Radio Opole » Stolica Opole (DAB+) » Informacje z Opola

Informacje z Opola

2025-01-15, 09:25 Autor: oprac. Agnieszka Lubczańska

Tragedia Górnośląska - jak o niej uczyć młodzież? O tym na konferencji w Łambinowicach

Zdjęcie wykonane na Cmentarzu Ofiar Obozu Pracy w Łambinowicach [fot, E.Góra/CMJW]
Zdjęcie wykonane na Cmentarzu Ofiar Obozu Pracy w Łambinowicach [fot, E.Góra/CMJW]
To jeden z najtrudniejszych rozdziałów przeszłości naszego regionu - Tragedia Górnośląska. Jak wiedzę o dramatycznych wydarzeniach, które jako polityczna konsekwencja II wojny światowej dotknęły ludność cywilną w regionie, przekazać uczniom? Temu poświecona będzie adresowana do nauczycieli oraz wszystkich zainteresowanych historią regionu konferencja „Tragedia Górnośląska 1945 r. w edukacji szkolnej". Wydarzenie odbędzie się 22 stycznia w siedzibie Muzeum w Łambinowicach.
Więcej o wydarzeniu w czwartek (16.01) po godz. 20:00 w audycji Mariusza Majerana (Więcej kultury).

Konferencja rozpocznie się o godz. 10:00 i potrwa do godz. 13:15. Zgłoszenia przyjmowane są do 17 stycznia pod adresem: edukacja@cmjw.pl. Ilość miejsc jest ograniczona! Organizator zapewnia w dniu wydarzenia bezpłatny transport autokarowy z i do Opola.

W programie projekcja filmu edukacyjnego, wykłady, dyskusja oraz warsztaty. Przewidziano także przejazd do Miejsca Pamięci oraz złożenie kwiatów przed pomnikami Martyrologii Jeńców Wojennych (1939–1945) oraz Ofiar Obozu Pracy w Łambinowicach (1945–1946), a także wystąpienia przedstawicieli władz wojewódzkich i samorządowych, organizatorów oraz gości.

Zobacz program konferencji.

Przypomnijmy: Tragedią Górnośląską określa się ogół wydarzeń z 1945 roku, kiedy na Górny Śląsk weszła Armia Czerwona. Sowieci mordowali, okradali, deportowali i gwałcili miejscową ludność. W tym roku mija 80.lat od tych wydarzeń, stąd radni Sejmiku WO zdecydowali, że rok 2025 będzie Rokiem Tragedii Górnośląskiej – dowiedz się więcej.

Konferencja organizuje Centralne Muzeum Jeńców Wojennych z inicjatywy opolskiej Kurator Oświaty i we współpracy z Instytutem Śląskim. Patronami honorowymi są Wojewoda Opolski oraz Marszałek Województwa Opolskiego. Radio Opole objęło wydarzenie patronatem medialnym.

Zobacz także

2025-01-12, godz. 12:00, Gospodarka Nowe zasady segregacji śmieci wyzwaniem dla samorządów i mieszkańców Od 1 stycznia zużyte tekstylia nie mogą trafiać do czarnego pojemnika na odpady zmieszane. To m.in. ubrania, buty, koce, pościel, zasłony, kapelusze czy dywany. Samorządowcy apelują, by tego rodzaju odpad zawozić przede wszystkim do… » więcej 2025-01-12, godz. 11:10, Wiadomości z regionu Wzrost zainteresowania transportem publicznym w Opolu W Opolu przybywa jeżdżących miejskimi autobusami - wynika z komunikatu Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego w Opolu. Spółka odnotowała siedmioprocentowy wzrost zainteresowania porównując rok 2024 do 2023. » więcej 2025-01-12, godz. 10:00, Wiadomości z regionu Awaryjne zatrzymanie pociągu na trasie Opole-Wrocław. Zmarł maszynista Awaryjne zatrzymanie pociągu na trasie Opole - Wrocław. Około godziny pierwszej w nocy z soboty na niedzielę dyżurny opolskiej straży pożarnej otrzymał wezwanie o nagłym zatrzymaniu krążenia u maszynisty. » więcej 2025-01-11, godz. 22:20, Sport i turystyka "Wilczyce" w końcu zwycięskie. Gładka wygrana z MKS-em Kalisz Siatkarki UNI Opole bez najmniejszych problemów pokonały MKS Kalisz 3:0 w meczu 15. kolejki rozgrywek Tauron Ligi. Najwięcej punktów dla opolskich 'wilczyc' - 18 - zdobyła Guewe Diouf, która została wybrana najlepszą zawodniczką sobotniego… » więcej 2025-01-11, godz. 14:04, Wiadomości z regionu "Trzeba budować schrony i przygotowywać miejsca ukrycia". Szef MSWiA w Opolu - Jestem przekonany, że Opole jest bardzo dobrze przygotowane, jeśli chodzi o kwestie zarządzania kryzysowego - mówił w Opolu Tomasz Siemoniak, minister spraw wewnętrznych i administracji. Szef MSWiA spotkał się z prezydentem miasta… » więcej
3456789
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »