Radio Opole » Wiadomości z regionu
2017-02-21, 22:27 Autor: Jan Poniatyszyn

Rzecznik Praw Obywatelskich na Opolszczyźnie. W Prudniku spotkał się z seniorami

Spotkanie Adama Bodnara w Prudnickim Ośrodku Kultury [zdj. Jan Poniatyszyn]
Spotkanie Adama Bodnara w Prudnickim Ośrodku Kultury [zdj. Jan Poniatyszyn]
Wbrew pozorom w Polsce mamy wiele problemów, jeżeli chodzi o prawa seniorów czy osób starszych. Taka jest opinia Rzecznika Praw Obywatelskich. W Prudniku spotkał się z osobami reprezentującymi te środowiska. Inicjatywa ta wyszła z jego urzędu i towarzyszyło jej spore zainteresowanie właśnie tej grupy wiekowej. Spotkanie odbyło się w Prudnickim Ośrodku Kultury i nie było otwarte dla ogółu mieszkańców.
- Jak dyskutujemy o prawach osób starszych to musimy pamiętać też o tych, którzy mają ponad 70, 80 lat - mówi Adam Bodnar, Rzecznik Praw Obywatelskich. – Często osoby te są zamknięte w domu, pozostawione same sobie, nie mają wsparcia ze strony swoich rodzin, krewnych, sąsiadów, gminy, czy społeczności lokalnej. Widzę duży problem z respektowaniem ich praw, bo często bywa tak, że te osoby są odsyłane przez rodziny do Domów Pomocy Społecznej. Nie jest organizowana im kompleksowa opieka i wsparcie dla nich.

Zdaniem RPO osoby starsze mają problemy z dostępnością do usług pielęgnacyjnych i lekarzy geriatrów. W niektórych województwach jest zaledwie jeden, trzech specjalistów z tej dziedziny medycyny. Innym patologicznym zjawiskiem są częste oszustwa emerytów np. „metodą na wnuczka”. Do Prudnika RPO przyjechał doceniając aktywność tamtejszej rady seniorów. Jutro (22.02) Rzecznik Praw Obywatelskich odwiedzi Kędzierzyn Koźle, pojutrze (23.02) Opole.
Adam Bodnar

Wiadomości z regionu

2020-01-21, godz. 20:00 Spółdzielnia kontra wójt. Spór o możliwość eksploatacji terenów w Tarnowie Opolskim Z jednej strony ekspertyzy, nakłady finansowe i lata przygotowań, z drugiej - argumenty o ochronie środowiska. Spółdzielnia Pracy Surowców Mineralnych w Opolu… » więcej 2020-01-21, godz. 19:45 Centrum Informacyjno-Edukacyjne "Senior w Opolu" obchodzi 3. urodziny. "Dla nas to drugi dom" 3. urodziny świętuje Centrum Informacyjno-Edukacyjne 'Senior w Opolu'. To miejsce, gdzie seniorzy nie tylko uzyskują wsparcie, ale mają szansę na samorealizację… » więcej 2020-01-21, godz. 19:45 "Bierze pan udział w tajnej akcji CBŚP". Nowa metoda oszukiwania seniorów Nieświadomi seniorzy, jako kurierzy wyłudzonych pieniędzy - to nowa metoda oszustów. W taki sposób 14 stycznia został oszukany 77-letni mieszkaniec Opola. Oszuści… » więcej 2020-01-21, godz. 18:00 Fuzja jednostek w Opolu: doskonalenie nauczycieli wspólnie z poradnią dla dzieci. Pracownicy wskazują, że to nie jest remedium… Miasto planuje połączyć Miejską Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną z Miejskim Ośrodkiem Doskonalenia Nauczycieli. Władze tłumaczą, że coraz więcej dzieci potrzebuje… » więcej 2020-01-21, godz. 16:15 To będzie wyborczy rok na Uniwersytecie Opolskim Uniwersytet Opolski wybierze w tym roku nowe władze. Uczelnia opublikowała kalendarz wyborczy. » więcej 2020-01-21, godz. 13:34 Kompletnie pijany i bez uprawnień wsiadł za kierownicę. Wypadł z drogi i uciekł z miejsca wypadku 3 promile alkoholu miał w organizmie 23-letni kierowca, który spowodował wypadek na rogatkach miejscowości Polska Cerekiew. Kierując samochodem daewoo matiz najpierw… » więcej 2020-01-21, godz. 11:50 "Babcie są od rozpieszczania, a rodzice od wychowywania". Babcie i dziadkowie świętują [ZDJĘCIA] Rozpieszczają, troszczą się i pomagają w wychowaniu. Dziś (21.01) babcie, a jutro dziadkowie mają swoje święto. Jest to czas, żeby podziękować im za otrzymaną… » więcej 2020-01-21, godz. 11:00 Fala aut z cofniętym licznikiem. Niechlubny rekord to ponad 130 tysięcy km Policjanci z Kędzierzyna-Koźla od początku roku ujawnili już siedem samochodów z podejrzeniem cofnięcia licznika. U niechlubnego rekordzisty drogomierz był cofnięty… » więcej 2020-01-21, godz. 10:00 Podsumowanie dotychczasowych działań i planowanie zadań na kolejne lata - dziś konferencja dotycząca RPO województwa o… Wdrażanie Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 oraz przygotowania do perspektywy finansowej 2021-2027 - to tematy, które będą poruszane podczas… » więcej 2020-01-21, godz. 09:30 Kolejny "darmowy" bilet od policji dla Dariusza Cybulskiego Opolska policja poszukuje Dariusza Cybulskiego. Mężczyzna jest podejrzany o udział w zorganizowanej grupie przestępczej o charakterze zbrojnym oraz uczestnictwo… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »