Radio Opole » Stolica Opole (DAB+) » Informacje z Opola

Informacje z Opola

2021-12-12, 14:00 Autor: Katarzyna Doros

"Po 23:00 z anteny zaczęły znikać wszystkie programy". Jan Tomalik z Radia Opole wspomina noc z 12 na 13 grudnia 1981 roku

Jan Tomalik [fot. Paweł Stauffer]
Jan Tomalik [fot. Paweł Stauffer]
Siedziba Radia Opole [fot. Łukasz Fura]
Siedziba Radia Opole [fot. Łukasz Fura]
40 lat temu w nocy z 12 na 13 grudnia1981 roku w Polsce został wprowadzony stan wojenny. Jan Tomalik, który w Radiu Opole jest realizatorem technicznym wówczas pełnił dyżur nocny w naszej rozgłośni. Jak wspomina - około 23:00 z anteny zaczęły zanikać wszystkie programy, ale wtedy jeszcze nikt nie wiedział, że nie ma to związku z usterką.
- Jeśli programy zniknęły, to ja, jako dyżurny techniczny wiele się nie zastanawiałam i wziąłem taśmę z muzyką i ją puściłem. Człowiek z ramienia agencji bezpieczeństwa, który podobno był naszym opiekunem radiowym mówi w pewnym momencie "O! Już są". Pytam kto i dostałem odpowiedź, że wojsko. Ta muzyka sobie leciała i potem kazali mi to zdjąć. Tak też zrobiłem. Pojawiło się polecenie, żeby puścić przemówienie Wojciecha Jaruzelskiego, to puściłem - wyjaśnia Jan Tomalik.

- Potem przez kilka dni była cisza na antenie. W rozgłośni nie było praktycznie nikogo, a na portierni siedział jeden z żołnierzy - mówi Jan Tomalik. - Okazało się, że w międzyczasie też przed północą, policja przyszła aresztować czy internować dwóch ludzi z techniki. Szefa techniki i kierownika. Oni należeli do "Solidarności", więc być może, że właśnie dlatego. Oni ładnych kilka dni byli gdzieś internowani i nie mieli kontaktu z rodziną. Do radia właściwie przychodzili tylko dyżurni. Dopiero po kilku tygodniach stopniowo zaczynały się wznawiać programy. To były programy warszawskie, bo my tylko wchodziliśmy na pół godziny z naszym lokalnym programem.

31 grudnia 1982 roku Rada Państwa zwiesiła stan wojenny. Zniesiono go 22 lipca 1983 roku.
Jan Tomalik cz.1
Jan Tomalik cz.2

Zobacz także

2025-01-08, godz. 18:33, Patronaty - polecamy Premiera w Kochanowskim Publiczność Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu czeka już w styczniu premiera poruszająca temat kryzysu zdrowia psychicznego wśród młodzieży. 'Uporczywa Myśl w Głowie' potrafi przedstawiać najgorsze scenariusze nie odstępując… » więcej 2025-01-08, godz. 17:00, Wiadomości z regionu Na obietnicy wyborczej się skończyło. Do Opola nie powrócą rowery miejskie Ponad 3 lata temu z Opola zniknęły wypożyczalnie rowerów. Zdemontowano stacje rowerowe, a dwukołowce zostały zastąpione elektrycznymi hulajnogami. W tym sezonie mieszkańcy stolicy regionu również nie mają co liczyć na miejskie… » więcej 2025-01-08, godz. 14:12, Kultura i rozrywka "Moc koloru" Edwarda Sytego. Przed nami wernisaż w Galerii WuBePe w Opolu 'Moc koloru' - to tytuł wystawy profesora Edwarda Sytego, której wernisaż zaplanowano dziś (8.01) w galerii Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu. Artysta jest malarzem i rysownikiem, wykładowcą Uniwersytetu Opolskiego i Politechniki… » więcej 2025-01-08, godz. 12:46, Wiadomości z regionu Dziś niebezpiecznie we Wrzoskach. Wypadek z udziałem dzieci Wypadek tuż po kolizji - w podopolskich Wrzoskach około godziny 7:30 doszło do zderzenia trzech samochodów osobowych. » więcej 2025-01-08, godz. 11:45, Wiadomości z regionu Kradzież rozbójnicza i narkotyki. Poszukiwany 40-latek trafił do więzienia Ukrywał się przed odsiadką, a gdy go zatrzymano miał przy sobie narkotyki - policjanci z Opola zatrzymali i przewieźli do zakładu karnego 40-letniego mężczyznę. » więcej
567891011
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »