Radio Opole » Stolica Opole (DAB+) » Informacje z Opola

Informacje z Opola

2021-12-12, 14:00 Autor: Katarzyna Doros

"Po 23:00 z anteny zaczęły znikać wszystkie programy". Jan Tomalik z Radia Opole wspomina noc z 12 na 13 grudnia 1981 roku

Jan Tomalik [fot. Paweł Stauffer]
Jan Tomalik [fot. Paweł Stauffer]
Siedziba Radia Opole [fot. Łukasz Fura]
Siedziba Radia Opole [fot. Łukasz Fura]
40 lat temu w nocy z 12 na 13 grudnia1981 roku w Polsce został wprowadzony stan wojenny. Jan Tomalik, który w Radiu Opole jest realizatorem technicznym wówczas pełnił dyżur nocny w naszej rozgłośni. Jak wspomina - około 23:00 z anteny zaczęły zanikać wszystkie programy, ale wtedy jeszcze nikt nie wiedział, że nie ma to związku z usterką.
- Jeśli programy zniknęły, to ja, jako dyżurny techniczny wiele się nie zastanawiałam i wziąłem taśmę z muzyką i ją puściłem. Człowiek z ramienia agencji bezpieczeństwa, który podobno był naszym opiekunem radiowym mówi w pewnym momencie "O! Już są". Pytam kto i dostałem odpowiedź, że wojsko. Ta muzyka sobie leciała i potem kazali mi to zdjąć. Tak też zrobiłem. Pojawiło się polecenie, żeby puścić przemówienie Wojciecha Jaruzelskiego, to puściłem - wyjaśnia Jan Tomalik.

- Potem przez kilka dni była cisza na antenie. W rozgłośni nie było praktycznie nikogo, a na portierni siedział jeden z żołnierzy - mówi Jan Tomalik. - Okazało się, że w międzyczasie też przed północą, policja przyszła aresztować czy internować dwóch ludzi z techniki. Szefa techniki i kierownika. Oni należeli do "Solidarności", więc być może, że właśnie dlatego. Oni ładnych kilka dni byli gdzieś internowani i nie mieli kontaktu z rodziną. Do radia właściwie przychodzili tylko dyżurni. Dopiero po kilku tygodniach stopniowo zaczynały się wznawiać programy. To były programy warszawskie, bo my tylko wchodziliśmy na pół godziny z naszym lokalnym programem.

31 grudnia 1982 roku Rada Państwa zwiesiła stan wojenny. Zniesiono go 22 lipca 1983 roku.
Jan Tomalik cz.1
Jan Tomalik cz.2

Zobacz także

2021-11-11, godz. 17:03, Wiadomości z regionu Uroczysta sesja Rady Miasta Opola: uhonorowano osoby zasłużone dla miasta Narodowe Święto Niepodległości to w Opolu okazja do wręczenia wyróżnień miejskich oraz odznaczeń kombatanckich. Podczas 46. uroczystej sesji Rady Miasta Opola w Opolskim Teatrze Lalki i Aktora przyznano między innymi odznaki honorowe… » więcej 2021-11-11, godz. 16:41, Wiadomości z regionu Piknik Niepodległościowy na opolskim rynku przyciągnął tłumy [FOTO, FILM] Nie tylko radośnie, ale przede wszystkim z dumą w barwach biało-czerwonych. Tak wyglądał Piknik Niepodległościowy na opolskim rynku, który przyciągnął tłumy mieszkańców. Można było posłuchać występów przygotowanych przez… » więcej 2021-11-11, godz. 12:46, Wiadomości z regionu Na początek Święta Niepodległości - Opolski Bieg Wolności. Na starcie pół tysiąca uczestników, na zapleczu - można zaszczepić się przeciwko COVID-19 [FILM] 500 osób zameldowało się na starcie Opolskiego Biegu Wolności wokół wyspy Bolko w stolicy regionu. Dorośli zmierzyli się z trasą 5-kilometrową, a dzieci rywalizowały na dystansie stu metrów. To przedsięwzięcie miało jeszcze… » więcej 2021-11-11, godz. 12:34, Wiadomości z regionu Święto Niepodległości uczcili w zimnej wodzie. Morsy Opole rozpoczęły 15. sezon Nie straszne im niskie temperatury i zimna woda. Tradycyjnie, w Święto Niepodległości Morsy z Opola na kąpielisku Bolko rozpoczęły sezon mroźnych kąpieli. Ten już jest 15. Przez morsowanie łapią endorfiny i odporność. W premierowej… » więcej 2021-11-11, godz. 11:30, Sport i turystyka Futsal ekstraklasa: jedni o podium, drudzy o bezpieczną pozycję Przed nami 10. kolejka futsal ekstraklasy. Dreman Opole Komprachcice podejmie Red Dragons Pniewy, a Gredar Brzeg zagra w Polkowicach z Górnikiem. » więcej
1133113411351136113711381139
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »