Radio Opole » Stolica Opole (DAB+) » Informacje z Opola

Informacje z Opola

2023-09-11, 13:25 Autor: Bogusław Kalisz

Za czy przeciw? Debata w Radiu Opole na temat spalarni odpadów w Groszowicach

Debata w Radiu Opole na temat spalarni odpadów w Groszowicach [fot. Jędrzej Łuczak]
Debata w Radiu Opole na temat spalarni odpadów w Groszowicach [fot. Jędrzej Łuczak]
Debata w Radiu Opole na temat spalarni odpadów w Groszowicach [fot. Jędrzej Łuczak]
Debata w Radiu Opole na temat spalarni odpadów w Groszowicach [fot. Jędrzej Łuczak]
Przeciwnicy i zwolennicy budowy przy ul. Podmiejskiej w Opolu Instalacji Termicznego Przekształcania Odpadów spotkali się dzisiaj (11.09) na debacie zorganizowanej przez Radio Opole. Spalarnia ma być częścią planowanego przez miasto Centrum Zielonej Transformacji, w skład którego wejdzie jeszcze hermetyczna kompostownia oraz instalacja do opadów wielkogabarytowych i budowlanych.
- To będzie proces, który będzie podlegał najwyższym standardom. Ta instalacja będzie musiała być bezpieczna dla środowiska - mówi dr inż. Krzysztof Haziak, autor raportu o oddziaływaniu inwestycji na środowisko dla Zakładu Komunalnego w Opolu.

- Są standardy, które są narzucone przez Unię Europejską, przez odpowiednie dyrektywy. Proces opracowywania tych dyrektyw trwa wiele lat - podkreśla.

- Mamy kompetencje, aby krytykować to zadanie inwestycyjne. To są rzeczy niepotrzebne, które w Opolu bierzemy sobie na barki - mówi Małgorzata Sulikowska z komitetu "Stop spalarni w Opolu".

- Nie wszystkie szkodliwe substancje, które wydobywają się z instalacji są badane. Takie instalacje, wiemy, na całym świecie, że dwa lata pierwsze to są rozruchy i awarie - podkreśla.

- To będzie elektrociepłownia, a nie spalarnia śmieci - dodaje Adrian Sulikowski, przeciwnik inwestycji.

- My w Groszowicach będziemy ogrzewać ZWM (osiedle Armii Krajowej), inne wielkie osiedla. Jakby to było zamieniane na prąd, tak jak to jest możliwe, to tej dotacji byśmy nie otrzymali - ocenia.

- My sobie w Polsce tragicznie nie radzimy, jeśli chodzi o utylizację odpadów. To dostawca odpadów, czyli paliwa alternatywnego, płaci cementowniom za ich spalanie - mówi Patryk Stasiak prezes Zakładu Komunalnego w Opolu.

- To jest paradoksalna sytuacja, bo my nazywamy te odpady paliwem alternatywnym. Opole jest jednym z miast w Polsce, my jesteśmy tylko elementem całej układanki - dodaje.

Centrum Zielonej Transformacji ma być gotowe z końcem 2026 roku. Jego koszt to ponad 100 mln złotych.

Dodajmy, że debatę na temat budowy w Opolu spalarni odpadów komunalnych prowadzą redaktorzy Radia Opole Agnieszka Stefaniak i Ireneusz Prochera.
Krzysztof Haziak
Małgorzata Sulikowska
Adrian Sulikowski
Patryk Stasiak

Zobacz także

2024-02-01, godz. 09:30, Wiadomości z regionu Najpierw łaty, potem cienkie dywaniki. Znamy plan działań ZDP w Opolu na wiosnę Cztery duże inwestycje oraz łatania dziur w kilkunastu miejscach powiatu - to najbliższe plany Zarządu Dróg Powiatowych w Opolu. Lada moment ekipy remontowe wrócą na 'powiatówkę' przebiegającą przez Chrząstowice, gdzie roboty zawieszono… » więcej 2024-02-01, godz. 06:06, Sport i turystyka Siatkówka: Uni Opole w ćwierćfinale Pucharu Polski Uni Opole ćwierćfinale Pucharu Polski siatkarek. Podopieczne trenera Nicoli Vettoriego pokonały na wyjeździe Volley Wrocław 3:1 i awansowały do najlepszej ósemki tych rozgrywek. Najlepszą zawodniczką spotkania została wybrana atakująca… » więcej 2024-01-31, godz. 20:37, Wiadomości z regionu Poważny wypadek na moście w Opolu. Możliwe utrudnienia w ruchu W okolicy zjazdu z wiaduktu nad kanałem Ulgi przy ul. Niemodlińskiej w Opolu zderzyły się 2 samochody osobowe. » więcej 2024-01-31, godz. 11:45, Wiadomości z regionu Drogowcy wyłączyli sygnalizację świetlną na opolskim Zaodrzu. Tworzyły się korki [AKTUALIZACJA] Uwaga kierowcy! Nie działa sygnalizacja świetlna na skrzyżowaniu ulicy Niemodlińskiej, Wojska Polskiego i Hallera. Według informacji, które otrzymujemy od słuchaczy Radia Opole, kierowcy poruszający się po opolskim Zaodrzu muszą… » więcej 2024-01-30, godz. 18:44, Wiadomości z regionu Regina Mac "Rysia" nie żyje. Łączniczka AK miała 94 lata W wieku 94 lat zmarła Regina Mac ps. 'Rysia', łączniczka Armii Krajowej, która po wojnie osiedliła się na Opolszczyźnie. Działała również w zrzeszeniu Wolność i Niezawisłość. » więcej
317318319320321322323
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »