Radio Opole » Stolica Opole (DAB+) » Informacje z Opola

Informacje z Opola

2021-12-12, 14:00 Autor: Katarzyna Doros

"Po 23:00 z anteny zaczęły znikać wszystkie programy". Jan Tomalik z Radia Opole wspomina noc z 12 na 13 grudnia 1981 roku

Jan Tomalik [fot. Paweł Stauffer]
Jan Tomalik [fot. Paweł Stauffer]
Siedziba Radia Opole [fot. Łukasz Fura]
Siedziba Radia Opole [fot. Łukasz Fura]
40 lat temu w nocy z 12 na 13 grudnia1981 roku w Polsce został wprowadzony stan wojenny. Jan Tomalik, który w Radiu Opole jest realizatorem technicznym wówczas pełnił dyżur nocny w naszej rozgłośni. Jak wspomina - około 23:00 z anteny zaczęły zanikać wszystkie programy, ale wtedy jeszcze nikt nie wiedział, że nie ma to związku z usterką.
- Jeśli programy zniknęły, to ja, jako dyżurny techniczny wiele się nie zastanawiałam i wziąłem taśmę z muzyką i ją puściłem. Człowiek z ramienia agencji bezpieczeństwa, który podobno był naszym opiekunem radiowym mówi w pewnym momencie "O! Już są". Pytam kto i dostałem odpowiedź, że wojsko. Ta muzyka sobie leciała i potem kazali mi to zdjąć. Tak też zrobiłem. Pojawiło się polecenie, żeby puścić przemówienie Wojciecha Jaruzelskiego, to puściłem - wyjaśnia Jan Tomalik.

- Potem przez kilka dni była cisza na antenie. W rozgłośni nie było praktycznie nikogo, a na portierni siedział jeden z żołnierzy - mówi Jan Tomalik. - Okazało się, że w międzyczasie też przed północą, policja przyszła aresztować czy internować dwóch ludzi z techniki. Szefa techniki i kierownika. Oni należeli do "Solidarności", więc być może, że właśnie dlatego. Oni ładnych kilka dni byli gdzieś internowani i nie mieli kontaktu z rodziną. Do radia właściwie przychodzili tylko dyżurni. Dopiero po kilku tygodniach stopniowo zaczynały się wznawiać programy. To były programy warszawskie, bo my tylko wchodziliśmy na pół godziny z naszym lokalnym programem.

31 grudnia 1982 roku Rada Państwa zwiesiła stan wojenny. Zniesiono go 22 lipca 1983 roku.
Jan Tomalik cz.1
Jan Tomalik cz.2

Zobacz także

2022-01-08, godz. 14:51, Kultura i rozrywka Jak się stąd wydostać? Premiera "Instytutu" w opolskim dramacie Pięć osób uwięzionych w tajemniczych okolicznościach w centrum miasta próbuje wydostać się z pułapki. To fabuła książki Jakuba Żulczyka pt. 'Instytut', na postawie której zrealizowano spektakl w Teatrze im. Jana Kochanowskiego… » więcej 2022-01-08, godz. 13:30, Sport i turystyka "Tolek" w orbicie zainteresowań Gwardii Opole. Czy powrót Antoniego Łangowskiego do Gwardii jest możliwy? Antoni Łangowski, zawodnik Azotów Puławy może wrócić do Gwardii Opole. O popularnym 'Tolku' w kontekście jego powrotu mówiło się od dawna. Na przeszkodzie stał jednak kontrakt zawodnika. Ten kończy się jednak po tym sezonie. » więcej 2022-01-07, godz. 20:00, Wiadomości z regionu Nastawniczy "po spożyciu" skierował pociąg na zły tor. O krok od tragedii na opolskich torach Dzięki szybkiej reakcji obsługi pociągu nie doszło do tragedii. - 3 stycznia wieczorem pociąg relacji Przemyśl - Wrocław, który był wycofywany planowo do stacji Opole Groszowice został zatrzymany przez pracownika przewoźnika ze… » więcej 2022-01-07, godz. 17:45, Wiadomości z regionu Mieszkańcy bloku przy Batalionu "Zośka" 5 w Opolu nie muszą płacić styczniowego czynszu. Prace remontowe w budynku mają potrwać do 28 stycznia W bloku przy ul. Batalionu 'Zośka' 5 trwają prace związane z uprzątnięciem pogorzeliska w mieszkaniu, w którym przeszło tydzień temu (30.12) doszło do tragicznego pożaru. Przypomnijmy, zginęły w nim trzy osoby. Zarząd spółdzielni… » więcej 2022-01-07, godz. 14:46, Wiadomości z regionu 25-latek zginął na obwodnicy Opola. Policjanci pod nadzorem prokuratora ustalają okoliczności porannego wypadku Policjanci z Opola pod nadzorem prokuratora ustalają okoliczności porannego wypadku na obwodnicy północnej Opola. Chwilę przed godziną 4:00 mundurowi odebrali zgłoszenie o śmierci 25-letniego kierowcy. » więcej
1063106410651066106710681069
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »