Radio Opole » Kultura i rozrywka
2017-07-20, 17:00 Autor: Małgorzata Ślusarczyk

Muzyczne doznania w barokowym klimacie. Magnetyczne wiolonczele wciąż królują w Nysie [ZDJĘCIA]

Koncert "Bach w kościele" w ramach IV MAW© [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Koncert "Bach w kościele" w ramach IV MAW© [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Dzieła Bacha wykonywane solowo przez wiolonczelistów rozmieszczonych w różnych częściach barokowego kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Nysie. Tak wyglądał wczorajszy (19.07) i jednocześnie przedostatni koncert IV Międzynarodowej Akademii Wiolonczelowej (MAW).
Koncert miał na celu nie tylko promocję dzieł Bacha przeznaczonych na wiolonczelę. Przede wszystkim chodziło o wrażenia akustyczne i przedstawienie muzyki w warunkach, w jakich oryginalnie brzmiała. Taka idea trafiła w potrzeby słuchaczy.

- Lubię tak, szczególnie jak jest w tym kościele, nawet dla odprężenia - przyznaje jedna ze słuchaczek. - W domu kultury to już nie jest to samo, ale właśnie ten Bach tutaj w tym kościele.

- Przepięknie, urokliwie, sentymentalnie, emocjonalnie, klimat niesamowity i akustyka - wymienia inna uczestniczka koncertu. - Po prostu same pozytywne wrażenia. Przepięknie!

Niektórzy uczestnicy koncertów przychodzą na takie koncerty od czterech lat, innych przyciąga ciekawość. Wszyscy podkreślają jednak, że spotkanie z festiwalową częścią MAW nigdy nie pozostaje jednorazowym epizodem w ich życiu.

- Ja się znalazłem przypadkowo - opowiada kolejny słuchacz. - Zobaczyłem, że jest tydzień akademii wiolonczelowej i przyszedłem. Od tego pierwszego razu, jak byłem, zaciekawiło mnie, wciągnęło mnie to i chodzę teraz na każdy koncert. Nie sądziłem, że to drzemie we mnie, uśpione.

Jedyną odmianą w repertuarze był kwintet wiolonczelowy Pablo Casalsa, katalońskiego wiolonczelisty, który grywał w podobnych wnętrzach.

Wykonawcami koncertu byli uczestnicy akademii czyli młodzi wiolonczeliści z całej Europy, choć wśród uczestników warsztatów znalazły się też osoby, które w ten sposób realizują swoją młodzieńczą pasję.

- Nie jestem wiolonczelistą profesjonalnym, pracuję w zupełnie innym zawodzie - mówi Jan Bystryk, uczestnik tegorocznej akademii. - Właściwie już nie pracuję, odszedłem niedawno na emeryturę i właśnie to pozwoliło mi teraz wrócić do muzykowania.

Przypomnijmy, że koncert "Bach w kościele" był częścią Międzynarodowej Akademii Wiolonczelowej, która po raz czwarty odbywa się w Nysie. Radio Opole jest patronem medialnym wydarzenia.

Obszerną relację z IV MAW będzie można usłyszeć w niedzielnej (23.07) audycji "Opolskie klasycznie".
uczestnicy koncertu

Kultura i rozrywka

2018-07-19, godz. 11:10 "Kropkowi" wolontariusze mają pełne ręce roboty. Rusza XII Międzynarodowy Festiwal Piosenki Turystycznej Przyjechali z czterech stron Polski, żeby pomóc w przygotowaniach do XII Międzynarodowego Festiwalu Piosenki Turystycznej Kropka. Ponad 30 wolontariuszy zjech ... » więcej 2018-07-19, godz. 06:30 "Wiwern" szuka nowych członków. Zbiera też na festiwal Słowian i Wikingów Grupa Rekonstrukcji Historycznych 'Wiwern' z Opola ogłosiła nabór dla nowych członków. Organizacja odtwarza kulturę średniowiecznej Europy. Rekonstruuje stroj ... » więcej 2018-07-18, godz. 17:00 "Tarantino" w Opolu. Julia Marcell na Letniej Scenie NCPP Julia Marcell wystąpi w piątek (20.07) na Letniej Scenie NCPP w Opolu. Wokalistka, kompozytorka i autorka tekstów ma na swoim koncie 4 albumy. Wykonuje piosen ... » więcej 2018-07-18, godz. 15:15 Wiolonczeliści z Europy ponownie zjechali się do Nysy. Ruszają koncerty MAW 2018 Wiolonczeliści z całej Europy przyjechali do Nysy by doskonalić swoje umiejętności. Intensywnym warsztatom muzycznym, które trwają od wczoraj (17.07) będzie t ... » więcej 2018-07-18, godz. 12:30 KROPKA w Głuchołazach. Piosenka turystyczna zabrzmi w Górach Opawskich. Radio Opole będzie na miejscu Bez Idola, Wołosatki, Antoni Muracki czy Grupa Bohema - to tylko część artystów, których usłyszymy podczas 12. Międzynarodowego Festiwalu Piosenki Turystyczne ... » więcej 2018-07-16, godz. 20:26 Malowana historia i dziedzictwo przodków rubieży dawnej Rzeczpospolitej Obrazy rubieży dawnej Rzeczpospolitej oglądać można w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu. Chocim, czy Kamieniec Podolski to tylko niektóre z krajobrazów, ... » więcej 2018-07-16, godz. 17:15 Opolanie odkrywali tajemnice Oleskiej Róży Mieszkańcy Opola poznali historię oleskiego kościoła św. Anny - perły architektury drewnianej, która obchodzi w tym roku 500-lecie konsekracji. 'W okręgu oles ... » więcej 2018-07-16, godz. 14:54 Artur Wasążnik debiutuje powieścią "Przemienienie. Zakładnik obietnicy" Ukazała się debiutancka powieść Artura Wasążnika pt. 'Przemienienie. Zakładnik Obietnicy'. Opowiada o zakulisowej walce o władze, spiskach, intrygach i rywali ... » więcej 2018-07-15, godz. 17:00 "Opolanie lubią czytać". Wojciech Mieczysławski o kondycji czytelnictwa w Opolu - Jako bibliotekarz mogę z czystym sumieniem powiedzieć, że opolanie czytają - powiedział w porannej rozmowie „W cztery oczy” Wojciech Mieczysławski, bibliote ... » więcej 2018-07-15, godz. 13:45 Znów tańczyli tango w Opolu. "Ci ludzie mogą być na parkiecie godzinami" Muzykę w rytmie tanga można było usłyszeć wokół opolskiego amfiteatru od 12:00. Na głównej scenie zorganizowano taneczną imprezę Tango Milonga. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »