Radio Opole » Stolica Opole (DAB+) » Informacje z Opola

Informacje z Opola

2024-11-07, 17:00 Autor: Katarzyna Doros-Stachoń

Dynamiczna czy niebezpieczna jazda? Zdania o kierowcach autobusów podzielone [INTERWENCJA]

Autobus miejski MZK fot. MZK w Opolu
Autobus miejski MZK fot. MZK w Opolu
Jeżdżą dynamicznie, szarpią i gwałtownie hamują. To część zarzutów pasażerów miejskich autobusów do kierowców MZK w Opolu. Z prośbą o interwencję do naszej rozgłośni zgłosił się pan Bogdan, który jest osobą niepełnosprawną.
O komfort jazdy miejskimi autobusami zapytaliśmy też innych pasażerów.

- Po prostu jazda jest nieraz tak niebezpieczna. Chcę żyć. Już raz nogę uszkodziłem - mówi pan Bogdan. - Tak się wydaje czasem, że kierowca jedzie pierwszy raz, a niektórzy to szaleją. To przeważnie ci młodzi. Myślą, że on jest na rajdzie. Zdarzają się niebezpieczne sytuacje. Niedawno byłam świadkiem, jak niestety kierowca musiał mocno zahamować. To też trochę była wina innego kierowcy, który wymusił tę sytuację. A poza tym zauważam, że po mieście niestety bardziej autobusy szarpią. Jeżdżą bardzo agresywnie, bardzo dynamicznie. Bardzo lubię szybką jazdę i jestem zadowolona. Podziwiam ich. Raczej bezpiecznie. Ja nie miałam takich przypadków, żeby się coś działo - mówią inni pasażerowie.

Adam Leszczyński, rzecznik opolskiego ratusza odpowiada, że kierowcy MZK w Opolu mają wieloletnie doświadczenie w zawodzie, duże umiejętności i setki godzin wyjeżdżonych na ulicach miasta.

- Natomiast jazda w ruchu drogowym, szczególnie w ruchu miejskim, to jest rzecz, która jest bardzo dynamiczna. I zdarza się tak, że kierowca musi gwałtownie zahamować czy wykonać bardziej gwałtowny manewr, chcąc uniknąć np. stłuczki i zderzenia, czy hamując przed przejściem dla pieszych. Gdy ktoś próbuje gwałtownie na to przejście wejść. Również w sytuacjach, w których ktoś wymusza pierwszeństwo, wyjeżdża przed rozpędzony autobus, nawet przy prędkości 30-40 km na godzinę, to droga hamowania takiego autobusu jest duża, więc tutaj liczy się każda sekunda. Kierowcy są uczulani na to, żeby ograniczać takie sytuacje do minimum.

Jednocześnie rzecznik opolskiego ratusza zwraca uwagę, że sygnały od mieszkańców nie są bagatelizowane. Każdy może opisać konkretną sytuację pisząc na adres mzk@mzkopole.pl.

- To jest taka skrzynka, w której wszelka komunikacja między mieszkańcami, kierowcami i zarządem jest prowadzona - dodaje Adam Leszczyński.
Pasażerowie
Adam Leszczyński

Zobacz także

2024-12-13, godz. 11:44, Wiadomości z regionu Nowi funkcjonariusze Straży Granicznej złożyli ślubowanie 31 nowych funkcjonariuszy złożyło dziś (13.12) ślubowanie w Śląskim Oddziale Straży Granicznej. Uroczystość wcielenia w szeregi służby odbyła się w Opolskim Urzędzie Wojewódzkim. Dla wielu nowych funkcjonariuszy ślubowanie… » więcej 2024-12-13, godz. 10:46, Wiadomości z regionu Stadion opolski czeka na oficjalne otwarcie. "Prace zakończone w terminie" [FILM, ZDJĘCIA] Pojemność - ponad 11 tysięcy kibiców i najnowocześniejsze rozwiązania, także energetyczne - wykonawca budowy nowego stadionu opolskiego przekazał dziś (13.12.) obiekt zarządcy. » więcej 2024-12-12, godz. 19:21, Kultura i rozrywka Mają wyobraźnię i talent. Uczniowie z dysleksją nagrodzeni w konkursie "Piszę, bo lubię, chcę i mogę" Uczniowie z dysleksją odkrywają literackie talenty. Już po raz szósty w Miejskim Centrum Wspomagania Edukacji w Opolu wręczono nagrody w Wojewódzkim Konkursie Literackim 'Piszę, bo lubię, chcę i mogę'. Jego celem jest pokazanie potencjału… » więcej 2024-12-12, godz. 15:00, Wiadomości z regionu "Będę walczył do skutku". Radny z Opola rozpoczyna kolejny etap leczenia - Rokowania są bardzo dobre - tak o swoim stanie zdrowia mówi Jacek Kasprzyk, radny i społecznik z Opola. Przypomnijmy, miesiąc temu przeszedł skomplikowaną operację raka trzustki w klinice w Niemczech. Teraz wrócił do kraju, do swojego… » więcej 2024-12-12, godz. 15:00, Wiadomości z regionu Nowoczesne metody nauki języków. "Warto korzystać ze sztucznej inteligencji" Za nami konferencja „Dlaczego i jak uczyć dwujęzycznie? O wyzwaniach i możliwościach nauki języków obcych w dobie AI na przykładzie języka niemieckiego”. » więcej
3456789
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »