Radio Opole » Wiadomości z regionu
2024-11-19, 10:06 Autor: Agnieszka Wawer-Krajewska

Przeszło 1200 gospodarstw rolnych w regionie doznało szkód podczas tegorocznej powodzi

Łukasz Smolarczyk [fot. Adam Dubiński]
Łukasz Smolarczyk [fot. Adam Dubiński]
O wielkości popowodziowych strat oraz oferowanej rolnikom pomocy na walkę ze skutkami żywiołu mówił w Porannej Rozmowie Radia Opole Łukasz Smolarczyk, wiceprezes Izby Rolniczej w Opole.
Przedstawiciel samorządu rolniczego w województwie opolskim pytany o obecną sytuację rolników i pomoc, którą otrzymali na walkę ze skutkami powodzi, wyliczał kilka form finansowego wsparcia. Mówił też o świadczeniach, które będą jeszcze udostępniane rolnikom w kolejnych miesiącach.

- Do 15 listopada rolnicy mogli składać wnioski za zalaną produkcję w toku i teraz agencja [Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa - red.] te wnioski bardzo szybko weryfikuje i bardzo szybko przystąpi do wypłaty tych pieniędzy. Kolejne działanie, jakie będzie to do 29 listopada rolnicy będą mogli składać wnioski o rekompensatę 3. i 4. raty podatku [rolnego - red.], ale tutaj jest już potrzebny protokół od wojewody. Dopóki te protokoły nie spłyną z powrotem do gmin, rolnicy ich nie odbiorą to rolnicy nie będą mogli złożyć tego wniosku - przyznał gość Radia Opole.

Ale możliwości wsparcia poszkodowanych rolników jest więcej - mówi wiceprezes Izby Rolniczej w Opolu. - Kolejnym działaniem jest 5.2, czyli odtwarzanie potencjału produkcji rolnej. To już jest działanie typowo z PROW-u, czyli Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich - dodał.

A czy można już oszacować całościowe straty, które ponieśli opolscy rolnicy?

- Całościowo jeszcze nie jest to oszacowane, bo protokoły nie są u wojewody sprawdzone, mamy ponad 1200 gospodarstw, które ucierpiały w samym województwie opolskim - to jest bardzo dużo. Specyfika oszacowania szkód w gospodarstwach rolnych po powodzi jest bardzo szeroka, bo ona dotyczy i upraw zalanych w toku, i płodów w magazynach, ale i maszyn i obiektów, i w niektórych przypadkach też zwierząt oraz środków do produkcji. Dlatego specyfika oszacowania jest bardzo szeroka i bardzo trudna - przyznał Smolarczyk.

W porannej rozmowie pytaliśmy także, dlaczego opolscy rolnicy sprzeciwiają się umowie Unii Europejskiej z państwami Mercosur, czyli Brazylią, Argentyną, Paragwajem, Boliwią i Urugwajem.

- Niestety, te produkty wyprodukowane w tamtej części świata są produkowane w oparciu o chemię, która w Unii Europejskiej była wycofana często 10, 20, 30 lat temu. Tyle się mówiło, że to są substancje trujące dla nas - konsumentów, a teraz przywozimy stamtąd produkty, wytworzone w oparciu o te substancje aktywne. Można w produkcji zwierzęcej stosować hormony, te, które w Europie są zabronione. Tyle się mówi o skróceniu łańcucha dostaw, a tymczasem się te łańcuchy dostaw wydłuża - podkreślał.

Jak dodał prezes Smolarczyk, gospodarzy boli, że z jednej strony na rolników w Unii Europejskiej nakłada się coraz więcej obostrzeń dotyczących produkcji, a z drugiej strony na unijny rynek dopuszcza się żywność tych standardów pozbawioną. Jak przekonywał, rolnicy są świadomi, iż cenowo nie będą w stanie konkurować z żywnością z krajów Mercosur. Stąd do władz rolnicy kierują apele wyrażające ich sprzeciw wobec takiej polityki rolnej, a jeśli to nie spotka się z odpowiednią reakcją, będą się uciekać do protestów.
Łukasz Smolarczyk, cz. 1
Łukasz Smolarczyk, cz. 2
Łukasz Smolarczyk, cz. 3
Łukasz Smolarczyk, cz. 4

Wiadomości z regionu

2025-01-18, godz. 18:30 Ruszyły prace przy nowym Domu Dziennego Pobytu dla Seniorów w Kluczborku Rozpoczęła się modernizacja budynku przy ulicy Ligonia w Kluczborku na potrzeby Domu Dziennego Pobytu dla Seniorów. » więcej 2025-01-18, godz. 17:30 "Życie toczy się dalej". Opolszczyzna traci Jeździeckie Mistrzostwa Gwiazd Art Cup Jeździeckie Mistrzostwa Gwiazd 'Lewada Art Cup' przenoszą się na co najmniej trzy lata do województwa dolnośląskiego. Zawody zostaną rozegrane 30 i 31 sierpnia… » więcej 2025-01-18, godz. 16:29 Samorządowcy chwalą powrót do decydowania o stawkach za wodę i ścieki na poziomie gmin Nowe zasady zatwierdzania taryf za wodę i ścieki były jednym z tematów dzisiejszej (18.01) audycji 'Sami rządzą - forum samorządowe Radia Opole'. » więcej 2025-01-18, godz. 14:05 Lodowisko pod chmurką jednym ze sposobów na weekendową aktywność fizyczną w Opolu Dużą popularnością cieszy się dzisiaj (18.01) lodowisko pod chmurką przy hali Toyota Park w Opolu. Słoneczna pogoda i wysoka jak na styczeń temperatura… » więcej 2025-01-18, godz. 14:00 Prudnik: 80. rocznica Marszu Śmierci więźniów niemieckich obozów Ofiary niemieckich obozów zagłady uczczą mieszkańcy gminy Prudnik. W czasie II wojny światowej w Prudniku funkcjonował podobóz pracy Neustadt, który podlegał… » więcej 2025-01-18, godz. 13:30 Coraz więcej ataków na ratowników medycznych. Wyzwiska są na porządku dziennym - Nie ma naszej zgody na agresję wobec nas - mówią ratownicy medyczni. W ostatnim czasie niemal codziennie spotykają się z wyzwiskami, przepychankami, a nawet… » więcej 2025-01-18, godz. 11:40 Prace serwisowe. Będą problemy z zakupem biletów MZK Opole Przez kilka godzin mogą dziś (18.01) wystąpić problemy z internetowym zakupem biletów autobusowych MZK Opole. » więcej 2025-01-18, godz. 10:20 Olesno ma powody do radości. Darek Rodewald na podium Rajdu Dakar 2025 Trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej ciężarówek zajął Darek Rodewald podczas zakończonego właśnie Rajdu Dakar 2025. » więcej 2025-01-18, godz. 10:15 Po liście do Elona Muska. Jest inwestor zainteresowany zamkiem w Głogówku Są pierwsze efekty wysłania przez samorząd Głogówka listu do Elona Muska i zachęcenia go do kupna tamtejszego zamku, w którym mógłby stworzyć centrum… » więcej 2025-01-18, godz. 10:00 Dach internatu głubczyckiego ''Rolniczaka'' po remoncie Zakończyła się wymiana pokrycia dachowego na budynku internatu w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Głubczycach. Prace remontowe były prowadzone… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »