Radio Opole » Stolica Opole (DAB+) » Informacje z Opola

Informacje z Opola

2024-12-13, 13:11 Autor: Witold Wośtak

"Codzienność była na pozór taka sama". 43 lata temu w Polsce wprowadzono stan wojenny [ZDJĘCIA]

Opole, 43. rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Polsce [fot. Witold Wośtak]
Opole, 43. rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Polsce [fot. Witold Wośtak]
Opole, 43. rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Polsce [fot. Witold Wośtak]
Opole, 43. rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Polsce [fot. Witold Wośtak]
"Niby człowiek spodziewał się, a jednak miał nadzieję". Dzisiaj (13.12) mijają 43 lata od wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. Jak co roku, główne obchody w Opolu zorganizowano na skwerze Solidarności przy ulicy Ozimskiej.
Był hymn, przemówienia okolicznościowe i złożenie biało-czerwonych wiązanek kwiatów. Jak wspomina Zbigniew Bujak, współzałożyciel "Solidarności" w zakładach Ursus, przypadek sprawił, że uniknął aresztowania.

- Trzeba jednak szczerze powiedzieć, że cały ten nasz reżim nie był aż tak krwawy ani groźny. Mówię to, bo mam porównanie – wiem, co w tamtych czasach działo się w innych krajach i na podstawie obserwacji wydarzeń w Syrii czy Libii. To nie ma porównania.

Dariusz Brzęczek, przewodniczący opolskiej "S", który miał wtedy 15 lat, wspomina poranek 13 grudnia 1981 roku.

- Oczywiście to był strach, bardziej obserwowałem zachowanie rodziców i całej rodziny. Oczywiście sam też miałem wewnętrzne poczucie, że dzieje się coś złego i czułem wielką niepewność co do dalszych wydarzeń. Po czasie to było jasne, że polscy działacze Solidarności nie dali zdeptać dążeń do suwerennego i wolnego kraju.

- Z tego dnia jedną rzecz zapamiętam do końca życia. To był wielki smutek na twarzach dorosłych – moich rodziców, mojej rodziny i sąsiada, który popłakał się. Była nieprawdopodobna atmosfera, a u nas w domu zawsze były te idee – grało Radio Wolna Europa, a dziadek, tata i wszyscy pozostali żyli nadzieją wolności. Dla mnie to było szczególnie przykre - dodaje wicewojewoda Piotr Pośpiech, wówczas 11-latek.

Edward Bieleninik, skarbnik regionu "S" w Opolu, mówi, że codzienność na pozór wyglądała jak zwykle.

- Człowiek szedł do pracy, gdzie były oczywiście wzmożone kontrole, przesłuchania i pojawiała się esbecja. Nie daj Boże, żeby ktoś napisał na murze „Solidarność żyje”. Wtedy przesłuchanie było pewne, ja zresztą miałem kilka takich przesłuchań w pracy.

- Jeśli chodzi o same ścieżki zdrowia, ludzie szli w kordon zomowców. Oni bili pałami po plecach i kazali mówić, że nie ma Solidarności. To już zależało od konkretnego więzienia. Jak to ktoś powiedział z naszych, przecież ścieżki zdrowia były dla fizycznej gimnastyki - wspomina Marek Stelmach.

Zdaniem marszałka Szymona Ogłazy, 13 grudnia to data tragiczna, zarazem bardzo znacząca.

- Jednocześnie to data, której nie możemy zapominać właśnie dlatego, by podobna sytuacja nigdy nie zdarzyła się. To największa tragedia związana z 13 grudnia, bo rządzący postanowili wystąpić przeciwko swojemu narodowi. Niech to będzie przestroga dla wszystkich, u których może pojawić się taki szatański pomysł.

Maciej Wujec, wiceprezydent Opola, ocenia, że stan wojenny jest dobrym punktem odniesienia do tego, gdzie teraz się znajdujemy.

- Warto przypominać sobie te smętne czasy emigracji, kartek i kolejek, aby zobaczyć, gdzie jesteśmy obecnie. Porównajmy sobie dzisiejszy standard życia, swobodę i wolność, którymi teraz dysponujemy, w porównaniu do tamtych ciężkich czasów. Bez stanu wojennego dzisiaj być może bylibyśmy już dalej, bo traktuję te dziesięć lat jako stracony czas.

Przy ulicy Ozimskiej w Opolu mieściła się pierwsza siedziba Międzyzakładowego Komitetu Założycielskiego "S".
Zbigniew Bujak
Dariusz Brzęczek i Piotr Pośpiech
Edward Bieleninik i Marek Stelmach
Szymon Ogłaza
Maciej Wujec

Zobacz także

2024-11-22, godz. 08:00, Wiadomości z regionu Uwaga mieszkańcy Opola! Strażnicy miejscy ruszyli w teren i sprawdzają, czym palimy Sezon grzewczy rozpoczął się na dobre. A to oznacza, że opolscy strażnicy ruszyli w teren i sprawdzają, czym palimy w piecach. Funkcjonariusze kontrolują nie tylko jakość opału, ale też to, czy nie zanieczyszczamy powietrza. » więcej 2024-11-21, godz. 21:25, Sport i turystyka UNI Opole walczy do końca, ale ulega Radomce 2:3 Siatkarki UNI Opole przywożą z trudnego terenu w Radomiu 1 punkt. W meczu otwierającym 9. kolejkę rozgrywek Tauron Ligi, zawodniczki Nicoli Vettoriego przegrały z miejscową Radomką 2:3 (26:24, 16:25, 15:25, 25:22, 9:15). Nagrodę dla… » więcej 2024-11-21, godz. 11:34, Patronaty - polecamy Jarmark Bożonarodzeniowy w Opolu Do 24 grudnia na Rynku w Opolu potrwa Jarmark Bożonarodzeniowy oferujący mnóstwo atrakcji. Nie zabraknie stoisk ze świątecznymi smakołykami, ozdobami oraz rękodziełem. Będzie wiatrak, góralskie ognisko, koło młyńskie, bajkowa… » więcej 2024-11-21, godz. 09:46, Wiadomości z regionu Ruszyły prace przygotowawcze związane z rozbudową dróg przy CUP w Opolu Rozpoczęły się prace przy przebudowie układu drogowego przy Centrum Usług Publicznych w Opolu. » więcej 2024-11-20, godz. 18:24, Wiadomości z regionu Potrącenie rowerzysty na ul. Krapkowickiej w Opolu. 18-latek jechał bez oświetlenia Jak informuje dyżurny Komendy Miejskiej Policji w Opolu, do zdarzenia doszło dziś (20.11) około 16:40. Z ustaleń mundurowych wynika, że 18-latek, jadący rowerem bez oświetlenia, najechał na tył samochodu dostawczego, po czym przewracając… » więcej
48495051525354
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »