Radio Opole » Stolica Opole (DAB+) » Informacje z Opola

Informacje z Opola

2024-10-15, 19:00 Autor: Jan Poniatyszyn

Wojna w Ukrainie. Sroga zima spowoduje kolejną falę ukraińskich uchodźców?

Ulica Niezależnosti w centrum Iwano-Frankiwska. Zdjęcia poległych na wojnie z rosyjskim agresorem [fot. Jan Poniatyszyn]
Ulica Niezależnosti w centrum Iwano-Frankiwska. Zdjęcia poległych na wojnie z rosyjskim agresorem [fot. Jan Poniatyszyn]
Ubywa Polaków na Ukrainie, również w tych miejscowościach, które mają umowy partnerskie z samorządami na Opolszczyźnie. Powody wyjazdów to wojna wywołana przez Rosję, pogarszające się warunki życia i duże bezrobocie. Porozumienia o współpracy miast mają m.in. Opole z Iwano-Frankiwskiem oraz Prudnik z Nadwórną.
- U nas populacja Polaków maleje – uważa Wanda Ridosz, prezes Towarzystwa Kultury Polskiej im. Franciszka Karpińskiego w Iwano–Frankiwsku. - Jeżeli tak masowo Ukraińcy wyjeżdżają do Polski, to nie dziwmy się, że Polacy chcą opuścić Ukrainę. Nie widzę tu świetlanej przyszłości dla Polaków, którzy tu pozostaną. Kiedy słyszę, że idzie tak ogromna pomoc wojskowa dla Ukrainy, to ja się z tego szlachetnego celu nie cieszę. Ponieważ pomoc oznacza przedłużenie wojny i nowe ofiary cywilne oraz wojskowe.

- Problemem jest też niepewność jutra, a zwłaszcza strach przed srogą zimą – wskazuje Mateusz Świstak, proboszcz parafii rzymskokatolickiej w Nadwórnej. - Może nie być prądu, więc będzie problem z ogrzewaniem, dostępem do energii. Wielu ludzi zacznie znowu próbować wyjeżdżać np. do Polski, żeby szukać jakiegoś przytułku, wsparcia. Daje się zauważyć taką apatię, brak jakiejś nadziei, bo ta wojna się przeciąga. Ludzie żyją z dnia nadzień i są tym już psychicznie zmęczeni. Najgorsze jest chyba to, że nie widać żadnych perspektyw na to, żeby coś się poprawiło.

Według portalu DoRzeczy, polski rząd szykuje się do przyjęcia kolejnej fali uchodźców z Ukrainy. Ma to związek z atakami Rosji na infrastrukturę energetyczną i ciepłowniczą.

- Ta zima może być dla Ukrainy bardzo trudna z konsekwencjami dla nas. Jeśli nie ma elektryczności, nie ma ciepła, to większość ukraińskich osiedli będzie nie do zamieszkania - powiedział w rozmowie z TVN24 Radosław Sikorski, minister spraw zagranicznych.
Wanda Ridosz
Mateusz Świstak

Zobacz także

2024-09-17, godz. 19:33, Wiadomości z regionu Mieszkańcy dzielnicy Czarnowąsy umacniają wał. "Wszystkie ręce na pokład" Licznie zebrana grupa mieszkańców opolskiej dzielnicy Czarnowąsy umacnia i podnosi wał przy przepompowni na rzece Mała Panew. » więcej 2024-09-17, godz. 19:12, Wiadomości z regionu Ewakuacja mieszkańców Lewina Brzeskiego. 90 procent miasta pod wodą Trwa ewakuacja kolejnych osób z zalanego Lewina Brzeskiego. Sytuacja jest dramatyczna, bo do miasta ciągle wpływa woda. Ewakuację ludności koordynują i prowadzą służby, w tym opolscy strażacy. » więcej 2024-09-17, godz. 19:00, Wiadomości z regionu Pierwsze dary dla powodzian trafiają do punktów pomocy w Opolu W pierwszej kolejności potrzebna jest woda butelkowana oraz środki czystości. W stolicy regionu w czterech szkołach uruchomiono zbiórkę darów dla powodzian. To m.in. PSP nr 5 przy ul. Majowa Hubala 2, PSP nr 31 przy ul. Krzanowickiej… » więcej 2024-09-17, godz. 14:41, Wiadomości z regionu Fala wezbraniowa na Odrze w Opolu utrzymuje poziom 650 cm - Sytuacja na Odrze jest stabilna, a mieszkańcy nie mają się czego obawiać - informuje prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski. Przez stolicę regionu przechodzi fala wezbraniowa, a poziom rzeki nadal wskazuje niewiele ponad 650 cm. Cały… » więcej 2024-09-17, godz. 11:05, Sport i turystyka Odra Opole zaangażowała się w pomoc powodzianom. Wspierają również Wisła Kraków i Warta Poznań Odra Opole wspólnie ze stowarzyszeniem kibiców „Jedna Odra” włączyła się w pomoc dla powodzian. Przedstawiciele klubu i kibiców byli w Głuchołazach, gdzie rozpoczęło się wielkie sprzątanie po przejściu fali powodziowej. » więcej
106107108109110111112
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »