Radio Opole » Kultura i rozrywka
2017-07-20, 17:00 Autor: Małgorzata Ślusarczyk

Muzyczne doznania w barokowym klimacie. Magnetyczne wiolonczele wciąż królują w Nysie [ZDJĘCIA]

Koncert "Bach w kościele" w ramach IV MAW© [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Koncert "Bach w kościele" w ramach IV MAW© [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Dzieła Bacha wykonywane solowo przez wiolonczelistów rozmieszczonych w różnych częściach barokowego kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Nysie. Tak wyglądał wczorajszy (19.07) i jednocześnie przedostatni koncert IV Międzynarodowej Akademii Wiolonczelowej (MAW).
Koncert miał na celu nie tylko promocję dzieł Bacha przeznaczonych na wiolonczelę. Przede wszystkim chodziło o wrażenia akustyczne i przedstawienie muzyki w warunkach, w jakich oryginalnie brzmiała. Taka idea trafiła w potrzeby słuchaczy.

- Lubię tak, szczególnie jak jest w tym kościele, nawet dla odprężenia - przyznaje jedna ze słuchaczek. - W domu kultury to już nie jest to samo, ale właśnie ten Bach tutaj w tym kościele.

- Przepięknie, urokliwie, sentymentalnie, emocjonalnie, klimat niesamowity i akustyka - wymienia inna uczestniczka koncertu. - Po prostu same pozytywne wrażenia. Przepięknie!

Niektórzy uczestnicy koncertów przychodzą na takie koncerty od czterech lat, innych przyciąga ciekawość. Wszyscy podkreślają jednak, że spotkanie z festiwalową częścią MAW nigdy nie pozostaje jednorazowym epizodem w ich życiu.

- Ja się znalazłem przypadkowo - opowiada kolejny słuchacz. - Zobaczyłem, że jest tydzień akademii wiolonczelowej i przyszedłem. Od tego pierwszego razu, jak byłem, zaciekawiło mnie, wciągnęło mnie to i chodzę teraz na każdy koncert. Nie sądziłem, że to drzemie we mnie, uśpione.

Jedyną odmianą w repertuarze był kwintet wiolonczelowy Pablo Casalsa, katalońskiego wiolonczelisty, który grywał w podobnych wnętrzach.

Wykonawcami koncertu byli uczestnicy akademii czyli młodzi wiolonczeliści z całej Europy, choć wśród uczestników warsztatów znalazły się też osoby, które w ten sposób realizują swoją młodzieńczą pasję.

- Nie jestem wiolonczelistą profesjonalnym, pracuję w zupełnie innym zawodzie - mówi Jan Bystryk, uczestnik tegorocznej akademii. - Właściwie już nie pracuję, odszedłem niedawno na emeryturę i właśnie to pozwoliło mi teraz wrócić do muzykowania.

Przypomnijmy, że koncert "Bach w kościele" był częścią Międzynarodowej Akademii Wiolonczelowej, która po raz czwarty odbywa się w Nysie. Radio Opole jest patronem medialnym wydarzenia.

Obszerną relację z IV MAW będzie można usłyszeć w niedzielnej (23.07) audycji "Opolskie klasycznie".
uczestnicy koncertu

Kultura i rozrywka

2017-10-22, godz. 19:10 Koncert charytatywny Freli i Waldemara Malickiego na rzecz katedry okazał się hitem. Aula pękała w szwach Pełna sala słuchała charytatywnego koncertu zespołu Frele i Waldemara Malickiego z Filharmonią Dowcipu na rzecz katedry w Opolu. » więcej 2017-10-22, godz. 09:25 Nyski "Orzech" rozgryziony. Znamy laureatów W Nysie rozstrzygnięto XI edycję Ogólnopolskiego Turnieju Poetyckiego im. Jerzego Kozarzewskiego „Orzech”. Na konkurs wpłynęło 279 zgłoszeń z całej Polski, w ... » więcej 2017-10-22, godz. 08:50 Grają na marimbie i wibrafonie, a ocenia ich międzynarodowe jury Młodzi muzycy ze Stanów Zjednoczonych, Japonii, Francji, Belgii, Uzbekistanu i Polski biorą udział w konkursie marimbowym i wibrafonowym. Wydarzenie zorganizo ... » więcej 2017-10-21, godz. 22:41 Nysanie modlą się głośno i radośnie. Koncert Gospel Rain rozpoczął Tydzień Misyjny Setki mieszkańców wysłuchało koncertu muzyki chrześcijańskiej, w wykonaniu chóru z Lublina. Grupa gospel wystąpiła w kościele Matki Bożej Bolesnej w Nysie. » więcej 2017-10-21, godz. 20:00 Czarnych krążków czar. W Opolu odbyła się giełda winyli Charakterystyczne trzaski i czarny krążek - miłośnicy płyt analogowych spotkali się w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu. Podczas I Opolskiej Giełdy Winy ... » więcej 2017-10-21, godz. 17:00 "Wojenko, wojenko" i inne pieśni śpiewano dziś w Muzeum Polskiej Piosenki Pieśni patriotyczne śpiewali uczestnicy warsztatów w Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu. W repertuarze dzisiejszego (21.10) spotkania nie zabrakło 'Czerwonych m ... » więcej 2017-10-21, godz. 14:00 Paczkowianie szturmują kino. Trwa festiwal filmowy Rozpoczął się (21.10) drugi dzień Paczkowskich Spotkań Filmowych. Wczoraj tamtejsze kino Kopernik pękało w szwach nie tylko ze względu na repertuar, ale także ... » więcej 2017-10-21, godz. 11:30 Jubileusz Brzeskiego Centrum Kultury. Placówka działa już pół wieku Dziś (21.10) o godzinie 18 ruszają uroczyste obchody 50-lecia istnienia największej jednostki kulturalnej w Brzegu. Spotkają się dawni i obecni pracownicy Brz ... » więcej 2017-10-21, godz. 07:15 Filmy niezależne z całego świata można oglądać w Kędzierzynie-Koźlu W Kędzierzynie-Koźlu rozpoczął się XXIV Międzynarodowy Festiwal Filmów Niezależnych „Publicystyka 2017” im. Ireneusza Radzia. Imprezie towarzyszyć będą warszt ... » więcej 2017-10-20, godz. 21:54 OutFilm, czyli festiwal filmowy o twórczym potencjalne osób z autyzem Festiwal Filmowy OutFilm rozpoczął się w piątek wieczorem (20.10) w Opolu. Jego celem jest pokazanie doświadczeń i wrażliwości osób ze spektrum autyzmu. Do ni ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »