Radio Opole » Wiadomości z regionu
2017-02-21, 22:27 Autor: Jan Poniatyszyn

Rzecznik Praw Obywatelskich na Opolszczyźnie. W Prudniku spotkał się z seniorami

Spotkanie Adama Bodnara w Prudnickim Ośrodku Kultury [zdj. Jan Poniatyszyn]
Spotkanie Adama Bodnara w Prudnickim Ośrodku Kultury [zdj. Jan Poniatyszyn]
Wbrew pozorom w Polsce mamy wiele problemów, jeżeli chodzi o prawa seniorów czy osób starszych. Taka jest opinia Rzecznika Praw Obywatelskich. W Prudniku spotkał się z osobami reprezentującymi te środowiska. Inicjatywa ta wyszła z jego urzędu i towarzyszyło jej spore zainteresowanie właśnie tej grupy wiekowej. Spotkanie odbyło się w Prudnickim Ośrodku Kultury i nie było otwarte dla ogółu mieszkańców.
- Jak dyskutujemy o prawach osób starszych to musimy pamiętać też o tych, którzy mają ponad 70, 80 lat - mówi Adam Bodnar, Rzecznik Praw Obywatelskich. – Często osoby te są zamknięte w domu, pozostawione same sobie, nie mają wsparcia ze strony swoich rodzin, krewnych, sąsiadów, gminy, czy społeczności lokalnej. Widzę duży problem z respektowaniem ich praw, bo często bywa tak, że te osoby są odsyłane przez rodziny do Domów Pomocy Społecznej. Nie jest organizowana im kompleksowa opieka i wsparcie dla nich.

Zdaniem RPO osoby starsze mają problemy z dostępnością do usług pielęgnacyjnych i lekarzy geriatrów. W niektórych województwach jest zaledwie jeden, trzech specjalistów z tej dziedziny medycyny. Innym patologicznym zjawiskiem są częste oszustwa emerytów np. „metodą na wnuczka”. Do Prudnika RPO przyjechał doceniając aktywność tamtejszej rady seniorów. Jutro (22.02) Rzecznik Praw Obywatelskich odwiedzi Kędzierzyn Koźle, pojutrze (23.02) Opole.
Adam Bodnar

Wiadomości z regionu

2021-10-24, godz. 19:39 Kibice Odry Opole zaprezentowali swoje kolekcje pamiątek meczowych. Każdy specjalizuje się w innych przedmiotach Koszulki, szaliki, programy meczowe i bilety. Kolekcjonerzy pamiątek związanych z Odrą Opole spotkali się w ośrodku 'Kibice Razem', po zremisowanym meczu… » więcej 2021-10-24, godz. 17:00 Narodowe Centrum Polskiej Piosenki wychodzi z inicjatywą w stronę niesłyszących i niedosłyszących Każdy miłośnik wydarzeń muzycznych ze szczególnymi potrzebami będzie mógł korzystać z oferty koncertowej Narodowego Centrum Polskiej Piosenki w Opolu… » więcej 2021-10-24, godz. 16:45 Spory ruch na cmentarzu w Opolu-Półwsi. Ruszyły porządki przed 1 listopada Słoneczna niedziela zachęciła wiele osób do odwiedzenia ale i porządkowania grobów bliskich przed dniem Wszystkich Świętych. » więcej 2021-10-24, godz. 15:00 Dzieci spotkały się w teatrze na poranku filozoficznym. "Mamy dużo czasu na rozmowy" Powróciły dziecięce poranki teatralno-filozoficzne Teatru im. Kochanowskiego w Opolu. Chodzi o to, by dzieciom w wieku 6-10 lat dać możliwość rozwoju dociekliwości… » więcej 2021-10-24, godz. 14:00 Korzystali z gościnności szkoły, teraz nie muszą opuszczać swojego budynku. DPS w Prószkowie wzbogacił się o salę… Sprzęt do ćwiczeń, sportu, zabaw i relaksu. W prószkowskim Domu Pomocy Społecznej powstała sala do zajęć ruchowych i rekreacyjnych. Skorzystają z niej… » więcej 2021-10-24, godz. 11:28 Mroźny poranek nie zatrzymał ich w domu. Miłośnicy przyrody spotkali się na kolejnym spacerze ornitologicznym w O… Kilkanaście osób spędziło przedpołudnie na Opolskim Spacerze Ornitologicznym wokół parku 800-lecia Opola. Uczestnicy wyposażeni w aparaty fotograficzne… » więcej 2021-10-24, godz. 10:48 Raport MZ: 77 nowych infekcji na Opolszczyźnie i ponad 4700 w całej Polsce. Zmarło 13 zarażonych osób [INFOGRAFIK… 77 nowych infekcji koronawirusem potwierdzono od wczoraj (23.10) na Opolszczyźnie. Resort zdrowia informuje dzisiaj o 4728 kolejnych zakażeniach i śmierci 13… » więcej 2021-10-24, godz. 10:15 Jest nowa droga do osiedla domków i terenów inwestycyjnych gminy Bierawa Najpierw media, potem asfalt - zgodnie z taką filozofią gmina Bierawa wybudowała nowe drogi dojazdowe do terenów inwestycyjnych oraz osiedla nowych domów… » więcej 2021-10-24, godz. 10:15 Uniwersytet Opolski poszukuje asystentów osób z niepełnosprawnościami W ramach programu ''asystent'' oferują wsparcie dla osób z niepełnosprawnościami. Uniwersytet Opolski poszukuje chętnych studentów, którzy podejmą się… » więcej 2021-10-24, godz. 09:28 Poseł PiS Katarzyna Czochara na czele nowego gremium w parlamencie Powstał Parlamentarny Zespół ds. Myśli i Dzieła Błogosławionego Stefana Kardynała Wyszyńskiego. Katarzyna Czochara, posłanka Prawa i Sprawiedliwości… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »