Radio Opole » Stolica Opole (DAB+) » Informacje z Opola

Informacje z Opola

2021-12-12, 14:00 Autor: Katarzyna Doros

"Po 23:00 z anteny zaczęły znikać wszystkie programy". Jan Tomalik z Radia Opole wspomina noc z 12 na 13 grudnia 1981 roku

Jan Tomalik [fot. Paweł Stauffer]
Jan Tomalik [fot. Paweł Stauffer]
Siedziba Radia Opole [fot. Łukasz Fura]
Siedziba Radia Opole [fot. Łukasz Fura]
40 lat temu w nocy z 12 na 13 grudnia1981 roku w Polsce został wprowadzony stan wojenny. Jan Tomalik, który w Radiu Opole jest realizatorem technicznym wówczas pełnił dyżur nocny w naszej rozgłośni. Jak wspomina - około 23:00 z anteny zaczęły zanikać wszystkie programy, ale wtedy jeszcze nikt nie wiedział, że nie ma to związku z usterką.
- Jeśli programy zniknęły, to ja, jako dyżurny techniczny wiele się nie zastanawiałam i wziąłem taśmę z muzyką i ją puściłem. Człowiek z ramienia agencji bezpieczeństwa, który podobno był naszym opiekunem radiowym mówi w pewnym momencie "O! Już są". Pytam kto i dostałem odpowiedź, że wojsko. Ta muzyka sobie leciała i potem kazali mi to zdjąć. Tak też zrobiłem. Pojawiło się polecenie, żeby puścić przemówienie Wojciecha Jaruzelskiego, to puściłem - wyjaśnia Jan Tomalik.

- Potem przez kilka dni była cisza na antenie. W rozgłośni nie było praktycznie nikogo, a na portierni siedział jeden z żołnierzy - mówi Jan Tomalik. - Okazało się, że w międzyczasie też przed północą, policja przyszła aresztować czy internować dwóch ludzi z techniki. Szefa techniki i kierownika. Oni należeli do "Solidarności", więc być może, że właśnie dlatego. Oni ładnych kilka dni byli gdzieś internowani i nie mieli kontaktu z rodziną. Do radia właściwie przychodzili tylko dyżurni. Dopiero po kilku tygodniach stopniowo zaczynały się wznawiać programy. To były programy warszawskie, bo my tylko wchodziliśmy na pół godziny z naszym lokalnym programem.

31 grudnia 1982 roku Rada Państwa zwiesiła stan wojenny. Zniesiono go 22 lipca 1983 roku.
Jan Tomalik cz.1
Jan Tomalik cz.2

Zobacz także

2021-11-17, godz. 19:00, Kultura i rozrywka Wystawa na jubileusz WBP. Zabytkowe zbiory i historia współczesna Opolanie mogą oglądać wystawę pt. 'Zapisane w pamięci - 70 lat Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu'. Podczas wernisażu przed publicznością wystąpił Phillip Bracken. Ekspozycję można oglądać w Galerii WuBePe. » więcej 2021-11-17, godz. 15:42, Wiadomości z regionu Osoby niewidome mają problem z tablicami przedstawiającymi rozkład dworca głównego w Opolu. Są brudne, mało przejrzyste i przez to trudne do odczytania Brak przejrzystości, kontrastu, a do tego wszystkiego brud. Tak wyglądają tablice z planem dworca PKP w holu głównym, które mają pomagać osobom niewidomym i słabowidzącym w poruszaniu się. A tak nie jest. Sprzeczne jest to także… » więcej 2021-11-17, godz. 11:41, Kultura i rozrywka Dni Uzbekistanu w WBP w Opolu. Za nami spotkanie z Pawłem Marciochem, autorem bloga "Gdzieś Ty był" W ramach Dni Uzbekistanu Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Opolu zaproponowała spotkanie z Pawłem Marciochą - blogerem, autorem profilu 'Gdzieś Ty Był'. W namiocie WBP autor opowiadał m.in. o uzbeckiej szkole, którą pomógł wyremontować… » więcej 2021-11-17, godz. 11:38, Wiadomości z regionu Opole: przy PSP numer 11 powstaje nowe miejsce do rekreacji. Będzie plac zabaw i siłownia Ruszyła budowa nowego placu zabaw i siłowni na świeżym powietrzu przy Publicznej Szkole Podstawowej numer 11 w Opolu. Pojawi się tam między innymi huśtawka - bocianie gniazdo, piaskownica oraz 6 urządzeń do ćwiczeń. Korzystać z… » więcej 2021-11-17, godz. 06:00, Sport i turystyka Tauron Liga: UNI Opole przegrywa z ŁKS Łódź. Retransmisja w RO 3 SPORT Siatkarki Uni Opole nie zdołały sprawić niespodzianki i pokonać ŁKS-u Commercecon Łódź. Mimo wygranej w pierwszym secie spotkanie 8. kolejki Tauron Ligi padło łupem przyjezdnych. » więcej
1125112611271128112911301131
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »