Radio Opole » Stolica Opole (DAB+) » Informacje z Opola

Informacje z Opola

2024-05-14, 16:38 Autor: Monika Matuszkiewicz-Biel

"Jest coraz niebezpiecznej". W opolskich lasach obowiązuje II stopień zagrożenia pożarowego

Usychający las sosnowy - archiwum, zdjęcie ilustracyjne [fot. archiwum Nadleśnictwa Strzelce Opolskie]
Usychający las sosnowy - archiwum, zdjęcie ilustracyjne [fot. archiwum Nadleśnictwa Strzelce Opolskie]
Pożar traw [fot. gmina Polska Cerekiew]
Pożar traw [fot. gmina Polska Cerekiew]
W opolskich lasach panuje wysokie zagrożenie pożarowe. Utrzymująca się wysoka temperatura i brak opadów deszczu przyczyniły się do obniżenia poziomu wilgotności ściółki. Obecnie na terenie Opola wynosi ona 13 procent. Leśnicy oraz strażacy apelują, aby przy chodzeniu po lesie zachować ostrożność.
- Od 14 dni wilgotność ściółki utrzymuje się na tym poziomie poniżej 20 procent, w związku z tym mamy drugi stopień zagrożenia przeciwpożarowego. Niewiele brakuje, a za chwilę będziemy mieć najwyższy - mówi Jacek Boczar z Nadleśnictwa Opole.

- Latają samoloty, jest to śmigłowiec gaśniczy oraz płatowiec Dromader. Las obserwowany jest też z góry. Na dostrzegalniach pożarowych siedzą obserwatorzy, którzy od świtu do zmierzchu cały czas obserwują, czy opolskie lasy się nie palą. Lasy są w dobrych rękach, system przeciwpożarowy też jest dobrze skonstruowany działa on świetnie.

- Na razie jest spokojnie, nie mieliśmy żadnego zdarzenia, ale to nie oznacza, że wchodząc do lasu nie należy zachowywać ostrożności - dodaje kapitan  Łukasz Nowak, rzecznik prasowy Opolskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP w Opolu.

- Przede wszystkim należy pamiętać o tym, aby nie posługiwać się ogniem otwartym w lesie, rozniecać ognia w nieoznaczonych miejscach, a pojawiające się zarzewie ognia, pożar należy natychmiast zgłosić pod numer 112 lub 998. Należy też zwrócić uwagę na znaki, które są przed lasami, ponieważ długotrwale występujące, wysokie temperatury mogą spowodować dalsze obniżanie wilgotności ściółki, a co za tym będzie szło, będą wprowadzana zakazy korzystania z lasu.

Dodajmy, że w pobliskim województwie dolnośląskim oraz śląskim zagrożenie pożarowe jest duże.
Jacek Boczar
kapitan Łukasz Nowak

Zobacz także

2024-05-28, godz. 12:42, Wiadomości z regionu Tężnia w Opolu zamknięta. Trzeba wymienić solankę Tężnia na opolskim osiedlu Malinka zamknięta. Nie z powodu na awarii, tylko ze względu na konieczność wymiany solanki. » więcej 2024-05-27, godz. 22:08, Wiadomości z regionu Opolski amfiteatr rozświetla tysiące lamp. Trwa programowanie oświetlenia pod festiwal [ZDJĘCIA] Wielkimi krokami zbliża się 61. Krajowy Festiwal Polskiej Piosenki w Opolu. We wtorek (28.05) rozpoczynają się pierwsze muzyczne próby. Natomiast do finalizacji prac przystąpią technicy, w tym ci od świateł. Dziś (27.05) wieczorem… » więcej 2024-05-27, godz. 18:45, Wiadomości z regionu Festiwal od kuchni, wywiady, transmisje koncertów. Rusza studio festiwalowe Radia Opole Radio Opole będzie nadawać prosto z opolskiego amfiteatru. Nasz wóz transmisyjny już został ustawiony przed Narodowym Centrum Polskiej Piosenki, a we wtorek (28.05) rozstawione będzie studio festiwalowe i stamtąd prowadzone będą wybrane… » więcej 2024-05-27, godz. 17:58, Wiadomości z regionu To już ostatnie szlify. Scenografia na 61. KFPP na ukończeniu Budowa dekoracji do 61. Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu jest już na ostatniej prostej. W tym roku również nie zabraknie złotych elementów scenografii, które ustawione będą po prawej i lewej stronie sceny amfiteatru. Na… » więcej 2024-05-27, godz. 17:37, Wiadomości z regionu Polska 2050 chce walczyć z uliczną mową nienawiści. Działacze ruszyli w teren, by zmywać obraźliwe napisy 'Na ulicach Opola nie ma miejsca na mowę nienawiści skierowaną w stronę imigrantów z Ukrainy' - tak przekonują działacze Polski 2050, którzy postanowili usunąć część wulgarnych napisów na rogatkach miasta. » więcej
196197198199200201202
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »