Radio Opole » Stolica Opole (DAB+) » Informacje z Opola

Informacje z Opola

2024-12-13, 13:11 Autor: Witold Wośtak

"Codzienność była na pozór taka sama". 43 lata temu w Polsce wprowadzono stan wojenny [ZDJĘCIA]

Opole, 43. rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Polsce [fot. Witold Wośtak]
Opole, 43. rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Polsce [fot. Witold Wośtak]
Opole, 43. rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Polsce [fot. Witold Wośtak]
Opole, 43. rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Polsce [fot. Witold Wośtak]
"Niby człowiek spodziewał się, a jednak miał nadzieję". Dzisiaj (13.12) mijają 43 lata od wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. Jak co roku, główne obchody w Opolu zorganizowano na skwerze Solidarności przy ulicy Ozimskiej.
Był hymn, przemówienia okolicznościowe i złożenie biało-czerwonych wiązanek kwiatów. Jak wspomina Zbigniew Bujak, współzałożyciel "Solidarności" w zakładach Ursus, przypadek sprawił, że uniknął aresztowania.

- Trzeba jednak szczerze powiedzieć, że cały ten nasz reżim nie był aż tak krwawy ani groźny. Mówię to, bo mam porównanie – wiem, co w tamtych czasach działo się w innych krajach i na podstawie obserwacji wydarzeń w Syrii czy Libii. To nie ma porównania.

Dariusz Brzęczek, przewodniczący opolskiej "S", który miał wtedy 15 lat, wspomina poranek 13 grudnia 1981 roku.

- Oczywiście to był strach, bardziej obserwowałem zachowanie rodziców i całej rodziny. Oczywiście sam też miałem wewnętrzne poczucie, że dzieje się coś złego i czułem wielką niepewność co do dalszych wydarzeń. Po czasie to było jasne, że polscy działacze Solidarności nie dali zdeptać dążeń do suwerennego i wolnego kraju.

- Z tego dnia jedną rzecz zapamiętam do końca życia. To był wielki smutek na twarzach dorosłych – moich rodziców, mojej rodziny i sąsiada, który popłakał się. Była nieprawdopodobna atmosfera, a u nas w domu zawsze były te idee – grało Radio Wolna Europa, a dziadek, tata i wszyscy pozostali żyli nadzieją wolności. Dla mnie to było szczególnie przykre - dodaje wicewojewoda Piotr Pośpiech, wówczas 11-latek.

Edward Bieleninik, skarbnik regionu "S" w Opolu, mówi, że codzienność na pozór wyglądała jak zwykle.

- Człowiek szedł do pracy, gdzie były oczywiście wzmożone kontrole, przesłuchania i pojawiała się esbecja. Nie daj Boże, żeby ktoś napisał na murze „Solidarność żyje”. Wtedy przesłuchanie było pewne, ja zresztą miałem kilka takich przesłuchań w pracy.

- Jeśli chodzi o same ścieżki zdrowia, ludzie szli w kordon zomowców. Oni bili pałami po plecach i kazali mówić, że nie ma Solidarności. To już zależało od konkretnego więzienia. Jak to ktoś powiedział z naszych, przecież ścieżki zdrowia były dla fizycznej gimnastyki - wspomina Marek Stelmach.

Zdaniem marszałka Szymona Ogłazy, 13 grudnia to data tragiczna, zarazem bardzo znacząca.

- Jednocześnie to data, której nie możemy zapominać właśnie dlatego, by podobna sytuacja nigdy nie zdarzyła się. To największa tragedia związana z 13 grudnia, bo rządzący postanowili wystąpić przeciwko swojemu narodowi. Niech to będzie przestroga dla wszystkich, u których może pojawić się taki szatański pomysł.

Maciej Wujec, wiceprezydent Opola, ocenia, że stan wojenny jest dobrym punktem odniesienia do tego, gdzie teraz się znajdujemy.

- Warto przypominać sobie te smętne czasy emigracji, kartek i kolejek, aby zobaczyć, gdzie jesteśmy obecnie. Porównajmy sobie dzisiejszy standard życia, swobodę i wolność, którymi teraz dysponujemy, w porównaniu do tamtych ciężkich czasów. Bez stanu wojennego dzisiaj być może bylibyśmy już dalej, bo traktuję te dziesięć lat jako stracony czas.

Przy ulicy Ozimskiej w Opolu mieściła się pierwsza siedziba Międzyzakładowego Komitetu Założycielskiego "S".
Zbigniew Bujak
Dariusz Brzęczek i Piotr Pośpiech
Edward Bieleninik i Marek Stelmach
Szymon Ogłaza
Maciej Wujec

Zobacz także

2024-12-14, godz. 17:14, Wiadomości z regionu "Nie wierzyłam, że to się dzieje". Trwa "Weekend Cudów" Szlachetnej Paczki Mnóstwo świątecznie zapakowanych paczek trafia w ten weekend do potrzebujących. W wielu miastach Opolszczyzny można zobaczyć wolontariuszy w czerwonych koszulkach i mikołajowych czapkach. Trwa 'Weekend Cudów' Szlachetnej Paczki. » więcej 2024-12-14, godz. 13:25, Wiadomości z regionu Piły poszły w ruch. Opolanie wybierają najpiękniejsze choinki prosto z lasu [ZDJĘCIA] Dużym zainteresowaniem cieszy się akcja 'choinkobrania' organizowana przez Nadleśnictwo Opole. Od rana do Dąbrowy przyjeżdżają całe rodziny z dziećmi, żeby wybrać idealne świąteczne drzewko. » więcej 2024-12-13, godz. 15:00, Wiadomości z regionu W Opolu wręczono Krzyże Wolności i Solidarności – hołd dla bohaterów walki z komunizmem [ZDJĘCIA] Krzyże Wolności i Solidarności, przyznawane przez prezydenta RP, trafiły dziś (13.12) do sześciu osób związanych z Opolszczyzną. Uroczystość wręczenia wyróżnień odbyła się w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu. To odznaczenie… » więcej 2024-12-13, godz. 11:44, Wiadomości z regionu Nowi funkcjonariusze Straży Granicznej złożyli ślubowanie 31 nowych funkcjonariuszy złożyło dziś (13.12) ślubowanie w Śląskim Oddziale Straży Granicznej. Uroczystość wcielenia w szeregi służby odbyła się w Opolskim Urzędzie Wojewódzkim. Dla wielu nowych funkcjonariuszy ślubowanie… » więcej
26272829303132
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »