Radio Opole » Stolica Opole (DAB+) » Informacje z Opola

Informacje z Opola

2024-05-14, 16:38 Autor: Monika Matuszkiewicz-Biel

"Jest coraz niebezpiecznej". W opolskich lasach obowiązuje II stopień zagrożenia pożarowego

Usychający las sosnowy - archiwum, zdjęcie ilustracyjne [fot. archiwum Nadleśnictwa Strzelce Opolskie]
Usychający las sosnowy - archiwum, zdjęcie ilustracyjne [fot. archiwum Nadleśnictwa Strzelce Opolskie]
Pożar traw [fot. gmina Polska Cerekiew]
Pożar traw [fot. gmina Polska Cerekiew]
W opolskich lasach panuje wysokie zagrożenie pożarowe. Utrzymująca się wysoka temperatura i brak opadów deszczu przyczyniły się do obniżenia poziomu wilgotności ściółki. Obecnie na terenie Opola wynosi ona 13 procent. Leśnicy oraz strażacy apelują, aby przy chodzeniu po lesie zachować ostrożność.
- Od 14 dni wilgotność ściółki utrzymuje się na tym poziomie poniżej 20 procent, w związku z tym mamy drugi stopień zagrożenia przeciwpożarowego. Niewiele brakuje, a za chwilę będziemy mieć najwyższy - mówi Jacek Boczar z Nadleśnictwa Opole.

- Latają samoloty, jest to śmigłowiec gaśniczy oraz płatowiec Dromader. Las obserwowany jest też z góry. Na dostrzegalniach pożarowych siedzą obserwatorzy, którzy od świtu do zmierzchu cały czas obserwują, czy opolskie lasy się nie palą. Lasy są w dobrych rękach, system przeciwpożarowy też jest dobrze skonstruowany działa on świetnie.

- Na razie jest spokojnie, nie mieliśmy żadnego zdarzenia, ale to nie oznacza, że wchodząc do lasu nie należy zachowywać ostrożności - dodaje kapitan  Łukasz Nowak, rzecznik prasowy Opolskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP w Opolu.

- Przede wszystkim należy pamiętać o tym, aby nie posługiwać się ogniem otwartym w lesie, rozniecać ognia w nieoznaczonych miejscach, a pojawiające się zarzewie ognia, pożar należy natychmiast zgłosić pod numer 112 lub 998. Należy też zwrócić uwagę na znaki, które są przed lasami, ponieważ długotrwale występujące, wysokie temperatury mogą spowodować dalsze obniżanie wilgotności ściółki, a co za tym będzie szło, będą wprowadzana zakazy korzystania z lasu.

Dodajmy, że w pobliskim województwie dolnośląskim oraz śląskim zagrożenie pożarowe jest duże.
Jacek Boczar
kapitan Łukasz Nowak

Zobacz także

2024-11-11, godz. 18:17, Wiadomości z regionu Piknik niepodległościowy w Opolu. Był polonez, rogale marcińskie i opolskie służby [ZDJĘCIA] Uroczysty polonez zainaugurował piknik niepodległościowy w centrum Opola. Mieszkańcy mogli między innymi zapoznać się z ofertą wstąpienia do wojska, zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie i wziąć udział w quizie wiedzy patriotyczn… » więcej 2024-11-11, godz. 17:30, Wiadomości z regionu Artyści zagrali dla powodzian. Muzyczna uczta w Stegu Arenie Wielkie granie na rzecz powodzian. W Stegu Arenie odbył się sześciogodzinny koncert 'Opole dla powodzian'. Na scenie pojawili się m.in. TSA, Sztywny Pal Azji, Latające Biustonosze, Czaje Baje czy chór MEDICUS. » więcej 2024-11-11, godz. 15:42, Wiadomości z regionu Na sportowo, zdrowo i patriotycznie. Biegacze uczcili 11 listopada w ruchu Blisko 300 mieszkańców regionu na sportowo uczciło 106. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Już po raz drugi Klub Biegowy Odra Opole zorganizował Opolski Bieg Niepodległości. » więcej 2024-11-11, godz. 15:40, Wiadomości z regionu "Trzeba dbać o Polskę". Za nami główne obchody Dnia Niepodległości w Opolu [ZDJĘCIA] W stolicy regionu zakończyły się wojewódzkie uroczystości 106. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Po mszy świętej w kościele ojców Franciszkanów uczestnicy przemaszerowali przed Pomnik Bojownikom o Polskość Śląska… » więcej 2024-11-11, godz. 14:06, Wiadomości z regionu "Piękne święto". Mieszkańcy regionu celebrują Dzień Niepodległości [ZDJĘCIA] - Najważniejszy dzień w historii naszego kraju - takie głosy można usłyszeć dziś (11.11) od mieszkańców naszego regionu, którzy tłumnie wyszli świętować 106. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Na uroczystych… » więcej
21222324252627
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »