Radio Opole » Stolica Opole (DAB+) » Informacje z Opola

Informacje z Opola

2021-12-12, 14:00 Autor: Katarzyna Doros

"Po 23:00 z anteny zaczęły znikać wszystkie programy". Jan Tomalik z Radia Opole wspomina noc z 12 na 13 grudnia 1981 roku

Jan Tomalik [fot. Paweł Stauffer]
Jan Tomalik [fot. Paweł Stauffer]
Siedziba Radia Opole [fot. Łukasz Fura]
Siedziba Radia Opole [fot. Łukasz Fura]
40 lat temu w nocy z 12 na 13 grudnia1981 roku w Polsce został wprowadzony stan wojenny. Jan Tomalik, który w Radiu Opole jest realizatorem technicznym wówczas pełnił dyżur nocny w naszej rozgłośni. Jak wspomina - około 23:00 z anteny zaczęły zanikać wszystkie programy, ale wtedy jeszcze nikt nie wiedział, że nie ma to związku z usterką.
- Jeśli programy zniknęły, to ja, jako dyżurny techniczny wiele się nie zastanawiałam i wziąłem taśmę z muzyką i ją puściłem. Człowiek z ramienia agencji bezpieczeństwa, który podobno był naszym opiekunem radiowym mówi w pewnym momencie "O! Już są". Pytam kto i dostałem odpowiedź, że wojsko. Ta muzyka sobie leciała i potem kazali mi to zdjąć. Tak też zrobiłem. Pojawiło się polecenie, żeby puścić przemówienie Wojciecha Jaruzelskiego, to puściłem - wyjaśnia Jan Tomalik.

- Potem przez kilka dni była cisza na antenie. W rozgłośni nie było praktycznie nikogo, a na portierni siedział jeden z żołnierzy - mówi Jan Tomalik. - Okazało się, że w międzyczasie też przed północą, policja przyszła aresztować czy internować dwóch ludzi z techniki. Szefa techniki i kierownika. Oni należeli do "Solidarności", więc być może, że właśnie dlatego. Oni ładnych kilka dni byli gdzieś internowani i nie mieli kontaktu z rodziną. Do radia właściwie przychodzili tylko dyżurni. Dopiero po kilku tygodniach stopniowo zaczynały się wznawiać programy. To były programy warszawskie, bo my tylko wchodziliśmy na pół godziny z naszym lokalnym programem.

31 grudnia 1982 roku Rada Państwa zwiesiła stan wojenny. Zniesiono go 22 lipca 1983 roku.
Jan Tomalik cz.1
Jan Tomalik cz.2

Zobacz także

2021-11-30, godz. 07:50, Sport i turystyka Morsowanie po opolsku! Rozmowa z Dariuszem Chwistem w RO 3 SPORT Morsowanie to forma rekreacji, polegająca na krótkotrwałym zanurzaniu się w wodzie w niskich temperaturach. Z roku na rok zyskuje coraz większą popularność. » więcej 2021-11-29, godz. 20:30, Gospodarka Coraz bliżej wyłonienia wykonawcy na ostatnie etapy ścieżki pieszo-rowerowej z Opola do Turawy. Jedna oferta mieści się w kosztorysach Turawski magistrat otworzył koperty w przetargu na budowę ścieżki pieszo-rowerowej, która połączy Turawę z Opolem. Chodzi o dwa ostatnie etapy tej inwestycji o łącznej długości blisko 6 kilometrów. Nowe odcinki połączą Kotórz… » więcej 2021-11-29, godz. 16:00, Wiadomości z regionu "Pomóc może każdy". Opole razem z PCK zbiera dary dla osób przebywających na granicy polsko-białoruskiej Opole razem z opolskim oddziałem PCK włącza się w pomoc dla osób przebywających na granicy polsko-białoruskiej. W tym celu zorganizowano Świąteczną Akcję Pomocy pod hasłem 'Dobro ponad granicami'. Do 18 grudnia w trzech lokalizacjach… » więcej 2021-11-29, godz. 15:17, Patronaty - polecamy "Widzenie Eneasza" - zobacz rozmowę Witolda Sułka z Piotrem Goćkiem [FILM] Nakładem Oficyny Wydawniczej Volumen ukazał się autorski wybór wierszy Piotra Goćka, znanego pisarza i publicysty, który jako poeta debiutował poza zasięgiem cenzury PRL, w drugoobiegowej „Kulturze Niezależnej”. Książkę w połowie… » więcej 2021-11-29, godz. 08:21, Sport i turystyka Mistrzostwa Polski w "przełajach" z opolskimi akcentami. Filip Rak ze złotym medalem i nominacją na udział w mistrzostwach Europy Z jednym medalem z mistrzostw Polski w biegach przełajowych wrócili reprezentanci AZS-u Politechniki Opolskiej. Dał on przepustkę na europejski czempionat. » więcej
1105110611071108110911101111
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »