Radio Opole » Kartka z kalendarza » Kartka z kalendarza » Kartka z kalendarza
2025-01-10, 00:01 Autor:

Kartka z kalendarza

49 przed naszą erą - Juliusz Cezar przekraczając rzekę Rubikon, rozpoczął drugą wojnę domową z Republiką Rzymską. Według rzymskiego historyka Swetoniusza, po pokonaniu rzeki miał wypowiedzieć słynne słowa: "iacta alea est”, czyli "kości zostały rzucone". Obecnie zwrot ten oznacza podjęcie nieodwołalnej decyzji, tak jak w przypadku gry w kości - gdy się nimi rzuci, nie ma już odwrotu.

1356 - Została ogłoszona Złota Bulla Karola IV, dokument reformujący ustrój Świętego Cesarstwa Rzymskiego. Bulla wydana przez Karola IV Luksemburskiego, przyjęta w 1356 roku na sejmie w Norymberdze, obowiązywała aż do XIX wieku. W 2013 roku została wpisana na listę UNESCO Pamięć Świata.

1569 - Początek obrad sejmu polskiego i litewskiego w sprawie utworzenia unii konstytucyjnej między Koroną i Wielkim Księstwem Litewskim. Porozumienie zostało przyjęte 28 czerwca, a podpisane 1 lipca 1569 roku. Król ratyfikował dokument 4 lipca 1569. Dzięki unii powstało państwo znane w historiografii, jako Rzeczpospolita Obojga Narodów - ze wspólnym monarchą, herbem, sejmem, walutą, polityką zagraniczną i obronną. Zachowano odrębny skarb, urzędy, wojsko i sądownictwo. Akt unii lubelskiej przechowywany jest w Archiwum Głównym Akt Dawnych.

1765 - Król Stanisław August powołał Komisję Menniczą, której zadaniem było wzniesienie mennicy królewskiej i opracowanie projektu nowego systemu monetarnego. Mennica powstała 10 lutego 1766. W maju 1794 roku królowi cofnięto przywilej bicia monety, a mennica została przejęta przez Komisję Skarbową. 14 czerwca ponownie zmieniono stopę menniczą. Mennica została zamknięta w wyniku rozbiorów 9 stycznia 1796 roku. 260. rocznica

1778 - Zmarł Karol Linneusz, przyrodnik szwedzki, który stworzył współczesny system klasyfikacji organizmów. Wprowadził nazewnictwo dwuimienne organizmów oraz ich podział w hierarchiczne kategorie systematyczne. Opisał wiele nowych gatunków roślin i zwierząt. Autor dzieła "Systema Naturae”, w którym opisał około 7700 gatunków roślin i 4162 gatunki zwierząt. Urodził się 23 maja 1707 roku.

1791 - Urodziła się Elżbieta Jaraczewska, powieściopisarka, autorka romansów i umoralniających bajek dla dzieci. Jednym z ciekawszych epizodów w życiu Jaraczewskiej było zawarcie w 1818 roku znajomości z Johannem Wolfgangiem Goethem, podczas pobytu w Karlsbadzie. Jedynie debiut powieściowy Elżbiety Jaraczewskiej "Zofia i Emilia. Powieść narodowa, oryginalnie przez Polkę napisana" doczekał się wznowienia po II wojnie światowej. Zmarła 30 września 1832 roku.

1833 - Urodził się August Robert Wolff, księgarz i wydawca. W 1857 roku założył wraz z Gustawem Gebethnerem księgarnię oraz wydawnictwo o nazwie "Gebethner i Wolff" z filiami w całym kraju, a także w Paryżu i Nowym Jorku. Spółka słynęła z wydań dzieł literatury polskiej, ludowej i muzycznej. Podczas powstania styczniowego w 1863 roku był więziony w Cytadeli za przechowywanie rękopisów przeznaczonych dla prasy powstańczej. Zmarł 20 sierpnia 1910 roku.

1834 - Urodził się John Acton, brytyjski baron, filozof i historyk, reprezentant klasycznego liberalizmu, poseł do Izby Gmin i wykładowca na Uniwersytecie w Cambridge. Wydawca czasopism "Cambridge Modern History” i "Rambler”. Jego największym dziełem jest niedokończona "Historia wolności", opisująca dzieje wolności politycznej i społecznej od starożytności do czasów nowożytnych. Najbardziej znany jest ze stwierdzenia "Władza korumpuje, a władza absolutna korumpuje absolutnie" (power tends to corrupt and absolute power corrupts absolutely). Zmarł 19 czerwca 1902 roku.

1836 - Urodził się Charles Ingalls, amerykański pionier, ojciec Laury Ingalls Wilder, bohater jej cyklu powieściowego "Domek na prerii" oraz jego licznych ekranizacji. Był miłośnikiem wędrówek i nie lubił dużych skupisk ludzkich, co powodowało, że pragnął podróży na Zachód, w poszukiwaniu nowych terenów do zamieszkania. Zmarł 8 czerwca 1902 roku.

1861 - We Lwowie pisarz i publicysta Walery Łoziński stanął do pojedynku na szable ze swoim kolegą redakcyjnym z "Czytelni Akademickiej” Karolem Cieszewskim, w czasie, którego został ranny w skroń i zmarł 30 stycznia na skutek pourazowego zapalenia opon mózgowych i zakażenia krwi. Walery Łoziński urodził się 15 stycznia 1837 roku.

1862 - Zmarł Samuel Colt, amerykański konstruktor i producent broni strzeleckiej. W 1830 roku skonstruował prototyp rewolweru kapiszonowego, a w 1835 - rewolwer. Opatentował i założył manufakturę produkującą rewolwery przez niego wynalezione. Drugie zakłady założone w 1842 roku - Colt's Manufacturing Company pracują do dziś. Przedsiębiorstwo jest znane głównie z projektowania, produkcji i sprzedaży wielu rodzajów broni na potrzeby cywilne i wojskowe. Oprócz konstruowania broni Samuel Colt wynalazł też baterię podwodną oraz uruchomił pierwszy podwodny telegraf. Urodził się 19 lipca 1814 roku.

1863 - W Londynie otwarto pierwszą na świecie całkowicie podziemną linię metra. Zbudowana została na niewielkiej głębokości, metodą odkrywkową. Łączyła ulice Bishop’s Bridge Road i Farringdon. Miała długość sześciu kilometrów. Obecnie system linii kolejowych przebiegających w podziemnych tunelach oraz na powierzchni, obsługuje większość obszaru Wielkiego Londynu. Mimo nazwy - London Underground - wskazującej na podziemne położenie, jedynie około 45 procent długości tras znajduje się pod ziemią. System ma 11 linii, 272 stacje oraz 402 kilometrów tras. Codziennie korzysta z niego ponad 3,5 miliona podróżnych.

1868 - We Lwowie zmarł Karol Szajnocha, historyk, publicysta, pisarz, działacz niepodległościowy. Najważniejsze jego dzieło to "Jadwiga i Jagiełło", którego pierwsze, trzytomowe wydanie ukazało się we Lwowie w latach 1855-1856. Z napisanych przez niego dzieł historycznych poświęconych między innymi Bolesławowi Chrobremu, Władysławowi Łokietkowi, Kazimierzowi Wielkiemu, królowej Jadwidze i Władysławowi Jagielle, korzystał Henryk Sienkiewicz pisząc Trylogię. Karol Szajnocha urodził się 20 listopada 1818 roku.

1883 - Urodził się Aleksiej Nikołajewicz Tołstoj, rosyjski pisarz, dramaturg, publicysta, jeden z głównych przedstawicieli rosyjskiej prozy realistycznej. Za najwybitniejsze dzieło Tołstoja uznaje się trylogię "Droga przez mękę”, ukazującą drogę rosyjskiej inteligencji do rewolucji. Był propagandzistą komunistycznym, idealizował Józefa Stalina, jako następcę Piotra Wielkiego. Podczas II wojny światowej był członkiem Państwowej Komisji Nadzwyczajnej badającej zbrodnię katyńską. Komisja ta odpowiedzialnością za wymordowanie Polaków obarczyła Niemców. Zmarł 23 lutego 1945 roku.

1892 - Urodził się Melchior Wańkowicz, pisarz, dziennikarz, publicysta, wydawca. Uczestnik I wojny światowej, korespondent wojenny w latach 1943-1946 przy Armii Polskiej na Wschodzie i uczestnik bitwy pod Monte Cassino. Uważany jest za jednego z najwybitniejszych reportażystów w historii polskiej literatury. W 1964 podpisał List 34, będący protestem przeciwko cenzurze, przez co naraził się na proces sądowy i kilkutygodniowe uwięzienie. Zmarł 10 września 1974 roku.

1899 - Na łamach krakowskiego czasopisma "Życie” ukazał się esej "Confiteor" Stanisława Przybyszewskiego, który stał się manifestem polskiego modernizmu. Artysta, jako pierwszy w Polsce sformułował w nim hasło "sztuka dla sztuki".

1901 - Urodził się Henning Hermann Robert Karl von Tresckow, generał major w niemieckim Wehrmachcie. W chwili wybuchu wojny był oficerem sztabowym 228. dywizji piechoty, z którą brał udział w ataku na Polskę. Walczył też we Francji oraz w ZSRR. Podpisał rozkaz wywozu słowiańskich dzieci do III Rzeszy w ramach "Heuaktion". Od pierwszych dni wojny opowiadał się za usunięciem Adolfa Hitlera, uczestniczył w próbach zorganizowania zamachu na führera. Dzień po nieudanym zamachu - 21 lipca 1944 roku - w Gierłoży popełnił samobójstwo, aby uniknąć aresztowania.

1904 - Urodził się Raymond Wallace Bulcao, amerykański aktor i komik, odtwórca kultowej roli Stracha na wróble w "Czarnoksiężniku z Oz" z 1939 roku. Występował też w wielu musicalach na Broadwayu. Zmarł 15 stycznia 1987 roku.

1907 - Urodził się Seweryn Pollak, poeta, eseista i tłumacz literatury rosyjskiej, redaktor prasy łódzkiej oraz warszawskiego tygodnika "Nowa Kultura” i kwartalnika "Opinie”. Podczas okupacji niemieckiej uczestnik podziemnego życia kulturalnego Warszawy. Walczył w Powstaniu Warszawskim i tym wydarzeniom poświęcił wiersz "Mokotów", opublikowany w prasie powstańczej 24 września 1944. Zmarł 23 grudnia 1987 roku.

1908 - Urodził się Bernard Lee, angielski aktor, znany przede wszystkim z roli M w serii filmów o przygodach Jamesa Bonda. W latach 1962-1979 wystąpił w 11 obrazach z tej serii, między innymi: "Doktor No", "Moonraker" i "Diamenty są wieczne". Zmarł 16 stycznia 1981 roku.

1909 - Urodził się Konrad Ofierzyński, podporucznik piechoty Wojska Polskiego, piłkarz Warty Poznań. Jako oficer rezerwy walczył w kampanii wrześniowej. Po agresji ZSRR na Polskę wzięty do niewoli radzieckiej, przewieziony do obozu w Starobielsku. Wiosną 1940 został zamordowany przez funkcjonariuszy NKWD w Charkowie.

1911 - Jimmy Erickson wykonał pierwsze w historii zdjęcia lotnicze. Były to fotografie miasta San Diego w Kalifornii.

1917 - Zmarł Buffalo Bill, amerykański myśliwy, zwiadowca armii amerykańskiej, organizator i aktor widowisk rozrywkowych, bohater Dzikiego Zachodu. W 1883 zorganizował widowisko cyrkowe "Wild West Show", przedstawiające wydarzenia z historii Dzikiego Zachodu i do 1916 roku prezentował je w Ameryce Północnej oraz Europie. Grał także w sztukach teatralnych pisanych specjalnie dla niego i w pierwszych westernach. W 1906 pokazał swoje widowisko w Polsce. Urodził się 26 lutego 1846 roku.

1919 - Zmarł Antoni Wiwulski, rzeźbiarz, architekt, twórca między innymi: Pomnika Grunwaldzkiego w Krakowie i pomnika Trzech Krzyży w Wilnie. Brał udział w obronie Wilna przed wojskami sowieckimi 5 stycznia 1919. W czasie służby wojskowej w polskiej Samoobronie Wileńskiej nabawił się ciężkiego zapalenia płuc, w wyniku którego zmarł. Urodził się 20 lutego 1887 roku.

1920 - Po ratyfikacji wszedł w życie statut Ligi Narodów. Został przyjęty przez konferencję pokojową w Wersalu 28 czerwca 1919 roku. Celem organizacji było utrzymanie pokoju i współpracy na świecie, a impulsem do jej utworzenia stal się rozlew krwi podczas I wojny światowej. W związku z powstaniem Organizacji Narodów Zjednoczonych w 1945, Liga Narodów została formalnie rozwiązana, w 1946, choć faktycznie przestała funkcjonować już podczas II wojny światowej. 105. rocznica

1921 - Urodziła się Halina Skibniewska, architekt, profesor Politechniki Warszawskiej, projektantka osiedli mieszkaniowych w Warszawie: Sady Żoliborskie, Osiedle Szwoleżerów, pierwszych mieszkań dla osób niepełnosprawnych. Autorka prac "Rodzina a mieszkanie”, "Tereny otwarte w miejskim środowisku mieszkalnym”. Podczas okupacji służyła w Armii Krajowej. Zmarła 20 kwietnia 2011 roku.

1922 - Urodził się Joao de Freitas Branco, portugalski muzykolog, kompozytor, publicysta, a także matematyk. Skomponował Kwartet smyczkowy, Sonatinę na wiolonczelę i fortepian, pieśni oraz opracowania pieśni ludowych. Jest autorem wielu prac naukowych z muzykologii i historii muzyki. Zmarł 17 listopada 1989 roku.

1925 - Urodził się Florian Siwicki, działacz komunistyczny, generał Ludowego Wojska Polskiego. Dowodził 2. Armią Wojska Polskiego uczestniczącą w interwencji Układu Warszawskiego w Czechosłowacji. Był członkiem WRON i jednym z głównych autorów stanu wojennego. Zmarł 11 marca 2013 roku. 100. rocznica

1927 - Premiera niemieckiego filmu science fiction "Metropolis" w reżyserii Fritza Langa. Monumentalne dzieło prezentuje wizję miasta przyszłości, którego społeczeństwo jest podzielone na dwie kasty: wąską i uprzywilejowaną grupę intelektualistów oraz robotników utrzymujących miasto przy życiu, a mieszkających w podziemnych osiedlach. W 2001 roku film został wpisany na listę UNESCO Pamięć Świata.

1929 - W czasopiśmie "Le Petit Vingtieme” ukazał się pierwszy odcinek serii komiksowej "Przygody Tintina" belgijskiego rysownika Hergé’a. Rok później komiks zaczął wychodzić w formie indywidualnych tomów. Łącznie ukazało się ich 24, przy czym ostatni, niedokończony, wydano w 1986 już po śmierci autora. "Przygody Tintina" zaliczane są do najpopularniejszych komiksów europejskich XX wieku. Wydrukowano ponad 200 milionów egzemplarzy tego komiksu i przetłumaczono na ponad 90 języków. W naszym kraju całą serię wydał Egmont Polska.

1934 - W Lipsku został stracony skazany na śmierć za podpalenie Reichstagu holenderski komunista Marinus van der Lubbe. Do pożaru budynku niemieckiego parlamentu doszło w nocy z 27 na 28 lutego 1933 roku. O podpalenie naziści oskarżyli Żydów i opozycję, a wydarzenie stało się pretekstem do masowych prześladowań. Proces w tej sprawie trwał do 23 grudnia. Van der Lubbe został skazany na karę śmierci. Pozostałych trzech oskarżonych uniewinniono.

1936 - Urodził się Stephen Edward Ambrose, amerykański historyk, pisarz i biograf dwóch prezydentów USA - Dwighta Eisenhowera i Richarda Nixona. Był autorem książek: "D-Day", "Obywatele w mundurach" czy "Most Pegasus" oraz zekranizowanej książki "Kompania braci". Był konsultantem historycznym filmów "Szeregowiec Ryan" oraz ekranizacji własnej książki "Kompania braci". Zmarł 13 października 2002 roku.

1938 - Słynny polski tenor Jan Kiepura wystąpił po raz pierwszy w nowojorskiej Metropolitan Opera. Debiutował tam rolą Rudolfa w "Cyganerii”, a następnie śpiewał na tejże scenie Don Joségo w "Carmen” i księcia Mantui w "Rigoletcie”, która to rola jest uważana za najświetniejszą operową kreację śpiewaka. Później pojawił się na scenie Metropolitan w 1939 roku oraz w sezonie 1941-1942.

1940 - Niemiecki Selbstschutz przeprowadził ostatnią masową egzekucję w lesie Barbarka pod Toruniem. Od 28 października 1939 roku zamordowano tam około 600 przedstawicieli polskiej inteligencji oraz elit gospodarczych i politycznych z Torunia i okolic. Egzekucje w Barbarce były częścią tak zwanej akcji "Inteligencja”, a ich wykonawcami byli funkcjonariusze SS i członkowie paramilitarnego Selbstschutzu - stworzonego z członków niemieckiej mniejszości mieszkającej na terenie II RP. 85. rocznica

1940 - Urodził się Maciej Rayzacher, aktor. Grał w filmach: "Smarkula”, "Album Polski”, "Popiełuszko. Wolność jest w nas”, "Miś” i "Człowiek z marmuru”. Działacz opozycji demokratycznej w okresie PRL. Od 1976 zaangażowany we współpracę z Komitetem Obrony Robotników, a następnie Komitetem Samoobrony Społecznej "KOR”. W 1980 roku został objęty licznymi ograniczeniami zawodowymi i występował do 1989 głównie w kościołach. Po wprowadzeniu stanu wojennego internowany. Po zwolnieniu organizował pomoc dla represjonowanych i ich rodzin. 85. rocznica

1940 - Urodził się Jan Pieszczachowicz, krytyk literacki, publicysta, animator życia krakowskiego literackiego w latach PRL. Debiutował w Tygodniku Powszechnym w 1962. Do 1965 publikował tam recenzje pod pseudonimem "Jan Kulig". Jego debiutem książkowym był wydany w 1988 zbiór "Na widnokręgu historii. Szkice literackie". W latach 2004-2017 był redaktorem naczelnym miesięcznika "Kraków”. 85. rocznica

1941 - Kampania śródziemnomorska: 126 członków załogi lotniskowca HMS "Illustrious” zginęło u wybrzeży Sycylii w wyniku ataku niemieckiego lotnictwa na konwój, który ochraniał. Z pokładu lotniskowca zdołały wystartować jedynie cztery myśliwce, które nie były w stanie zapobiec atakowi. "Illustrious” otrzymał osiem bezpośrednich trafień, a ponadto na pokładzie rozbił się jeden z uszkodzonych niemieckich Junkersów, które bardzo poważnie uszkodziły okręt i wznieciły liczne pożary. Płonący lotniskowiec dotarł w eskorcie niszczycieli "Hasty” i "Jaguara” na Maltę, gdzie następnego dnia odbył się morski pogrzeb poległych.

1942 - W okupowanej Warszawie zespoły Organizacji Małego Sabotażu "Wawer” zamazały około 250 tablic z niemieckimi nazwami ulic i rozrzuciły 40 tysięcy ulotek z tekstem noworocznego przemówienia prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Władysława Raczkiewicza.

1943 - Pod Stalingradem Armia Czerwona rozpoczęła decydujące uderzenie na znajdujące się w okrążeniu wojska niemieckie. Bitwa toczona przez ponad pół roku była jedną z decydujących operacji strategicznych II wojny światowej. Przegrana Niemców zmusiła Adolfa Hitlera do odwrotu, upadł także mit niezwyciężonego Wehrmachtu. Po kapitulacji do sowieckiej niewoli dostało się ponad 90 tysięcy żołnierzy niemieckich, w tym 22 generałów.

1945 - Urodził się Rod Stewart, brytyjski wokalista muzyki popowej i rockowej, kompozytor, autor tekstów i producent nagrań. Jeden z najpopularniejszych piosenkarzy drugiej połowy XX wieku. Sprzedał łącznie ponad 250 milionów egzemplarzy płyt. W 2006 roku został sklasyfikowany na 60. miejscu listy najlepszych wokalistów wszech czasów według czasopisma "Hit Parader". W 2016, w uznaniu za artystyczne osiągnięcia oraz działalność charytatywną, Rod Stewart został uhonorowany tytułem szlacheckim. 80. rocznica

1946 - Urodził się Robert Gadocha, piłkarz, lewoskrzydłowy napastnik, olimpijczyk z 1972 roku, brązowy medalista Mistrzostw Świata w RFN w 1974. 62-krotny reprezentant Polski. W drużynie narodowej strzelił 16 goli. Pierwszy polski piłkarz w PRL, który otrzymał zgodę na transfer zagraniczny. W latach 1967-1975 zawodnik Legii Warszawa, następnie między innymi FC Nantes. W 1995 pełnił funkcję asystenta selekcjonera reprezentacji Polski.

1946 - W Londynie odbyło się pierwsze posiedzenie Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych. Wzięły w nim udział delegacje 51 państw.

1946 - Korpus Łączności Sił Lądowych Armii Stanów Zjednoczonych rozpoczął badanie powierzchni Księżyca przy pomocy fal radiowych. W laboratorium w Camp Evans w New Jersey zbudowano w tym celu wielki nadajnik, odbiornik i zestaw anten. Był to projekt "Diana”, nazwany od imienia rzymskiej bogini Księżyca. Oznaczał narodziny amerykańskiego programu kosmicznego oraz astronomii radarowej. Był to pierwszy pokaz sztucznie wytworzonych sygnałów mogących przeniknąć jonosferę, umożliwiający radiokomunikację pozaziemską sondom kosmicznym i eksplorację kosmosu.

1948 - Urodził się Mischa Maisky, izraelski wiolonczelista, jeden z najwybitniejszych na świecie. Występował z najlepszymi orkiestrami, u boku słynnych pianistów, jak Martha Argerich czy Malcolm Frager. Wykonuje głównie repertuar klasyczny, gra też koncerty Prokofjewa i Szostakowicza, a także nagrywa utwory nieprzeznaczone na wiolonczelę, w tym pieśni Brahmsa. W Polsce grał wielokrotnie, najczęściej z Orkiestrą Kameralną Polskiego Radia "Amadeus” pod kierunkiem Agnieszki Duczmal.

1949 - Zmarł Othon Friesz, francuski malarz związany z impresjonizmem i fowizmem. Tworzył portrety, akty, pejzaże, widoki miejskie, widoki morskie, na przykład "Port w Antwerpii", "Krajobraz z kąpiącymi się". Urodził się 6 lutego 1879 roku.

1951 - Urodził się Wiktor Zborowski, popularny aktor teatralny, filmowy i dubbingowy, występujący także w Teatrze Polskiego Radia. Znany z roli Moryca Habera w "C.K. Dezerterach" oraz Longinusa Podbipięty w "Ogniem i mieczem". Grał w ponad 70 filmach, użyczył głosu w blisko 40 kolejnych. Jest autorem hasła "Teraz Polska". W młodości trenował koszykówkę w Polonii Warszawa, był członkiem juniorskiej reprezentacji Polski. Jego karierę koszykarza przerwała kontuzja.

1951 - Zmarł Sinclair Lewis, amerykański pisarz i nowelista, laureat literackiej Nagrody Nobla w 1930 roku. Został wyróżniony za "wigor, zdolności artystyczne, umiejętność tworzenia - inteligentnie i dowcipnie - nowych typów bohaterów”. Jako jedyny pisarz w historii odmówił przyjęcia Nagrody Pulitzera, przyznanej mu za książkę "Arrowsmith". Urodził się 7 lutego 1885 roku.

1953 - W Londynie zmarł Władysław Studnicki, polityk, publicysta, działacz niepodległościowy, zesłany na Syberię przez władze carskie. Przywódca proniemieckiego Klubu Państwowców Polskich, członek Tymczasowej Rady Stanu. W okresie II RP związany z dziennikiem wileńskich konserwatystów "Słowo". W czasie II wojny światowej zwolennik porozumienia z Niemcami. Urodził się 15 listopada 1867 roku.

1953 - Urodził się Jan Polkowski, poeta, prozaik, redaktor, działacz NSZZ "Solidarność”, w 1992 rzecznik prasowy rządu Jana Olszewskiego. Kawaler Orderu Orła Białego. Działał w Studenckim Komitecie "Solidarności”, a także w Krakowskiej Oficynie Studenckiej. Jako działacz opozycji demokratycznej i niezależny wydawca został internowany w okresie stanu wojennego.

1956 - Urodził się Kent Washington, amerykański koszykarz, pierwszy czarnoskóry gracz w Polskiej Lidze Koszykówki. Zagrał epizod w "Misiu", jako Ryszard Ochódzki w młodości "kiedy był Murzynem i grał w kosza" oraz jest pierwowzorem postaci Abrahama Lincolna, bohatera filmu "Czarodziej z Harlemu". Pierwszy triumfator plebiscytu "Sportu" na najlepszego koszykarza ligi w sezonie 1979/1980. Uczestniczył w konsultacjach polskiej kadry.

1957 - Zmarła Gabriela Mistral, chilijska poetka romantyczna, dyplomatka i działaczka oświatowa. W 1945 roku otrzymała literacką Nagrodę Nobla, stając się pierwszym laureatem tej nagrody pochodzącym z Ameryki Łacińskiej. Jej pseudonim literacki był wyrazem uznania dla włoskiego poety i pisarza Gabriele D’Annunzio i francuskiego poety tworzącego w języku prowansalskim Frédérica Mistrala. Urodziła się 7 kwietnia 1889 roku.

1957 - Rozkazem ministra obrony narodowej utworzona została Wojskowa Służba Wewnętrzna, w miejsce zlikwidowanego Głównego Zarządu Informacji. Zadaniem WSW było zwalczanie szpiegostwa przeciwko siłom zbrojnym PRL, przemysłowi zbrojeniowemu, zwalczanie dywersji politycznej, terroru, sabotażu, zapobieganie tworzenia nielegalnych związków zawodowych w wojsku, utrzymywanie dyscypliny wojskowej, werbowanie obcokrajowców w tym dyplomatów, mogących mieć informacje ważne dla PRL.

1961 - Zmarł Samuel Dashiell Hammett, amerykański autor powieści kryminalnych i opowiadań detektywistycznych, scenarzysta filmowy. Uchodzi za twórcę gatunku literackiego zwanego czarnym kryminałem. Najbardziej znaną książką Hammetta jest "Sokół maltański", bestsellerowa powieść, którą trzykrotnie filmowano. Najlepszą i zarazem najpopularniejszą ekranizacją, będącą klasyczną pozycją filmu noir jest obraz Johna Hustona z 1941 roku, z Humphreyem Bogartem w roli głównej. Urodził się 27 maja 1984 roku.

1963 - Zmarł Tadeusz Szeligowski, kompozytor, pedagog, prawnik i animator życia muzycznego. Z jego inicjatywy utworzona została Filharmonia Poznańska, której w latach 1947-1949 był dyrektorem. Autor baletów, oper, suit, nokturnów, kwartetów, pieśni. W latach 50. pełnił funkcję prezesa Zarządu Głównego Związku Kompozytorów Polskich, działał też w Radzie Programowej Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. Urodził się 13 września 1896 roku.

1965 - 18 marynarzy zginęło w wyniku zatonięcia polskiego drobnicowca MS "Nysa" u wybrzeży Norwegii. W dniu wypadku wiał wiatr o sile 10 stopni w skali Beauforta, a fale sięgały do 12,5 metra wysokości. MS "Nysa” płynął ze szkockiego portu Leith do Oslo z ładunkiem 650 ton złomu w postaci pociętych szyn kolejowych. Prawdopodobnie przyczyną zatonięcia statku było przemieszczenie się źle umocowanego ładunku na skutek silnych przechyłów podczas sztormu. 60. rocznica

1966 - Zmarł Ignacy Oziewicz, pułkownik piechoty Wojska Polskiego, w czasie kampanii wrześniowej dowódca 29. Dywizji Piechoty, w latach 1941-1942 zastępca komendanta głównego Narodowej Organizacji Wojskowej, komendant Narodowych Sił Zbrojnych od 1942 do 1943 roku. Był więziony w niemieckich obozach zagłady: KL Auschwitz i Flossenburgu. W 1958 roku wrócił do kraju. Urodził się 7 maja 1887 roku.

1970 - Dowódca radzieckiego okrętu podwodnego K-8 dostał rozkaz rozmieszczenia zapory z 20 min nuklearnych w Zatoce Neapolitańskiej. Miały być one użyte dla zablokowania VI Floty USA. Nie wiadomo jednak, czy misja ta została wykonana. 8 kwietnia 1970 K-8 uległ poważnemu wypadkowi i zatonął na Zatoce Biskajskiej. W czasie eksploracji wraku na jego pokładzie znaleziono tylko cztery torpedy z pełnego ładunku 24, co może potwierdzać fakt rozstawienia zagrody minowej pod Neapolem. 55. rocznica

1971 - Zmarła Gabrielle Chanel, znana, jako Coco Chanel, francuska projektantka mody. Jej model kostiumu został uznany za klasyczny ubiór kobiecy. Od 1915 roku rewolucjonizowała damską modę, lansując ubrania o prostych sportowych fasonach oraz pozbawione ozdób krótkie suknie, stając się na sześć dziesięcioleci ikoną paryskiej haute couture. Pomysłodawczyni fryzury "na pazia” i prostej sukienki - tak zwanej małej czarnej. W 1921 roku stworzyła popularne do dziś perfumy Chanel No. 5. Urodziła się 19 sierpnia 1883 roku.

1972 - Urodził się Maciej Skorża, trener piłkarski, zdobywca czterech tytułów Mistrza Polski - dwukrotnie z Wisłą Kraków i dwa razy z Lechem Poznań oraz trzech Pucharów Polski. Ostatnio był trenerem japońskiego klubu Urawa Red Diamonds.

1975 - W duńskim porcie Hanstholm zatonął polski trawler "Brda”, w wyniku, czego zginęło 11 członków załogi. Kapitan statku został uznany przez Izbę Morską za winnego katastrofy. Za błąd uznano próbę nocnego wejścia do nieznanego dobrze portu, gdyż warunki pogodowe były ciężkie. Za poważny błąd Izba uznała również niepodjęcie próby ratowania statku maszynami po zerwaniu z kotwicy. 50. rocznica

1976 - Urodził się Tomasz Bagiński, rysownik, animator, reżyser. W 2003 roku nominowany do Oscara w kategorii krótki film animowany za obraz "Katedra". Autor animacji o tematyce historycznej, w tym "Animowanej historii Polski" i filmów na 600-lecie bitwy pod Grunwaldem. Jest artystą samoukiem. Studiował architekturę na Politechnice w Warszawie, którą porzucił po trzech latach dla robienia filmów. Jest autorem okładek do większości książek Jacka Dukaja. Był producentem wykonawczym serialu Netfliksa "Wiedźmin".

1981 - Zakończono akcję gaszenia pożaru szybu naftowego we wsi Krzywopłoty koło Karlina. Pożar wybuchł po erupcji, w trakcie wykonywania odwiertów, 9 grudnia 1980 roku. W akcji gaśniczej brało udział około tysiąca osób, w tym strażacy z całej Polski i wojsko. Ropa wytryskiwała pod ciśnieniem około 560 atmosfer na wysokość 30-40 metrów, łuna ognia była widoczna z odległości kilkunastu kilometrów. Była to największa erupcja ropy w Europie. Z powodu małej wydajności złoża w połowie 1983 roku zaprzestano wydobycia ropy.

1982 - Stan wojenny: w całym kraju przywrócone zostały połączenia telefoniczne. Rozmowy oficjalnie podsłuchiwano, a po wykręceniu numeru słychać było w słuchawce komunikat: "Rozmowa kontrolowana".

1989 - Reaktywowano towarzystwo gimnastyczne "Sokół”. Była to pionierska organizacja wychowania fizycznego i sportu w Polsce. Jej członkowie przyczynili się do popularyzacji gimnastyki w społeczeństwie polskim, powstania wielu klubów sportowych i Związku Harcerstwa Polskiego. "Sokół” działał w czasie zaborów, po odzyskaniu niepodległości i w całym okresie międzywojennym XX wieku. Zdelegalizowany przez komunistów, po II wojnie światowej i zakazany w okresie PRL.

1990 - Rząd chiński zniósł w Pekinie stan wyjątkowy, ogłoszony po wydarzeniach na placu Tiananmen w czerwcu 1989 roku. Chińska armia zaatakowała wówczas studentów, protestujących przeciwko komunistycznym władzom. Domagali się demokracji, wolności prasy i walki z korupcją. Chiński Czerwony Krzyż szacuje liczbę ofiar śmiertelnych na ponad 2,5 tysiąca osób. 35. rocznica

1990 - 19 górników zginęło, a 20 zostało rannych w wyniku wybuchu metanu w Kopalni Węgla Kamiennego "Halemba” w Rudzie Śląskiej. 35. rocznica

1991 - 10 policjantów zginęło w katastrofie śmigłowca Mi-8 w Bieszczadach. Maszyna należała do 103. Pułku Lotniczego Nadwiślańskich Jednostek Wojskowych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Pierwotnie śmigłowiec transportował w Bieszczady ekipę telewizyjnego programu "Magazyn Kryminalny 997”. W czasie wypadku wiał silny wiatr. Maszyna spadła na ziemię pomiędzy Cisną a Majdanem, po czym wybuchł pożar. Podczas wypadku ekipa telewizyjna znajdowała się na ziemi.

1993 - Zmarł Adam Aston, piosenkarz i aktor żydowskiego pochodzenia. Śpiewał w języku polskim, hebrajskim i jidysz. Był jednym z najpopularniejszych artystów dwudziestolecia międzywojennego w Polsce. Ochotnik w wojnie polsko-sowieckiej z 1920, brał też czynny udział w bitwie o Monte Cassino w 1944 roku. Uczestniczył w Międzynarodowym Konkursie Śpiewaczym Polskiego Radia w 1935 roku. Urodził się 17 września 1902 roku.

1993 - Premiera filmu "Niebieski" w reżyserii Krzysztofa Kieślowskiego, pierwszej części tryptyku "Trzy kolory". Tytułowe trzy kolory nawiązują do barw francuskiej flagi i haseł rewolucji francuskiej: wolności, równości, braterstwa. Bohaterką "Niebieskiego" jest młoda kobieta, która traci w wypadku samochodowym swoją pięcioletnią córkę Annę oraz męża-kompozytora. Główne role zagrali: Juliette Binoche, Benoît Régent oraz Charlotte Very.

1994 - Na szycie NATO w Brukseli przyjęto program "Partnerstwo dla pokoju". Była to odpowiedź na zgłaszaną przez państwa Europy Środkowo-Wschodniej od 1990 roku gotowość wstąpienia do NATO. Program był jednocześnie sygnałem dla Federacji Rosyjskiej, sprzeciwiającej się rozszerzeniu sojuszu, iż integracja kolejnych państw z Paktem Północnoatlantyckim jest realna. 10 stycznia 1994 zaproszenie do udziału w "Partnerstwie dla pokoju” wysłano do wszystkich państw europejskich zainteresowanych współpracą z NATO.

1998 - W Słupsku został śmiertelnie pobity przez policjanta 13-letni kibic miejscowej drużyny koszykarskiej. Tragiczne zdarzenie spowodowało kilkudniowe zamieszki w mieście. Policja i prokuratura usiłowały zatuszować okoliczności śmierci chłopca. Sąd skazał dwóch funkcjonariuszy na karę więzienia, jednego na osiem lat za pobicie ze skutkiem śmiertelnym, drugiego - na osiem miesięcy, za nieudzielenie pomocy. Kilka miesięcy po zamieszkach w miejscu śmierci Przemka Czai władze miasta ustawiły pomnik upamiętniający tragiczne wydarzenia.

1998 - Podczas burzy lodowej, trwającej od 4 do 10 stycznia na atlantyckim wybrzeżu USA i Kanady, zginęło 35 osób. Katastrofa spowodowała ogromne szkody w lasach oraz uszkodzenia w infrastrukturze elektrycznej. Wiele osób pozbawionych było prądu nawet przez kilka tygodni. Uszkodzenia sieci elektrycznej były na tyle poważne, że potrzebna była niemal całkowita ich naprawa. Szkody zostały wycenione na ponad pięć miliardów dolarów.

1999 - Zmarł Juliusz Żuławski, pisarz, tłumacz, dwukrotny prezes polskiego PEN-Clubu, taternik. Tworzył lirykę refleksyjną i wspomnieniową, prozę psychologiczną oraz opowieści biograficzne. Opublikował też kilka artykułów na tematy taternictwa i ratownictwa górskiego. Był jednym z najważniejszych polskich tłumaczy po II wojnie światowej. Przekładał przede wszystkim poezję angielską i amerykańską. Urodził się 7 października 1910 roku.

1999 - 7. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Zebrano prawie 25 milionów złotych, a pieniądze zostały przeznaczone na diagnostykę noworodków i niemowląt.

2003 - Sejm powołał komisję śledczą w sprawie tak zwanej afery Rywina. Dotyczyła ona propozycji korupcyjnej, którą producent filmowy złożył Adamowi Michnikowi, redaktorowi naczelnemu "Gazety Wyborczej". Komisja powołana na wniosek Prawa i Sprawiedliwości, była pierwszą komisją śledczą w III Rzeczypospolitej. Przewodniczył jej Tomasz Nałęcz. Zakończyła pracę 5 kwietnia 2004 roku. W raporcie końcowym uznała, że za korupcyjną propozycją Rywina stała "grupa trzymająca władzę". Zaliczono do niej Leszka Millera, Aleksandrę Jakubowską, Lecha Nikolskiego, Roberta Kwiatkowskiego i Włodzimierza Czarzastego. Śledztwo w sprawie afery Rywina prowadziła też warszawska Prokuratura Apelacyjna, która skierowała akt oskarżenia do sądu. Sąd skazał Lwa Rywina na dwa lata więzienia za pomoc w płatnej protekcji. Nie ustalono, kto za nim stał.

2007 - Sejm powołał Sławomira Skrzypka na prezesa Narodowego Banku Polskiego. Zastąpił na tym stanowisku Leszka Balcerowicza. Sławomir Skrzypek był szefem NBP do 10 kwietnia 2010, kiedy to zginął w katastrofie rządowego samolotu pod Smoleńskiem.

2007 - Zmarł Carlo Ponti, włoski producent filmowy. Wyprodukował ponad 140 filmów, między innymi: "Powiększenie” Michelangelo Antonioniego, "Doktora Żywago” Dawida Leana czy "La Stradę” Federico Felliniego. Współpracował także z Miloszem Formanem i Luigim Zampą. Był mężem gwiazdy światowego kina Sophii Loren. Urodził się 11 grudnia 1912 roku.

2008 - Premiera indyjskiego mikrosamochodu Tata Nano, będącego najtańszym, seryjnie produkowanym autem na świecie. Ma cztery miejsca, jest napędzany dwucylindrowym silnikiem o pojemności 0,6 litra i mocy 33 koni mechanicznych. Obecnie jest to najtańszy dostępny w wolnej sprzedaży samochód świata. Pierwsze egzemplarze auta zaczęły trafiać do klientów 17 lipca 2009 roku.

2009 - Zmarła Elżbieta Zawacka, pseudonim "Zelma", generał brygady, kurierka Komendy Głównej Armii Krajowej, jedyna kobieta wśród cichociemnych, profesor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. We wrześniu 1951, po powrocie z emigracji do kraju, została aresztowana przez Ministerstwo Bezpieczeństwa Publicznego i skazana na 10 lat więzienia. Na wolność wyszła w lutym 1955 roku. Druga Polka w historii Wojska Polskiego awansowana w 2006 roku na stopień generała brygady. Twórczyni Fundacji "Archiwum i Muzeum Pomorskie Armii Krajowej oraz Wojskowej Służby Polek", gromadzącej dokumenty i relacje o wkładzie Pomorza w walce o niepodległość. Dama Orderu Orła Białego. Urodziła się 19 marca 1909 roku.

2009 - Tomasz Sikora, jako pierwszy Polak w historii został liderem Pucharu Świata w biathlonie. Ostatecznie sezon 2008/2009 zakończył na drugiej pozycji, będąc pierwszym polskim biathlonistą w historii, który zajął miejsce na podium w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Uległ jedynie Ole Einarowi Bjorndalenowi, a wyprzedził jego rodaka - Emila Hegle Svendsena. Tomasz Sikora to srebrny medalista olimpijski, trzykrotny medalista mistrzostw świata, wielokrotny medalista mistrzostw Europy i wielokrotny medalista mistrzostw Polski.

2009 - Zmarł Tadeusz Szymków, aktor teatralny i filmowy, prezenter telewizyjny. Zagrał między innymi w filmach: "Psy", "Demony wojny wg Goi", "Bezmiar sprawiedliwości" i "Poznań 56". Urodził się 20 marca 1958 roku.

2010 - 18. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Zebrano prawie 43 miliony złotych. Pieniądze zostały przeznaczone na wczesne wykrywanie nowotworów u dzieci. 15. rocznica

2012 - Zmarł Gework Wartanian, radziecki agent wywiadu w stopniu pułkownika. Jeden z najsłynniejszych i najskuteczniejszych szpiegów okresu zimnej wojny. Do najważniejszych sukcesów w czasie "zimnej wojny", należało zdobycie i przekazanie do ZSRR informacji o kilkudziesięciu bazach NATO w Europie oraz infiltracja brytyjskiej "szkoły" dla komandosów, gdzie objął jedno z wyższych stanowisk. Urodził się 17 lutego 1924 roku.

2014 - Zmarł Zbigniew Messner, ekonomista, profesor i rektor Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Katowicach, działacz państwowy, premier PRL w latach 1985-1988, poseł na Sejm PRL IX kadencji. Autor książek i publikacji z zakresu ekonomii. Urodził się 13 marca 1929 roku.

2015 - Agnieszka Radwańska i Jerzy Janowicz pokonali 2:1 reprezentujących USA Serenę Williams i Johna Isnera w finale Pucharu Hopmana, turnieju tenisowego uznawanego za nieoficjalne mistrzostwa świata w grze mieszanej. 10. rocznica

2015 - Po raz pierwszy w historii lotów kosmicznych odzyskano główny stopień rakiety kosmicznej podczas startu. Dokonała tego rakieta Falcon 9 firmy SpaceX, której główny stopień udanie wylądował na platformie na Atlantyku. 10. rocznica

2016 - Zmarł David Bowie, angielski wokalista rockowy, kompozytor i aktor. Został uznany za jednego z najważniejszych artystów w historii muzyki i główną postać w muzyce popularnej przez ponad cztery dekady. Przeszedł do historii, jako jeden z artystów rockowych z największą liczbą sprzedanych albumów. Na całym świecie sprzedano ponad 140 milionów jego płyt. Wystąpił też w wielu filmach, między innymi: "Człowiek, który spadł na Ziemię", "Ogniu krocz ze mną" i "Zagadka nieśmiertelności". Urodził się 8 stycznia 1947 roku.

2016 - 24. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Zebrano ponad 72,5 miliona złotych. Pieniądze przeznaczono na zakup urządzeń medycznych dla oddziałów pediatrycznych oraz dla zapewnienia godnej opieki medycznej seniorów.

2017 - Zmarł Ryszard Parulski, szermierz, działacz sportowy, adwokat. Był czterokrotnym mistrzem Polski we florecie, a także mistrzem i wicemistrzem świata we florecie, czy mistrzem świata w szpadzie - drużynowo. Po zakończeniu kariery sportowej założył fundację na rzecz byłych sportowców "Gloria Victis”, której został pierwszym prezesem. W latach 1990-1992 pełnił funkcję wiceprezesa Polskiego Komitetu Olimpijskiego. Urodził się 9 marca 1938 roku.

2017 - Zmarł Roman Herzog, prezydent Republiki Federalnej Niemiec w latach 1994-1999, prawnik, polityk CDU, w latach 1987-1994 prezes Federalnego Trybunału Konstytucyjnego. W 1994 roku uczestniczył w obchodach 50. rocznicy Powstania Warszawskiego. W przemówieniu w Warszawie Roman Herzog przeprosił Polaków za zbrodnie popełnione przez Niemców podczas II wojny światowej. Żaden Niemiec wcześniej tego nie dokonał poza Willy Brandtem, który przeprosił Żydów podczas wizyty w Warszawie w 1970 roku. Roman Herzog urodził się 5 kwietnia 1934 roku.

2018 - Zmarł Eddie Clarke, brytyjski gitarzysta, wokalista, członek zespołu Motörhead. W 2004 roku muzyk został sklasyfikowany na 43. miejscu listy 100 najlepszych gitarzystów heavymetalowych wszech czasów według magazynu "Guitar World". Urodził się 5 października 1950 roku.

2019 - Zmarła Agnieszka Bojanowska, montażystka filmowa. Zmontowała ponad 350 filmów dokumentalnych, fabularnych, animowanych i eksperymentalnych, między innymi: "Lata dwudzieste... lata trzydzieste..." i "Grzeszny żywot Franciszka Buły". W 2007 roku otrzymała Nagrodę Stowarzyszenia Filmowców Polskich za wybitne osiągnięcia artystyczne. Od 2014 była ekspertem Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Urodziła się 7 grudnia 1932 roku.

2020 - Zmarł Kabus ibn Said as-Said, sułtan Omanu od 1970 roku. Został sułtanem po przeprowadzeniu zamachu stanu i obaleniu swojego ojca Sa’ida. Urodził się 18 listopada 1940 roku. 5. rocznica

2021 - Zmarł biskup Adam Dyczkowski, duchowny rzymskokatolicki, doktor filozofii przyrody, biskup diecezjalny zielonogórsko-gorzowski w latach 1993-2007, od 2007 biskup senior diecezji zielonogórsko-gorzowskiej. Wcześniej sprawował funkcje biskupa pomocniczego wrocławskiego i biskupa pomocniczego legnickiego. W Episkopacie Polski był przewodniczącym Komisji do spraw Duszpasterstwa Służby Zdrowia i wiceprzewodniczącym Komisji do spraw Duszpasterstwa Akademickiego. Zmarł na skutek powikłań choroby covid-19. Urodził się 17 listopada 1932 roku.

2023 - Zmarł Konstantyn II, były król Grecji, którego panowanie zakończyło się wojskowym zamachem stanu w 1967 roku. Urodził się 2 czerwca 1940 roku.

2023 - Zmarł Jeff Beck, brytyjski muzyk, jeden z najlepszych gitarzystów w historii. Sześciokrotny laureat nagrody amerykańskiego przemysłu fonograficznego Grammy. W 2011 roku został sklasyfikowany na piątym miejscu listy 100 najlepszych gitarzystów wszech czasów magazynu "Rolling Stone". W 2009 został wprowadzony do Rock and Roll Hall of Fame. Urodził się 24 czerwca 1944 roku.

2024 - Zmarł Ignacy Nowak, szachista, mistrz FIDE (tytuł nadawany przez Międzynarodową Federację Szachową), sześciokrotny medalista mistrzostw Polski w szachach błyskawicznych: dwukrotnie złoty oraz czterokrotnie brązowy. Ośmiokrotnie zdobywał medale drużynowe mistrzostw Polski w szachach błyskawicznych, w tym dwa złote. Najwyższy ranking w karierze osiągnął w 1985 roku - z wynikiem 2435 punktów dzielił wówczas 4-5. miejsce wśród polskich szachistów. Urodził się 12 stycznia 1949. 1. rocznica

2024 - Zmarł Conrad E. Palmisano, amerykański reżyser, aktor - statysta. Zagrał epizodyczne role w kikunastu produkcjach, w tym: "Czy leci z nami pilot ?", " Liberator", "Na zabójczej ziemi". Zrealizował fantastycznonaukowy western "Kosmiczne szaleństwo". Urodził się 1 maja 1948 roku. 1. rocznica

2024 - Zmarł Janusz Majewski, reżyser filmowy, dramatopisarz, pisarz, scenarzysta. W latach 1969 -1991 wykładowca w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej w Łodzi, w latach 2012 - 2024 rektor Warszawskiej Szkoły Filmowej, honorowy prezes Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Tworzył tak zwane kino gatunkowe, w konwencji retro. Zasłynął filmami: "Zazdrość i medycyna", "Sprawa Gorgonowej", "Zaklęte rewiry". Największy sukces frekwencyjny odniósł za sprawą komedii "C.K. Dezerterzy" z 1985, którą obejrzało około 7 i pół miliona widzów. Zrealizował również serial historyczny "Królowa Bona" i obyczajową produkcję "Siedlisko". Laureat wielu wyróżnień, między innymi nagrody za reżyserię "Zaklętych rewirów" na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Panamie w 1977 oraz Platynowych Lwów za całokształt twórczości na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w 2016 roku. Odznaczony Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” i Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Urodził się 5 sierpnia 1931. 1. rocznica

10 stycznia - Światowy Dzień Obniżania Kosztów Energii.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/K.Sowinska/dok
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »