Radio Opole » Stolica Opole (DAB+) » Informacje z Opola

Informacje z Opola

2021-12-12, 14:00 Autor: Katarzyna Doros

"Po 23:00 z anteny zaczęły znikać wszystkie programy". Jan Tomalik z Radia Opole wspomina noc z 12 na 13 grudnia 1981 roku

Jan Tomalik [fot. Paweł Stauffer]
Jan Tomalik [fot. Paweł Stauffer]
Siedziba Radia Opole [fot. Łukasz Fura]
Siedziba Radia Opole [fot. Łukasz Fura]
40 lat temu w nocy z 12 na 13 grudnia1981 roku w Polsce został wprowadzony stan wojenny. Jan Tomalik, który w Radiu Opole jest realizatorem technicznym wówczas pełnił dyżur nocny w naszej rozgłośni. Jak wspomina - około 23:00 z anteny zaczęły zanikać wszystkie programy, ale wtedy jeszcze nikt nie wiedział, że nie ma to związku z usterką.
- Jeśli programy zniknęły, to ja, jako dyżurny techniczny wiele się nie zastanawiałam i wziąłem taśmę z muzyką i ją puściłem. Człowiek z ramienia agencji bezpieczeństwa, który podobno był naszym opiekunem radiowym mówi w pewnym momencie "O! Już są". Pytam kto i dostałem odpowiedź, że wojsko. Ta muzyka sobie leciała i potem kazali mi to zdjąć. Tak też zrobiłem. Pojawiło się polecenie, żeby puścić przemówienie Wojciecha Jaruzelskiego, to puściłem - wyjaśnia Jan Tomalik.

- Potem przez kilka dni była cisza na antenie. W rozgłośni nie było praktycznie nikogo, a na portierni siedział jeden z żołnierzy - mówi Jan Tomalik. - Okazało się, że w międzyczasie też przed północą, policja przyszła aresztować czy internować dwóch ludzi z techniki. Szefa techniki i kierownika. Oni należeli do "Solidarności", więc być może, że właśnie dlatego. Oni ładnych kilka dni byli gdzieś internowani i nie mieli kontaktu z rodziną. Do radia właściwie przychodzili tylko dyżurni. Dopiero po kilku tygodniach stopniowo zaczynały się wznawiać programy. To były programy warszawskie, bo my tylko wchodziliśmy na pół godziny z naszym lokalnym programem.

31 grudnia 1982 roku Rada Państwa zwiesiła stan wojenny. Zniesiono go 22 lipca 1983 roku.
Jan Tomalik cz.1
Jan Tomalik cz.2

Zobacz także

2021-11-22, godz. 19:30, Wiadomości z regionu Jarmark bożonarodzeniowy w Opolu pełen atrakcji. Będzie 16-metrowa choinka, koło młyńskie, wystawcy i wspólne kolędowanie Po rocznej przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa na rynek w Opolu wróci jarmark bożonarodzeniowy. Od 3 do 24 grudnia na mieszkańców regionu będą czekać wystawcy z rękodziełem i świątecznymi przysmakami. Pojawi się też diabelski… » więcej 2021-11-22, godz. 18:40, Sport i turystyka Młodzi piłkarze ręczni Gwardii ze wsparciem państwowej spółki Akademia Gwardii Opole ze sponsorem tytularnym. Została nim spółka PGE Górnictwo i Energetyka. » więcej 2021-11-22, godz. 18:39, Gospodarka Elektrownia Opole ponownie wyróżniona za stosowanie wysokich standardów ekologicznych Elektrownia Opole otrzymała europejski certyfikat EMAS. To dokument przyznawany podmiotom wdrażającym najlepsze rozwiązania z zakresu ochrony środowiska oraz ekoinnowacji. » więcej 2021-11-22, godz. 18:00, Wiadomości z regionu "Mimo upływu lat, warto do tych wydarzeń wracać". W Opolu odbędzie się konferencja poświęcona opozycji antykomunistycznej trzech państw 'Wspólny mit czy źródło sporu politycznego? Dziedzictwo opozycji antykomunistycznej z trójstronnej polsko-czesko-niemieckiej perspektywy'. To temat tegorocznej edycji Colloquium Opole. Wydarzenie, które organizowane jest przez Instytut… » więcej 2021-11-22, godz. 17:00, Wiadomości z regionu Opole: kolejne przypadki koronawirusa w przedszkolach i szkołach. 730 osób na kwarantannie lub pod dozorem epidemiologicznym Kolejne przypadki COVID-19 w opolskich placówkach edukacyjnych. Ratusz potwierdził zakażenia w łącznie 16 przedszkolach, szkołach podstawowych i ponadpodstawowych. » więcej
1116111711181119112011211122
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »