Dzieła Bacha wykonywane solowo przez wiolonczelistów rozmieszczonych w różnych częściach barokowego kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Nysie. Tak wyglądał wczorajszy (19.07) i jednocześnie przedostatni koncert IV Międzynarodowej Akademii Wiolonczelowej (MAW).
Koncert miał na celu nie tylko promocję dzieł Bacha przeznaczonych na wiolonczelę. Przede wszystkim chodziło o wrażenia akustyczne i przedstawienie muzyki w warunkach, w jakich oryginalnie brzmiała. Taka idea trafiła w potrzeby słuchaczy.

- Lubię tak, szczególnie jak jest w tym kościele, nawet dla odprężenia - przyznaje jedna ze słuchaczek. - W domu kultury to już nie jest to samo, ale właśnie ten Bach tutaj w tym kościele.

- Przepięknie, urokliwie, sentymentalnie, emocjonalnie, klimat niesamowity i akustyka - wymienia inna uczestniczka koncertu. - Po prostu same pozytywne wrażenia. Przepięknie!

Niektórzy uczestnicy koncertów przychodzą na takie koncerty od czterech lat, innych przyciąga ciekawość. Wszyscy podkreślają jednak, że spotkanie z festiwalową częścią MAW nigdy nie pozostaje jednorazowym epizodem w ich życiu.

- Ja się znalazłem przypadkowo - opowiada kolejny słuchacz. - Zobaczyłem, że jest tydzień akademii wiolonczelowej i przyszedłem. Od tego pierwszego razu, jak byłem, zaciekawiło mnie, wciągnęło mnie to i chodzę teraz na każdy koncert. Nie sądziłem, że to drzemie we mnie, uśpione.

Jedyną odmianą w repertuarze był kwintet wiolonczelowy Pablo Casalsa, katalońskiego wiolonczelisty, który grywał w podobnych wnętrzach.

Wykonawcami koncertu byli uczestnicy akademii czyli młodzi wiolonczeliści z całej Europy, choć wśród uczestników warsztatów znalazły się też osoby, które w ten sposób realizują swoją młodzieńczą pasję.

- Nie jestem wiolonczelistą profesjonalnym, pracuję w zupełnie innym zawodzie - mówi Jan Bystryk, uczestnik tegorocznej akademii. - Właściwie już nie pracuję, odszedłem niedawno na emeryturę i właśnie to pozwoliło mi teraz wrócić do muzykowania.

Przypomnijmy, że koncert "Bach w kościele" był częścią Międzynarodowej Akademii Wiolonczelowej, która po raz czwarty odbywa się w Nysie. Radio Opole jest patronem medialnym wydarzenia.

Obszerną relację z IV MAW będzie można usłyszeć w niedzielnej (23.07) audycji "Opolskie klasycznie".
uczestnicy koncertu

Kultura i rozrywka

2018-01-20, godz. 21:00 Piękna muzyka i dobry humor. Taka była Gala Noworoczna w Filharmonii Opolskiej Z batutą i humorem minęła Gala Noworoczna w Filharmonii Opolskiej. » więcej 2018-01-20, godz. 15:00 "Opolskie Granie" już w sobotę w stolicy regionu Fundacja Czas Podróżników i Klub Artysty zapraszają na 'Opolskie Granie'. » więcej 2018-01-20, godz. 09:00 Będzie polsko-czeskie gotowanie Wspólne gotowanie, zwiedzanie, rozmowy i biesiadowanie. Rusza projekt 'Ze smakiem do wszystkiego', który realizują Głubczyce wraz z czeskim Vitkovem. » więcej 2018-01-20, godz. 07:00 "Dotknij sztuki", czyli warsztaty plastyczne dla osób niewidomych Osoby niewidome i słabowidzące z terenu Opolszczyzny będą mogły dotknąć sztuki. Galeria Sztuki Współczesnej w Opolu organizuje warsztaty plastyczne dla osób z ... » więcej 2018-01-19, godz. 21:00 Opowieści o ludziach śląskiego sportu. Promocja książki Książkę 'Legendy sportu śląskiego' Jana Cofałki promowano w Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu. Autor otrzymał także odznakę honorową 'Za zasługi dla województw ... » więcej 2018-01-19, godz. 18:00 Zachęcają do poznania zamierzchłych technik fotograficznych. Nietypowa oferta BCK-u Brzeskie Centrum Kultury, jak co roku w trakcie ferii zimowych dla dzieci, młodzieży, a także dorosłych przygotowało ciekawą ofertę artystyczną. Organizowane ... » więcej 2018-01-19, godz. 11:00 Z tym miastem związana jest historia aż dwóch symfonii Beethovena Pobyt Ludwika van Beethovena w Głogówku stara się udokumentować tamtejsze muzeum. Zamiarem tej placówki jest stworzenie stałej wystawy poświęconej słynnemu ko ... » więcej 2018-01-19, godz. 07:00 Olesno szykuje Sylwester Bałkański na najbliższą sobotę Pokaz współczesnego tańca orientalnego i degustacja tradycyjnych napojów oraz potraw. Między innymi takie atrakcje przewidziano podczas oleskiego Sylwestra Ba ... » więcej 2018-01-18, godz. 21:00 Artystyczne ferie w szkole Preludium Twórcze spędzenie drugiego tygodnia ferii (22-26.01) proponuje szkoła i ognisko muzyczne 'Preludium'. » więcej 2018-01-18, godz. 13:00 Młodzież z Rudnik będzie mogła nauczyć się gry na bębnach afrykańskich Będą uczyć dzieci i nastolatków gry na afrykańskich bębnach. W Rudnikach zorganizowano już jedne takie zajęcia podczas ferii. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »