Radio Opole » Stolica Opole (DAB+) » Informacje z Opola

Informacje z Opola

2021-12-12, 14:00 Autor: Katarzyna Doros

"Po 23:00 z anteny zaczęły znikać wszystkie programy". Jan Tomalik z Radia Opole wspomina noc z 12 na 13 grudnia 1981 roku

Jan Tomalik [fot. Paweł Stauffer]
Jan Tomalik [fot. Paweł Stauffer]
Siedziba Radia Opole [fot. Łukasz Fura]
Siedziba Radia Opole [fot. Łukasz Fura]
40 lat temu w nocy z 12 na 13 grudnia1981 roku w Polsce został wprowadzony stan wojenny. Jan Tomalik, który w Radiu Opole jest realizatorem technicznym wówczas pełnił dyżur nocny w naszej rozgłośni. Jak wspomina - około 23:00 z anteny zaczęły zanikać wszystkie programy, ale wtedy jeszcze nikt nie wiedział, że nie ma to związku z usterką.
- Jeśli programy zniknęły, to ja, jako dyżurny techniczny wiele się nie zastanawiałam i wziąłem taśmę z muzyką i ją puściłem. Człowiek z ramienia agencji bezpieczeństwa, który podobno był naszym opiekunem radiowym mówi w pewnym momencie "O! Już są". Pytam kto i dostałem odpowiedź, że wojsko. Ta muzyka sobie leciała i potem kazali mi to zdjąć. Tak też zrobiłem. Pojawiło się polecenie, żeby puścić przemówienie Wojciecha Jaruzelskiego, to puściłem - wyjaśnia Jan Tomalik.

- Potem przez kilka dni była cisza na antenie. W rozgłośni nie było praktycznie nikogo, a na portierni siedział jeden z żołnierzy - mówi Jan Tomalik. - Okazało się, że w międzyczasie też przed północą, policja przyszła aresztować czy internować dwóch ludzi z techniki. Szefa techniki i kierownika. Oni należeli do "Solidarności", więc być może, że właśnie dlatego. Oni ładnych kilka dni byli gdzieś internowani i nie mieli kontaktu z rodziną. Do radia właściwie przychodzili tylko dyżurni. Dopiero po kilku tygodniach stopniowo zaczynały się wznawiać programy. To były programy warszawskie, bo my tylko wchodziliśmy na pół godziny z naszym lokalnym programem.

31 grudnia 1982 roku Rada Państwa zwiesiła stan wojenny. Zniesiono go 22 lipca 1983 roku.
Jan Tomalik cz.1
Jan Tomalik cz.2

Zobacz także

2021-11-01, godz. 18:42, Wiadomości z regionu Małe, parafialne cmentarze mają swój urok, którego mogą pozazdrościć duże nekropolie - Takiej atmosfery nie ma na dużych cmentarzach zlokalizowanych w centrach miast - mówią mieszkańcy dzielnicy Opole-Groszowice. Jak co roku, 1 listopada lokalna społeczność spotyka się przy grobach swoich bliskich, na niewielkiej nekropolii… » więcej 2021-11-01, godz. 16:03, Wiadomości z regionu "Cele są coraz bliżej realizacji". 41. Harcerska Drużyna Żeglarska z Opola sprzedaje znicze i zbiera między innymi na motorówkę Cele jasno określone. To kupno motorówki i wyjazd na obóz. 41. Harcerska Drużyna Żeglarska z Opola już tradycyjnie na największe potrzeby zarabia sprzedając w okresie Wszystkich Świętych znicze. Stoisko harcerzy zlokalizowane jest… » więcej 2021-11-01, godz. 14:33, Wiadomości z regionu Zabezpieczyć koszty statutowe. Po raz kolejny wolontariusze zbierają na rzecz hospicjum "Betania" 'Marzymy o dużych inwestycjach, ale zbieramy przede wszystkim na najpotrzebniejsze rzeczy'. Od rana przy wszystkich bramach prowadzących do cmentarza Opole-Półwieś wolontariusze oraz harcerze kwestują na rzecz opolskiego Hospicjum '… » więcej 2021-11-01, godz. 14:30, Wiadomości z regionu Święto wyjątkowe, dzień pamięci o najbliższych. Opolanie o dniu Wszystkich Świętych [ZDJĘCIA] 'To czas nostalgii, refleksji i przede wszystkim wspomnień'. Tak o dniu Wszystkich Świętych mówią opolanie. Tradycyjnie, co roku, 1 listopada odwiedzamy groby naszych najbliższych, przyjaciół, znajomych. Pamięć o nich pokazujemy… » więcej 2021-11-01, godz. 14:15, Sport i turystyka Kto pojedzie w Opolu? W polskim żużlu czas na okres transferowy 1 listopada ruszył okres transferowy w polskich ligach żużlowych. Wiele zespołów ma już właściwie skompletowane kadry na sezon 2022. Nadal same znaki zapytania pojawiają się natomiast przy składzie opolskiego Kolejarza. » więcej
1148114911501151115211531154
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »