Radio Opole » Stolica Opole (DAB+) » Informacje z Opola

Informacje z Opola

2021-12-12, 14:00 Autor: Katarzyna Doros

"Po 23:00 z anteny zaczęły znikać wszystkie programy". Jan Tomalik z Radia Opole wspomina noc z 12 na 13 grudnia 1981 roku

Jan Tomalik [fot. Paweł Stauffer]
Jan Tomalik [fot. Paweł Stauffer]
Siedziba Radia Opole [fot. Łukasz Fura]
Siedziba Radia Opole [fot. Łukasz Fura]
40 lat temu w nocy z 12 na 13 grudnia1981 roku w Polsce został wprowadzony stan wojenny. Jan Tomalik, który w Radiu Opole jest realizatorem technicznym wówczas pełnił dyżur nocny w naszej rozgłośni. Jak wspomina - około 23:00 z anteny zaczęły zanikać wszystkie programy, ale wtedy jeszcze nikt nie wiedział, że nie ma to związku z usterką.
- Jeśli programy zniknęły, to ja, jako dyżurny techniczny wiele się nie zastanawiałam i wziąłem taśmę z muzyką i ją puściłem. Człowiek z ramienia agencji bezpieczeństwa, który podobno był naszym opiekunem radiowym mówi w pewnym momencie "O! Już są". Pytam kto i dostałem odpowiedź, że wojsko. Ta muzyka sobie leciała i potem kazali mi to zdjąć. Tak też zrobiłem. Pojawiło się polecenie, żeby puścić przemówienie Wojciecha Jaruzelskiego, to puściłem - wyjaśnia Jan Tomalik.

- Potem przez kilka dni była cisza na antenie. W rozgłośni nie było praktycznie nikogo, a na portierni siedział jeden z żołnierzy - mówi Jan Tomalik. - Okazało się, że w międzyczasie też przed północą, policja przyszła aresztować czy internować dwóch ludzi z techniki. Szefa techniki i kierownika. Oni należeli do "Solidarności", więc być może, że właśnie dlatego. Oni ładnych kilka dni byli gdzieś internowani i nie mieli kontaktu z rodziną. Do radia właściwie przychodzili tylko dyżurni. Dopiero po kilku tygodniach stopniowo zaczynały się wznawiać programy. To były programy warszawskie, bo my tylko wchodziliśmy na pół godziny z naszym lokalnym programem.

31 grudnia 1982 roku Rada Państwa zwiesiła stan wojenny. Zniesiono go 22 lipca 1983 roku.
Jan Tomalik cz.1
Jan Tomalik cz.2

Zobacz także

2021-12-14, godz. 09:20, Wiadomości z regionu "Potrzebujemy przewietrzyć Opole". Smog daje się we znaki w stolicy województwa i w całym regionie - Na stopień zanieczyszczenia powietrza duży wpływ ma pogoda. Wieczorna i poranna mżawka pomogła oczyścić powietrze w regionie - mówił w Porannej Loży Radiowej Sebastian Smoliński, z-ca naczelnika Wydziału Ochrony Środowiska i… » więcej 2021-12-13, godz. 18:45, Wiadomości z regionu "To oddanie hołdu tym, którzy walczyli o wolny kraj". W OUW otwarto wystawę upamiętniającą 40. rocznicę ogłoszenia stanu wojennego [FILM, ZDJĘCIA] Archiwalne zdjęcia oraz unikatowe - po raz pierwszy zaprezentowane publicznie, wykonane przez opozycjonistów podziemia antykomunistycznego obrazy, posiadane przez nich nielegalne matryce, czy też obszerna korespondencja z tamtego okresu… » więcej 2021-12-13, godz. 17:45, Wiadomości z regionu "Raport trafi do NIK". Opolscy parlamentarzyści KO podsumowują kontrolę w OUW Niegospodarne wydatkowanie publicznych pieniędzy i złe przygotowanie regionu do poradzenia sobie z drugą falą pandemii - to główne zarzuty, które posłowie Witold Zembaczyński i Tomasz Kostuś przedstawili w raporcie podsumowującym… » więcej 2021-12-13, godz. 17:06, Wiadomości z regionu "Pamiętajmy o tych, którzy ponieśli ofiarę w walce z reżimem". Wojewoda odwiedził symboliczne dla antykomunistycznej opozycji miejsca w Opolu Sławomir Kłosowski złożył kwiaty w trzech ważnych miejscach dla opozycji antykomunistycznej w Opolu. Tym samym w 40. rocznicę ogłoszenia stanu wojennego w Polsce wojewoda opolski uczcił tych, którzy walczyli z reżimem. » więcej 2021-12-13, godz. 16:45, Wiadomości z regionu Ponad 800 osób na kwarantannie, czyli nowe przypadki koronawirusa w przedszkolach i szkołach w Opolu 23 nowe przypadki koronawirusa potwierdzono w 18 placówkach edukacyjnych Opola. To 4 przedszkola, 9 szkół podstawowych i 5 ponadpodstawowych. » więcej
1084108510861087108810891090
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »