Radio Opole » Stolica Opole (DAB+) » Informacje z Opola

Informacje z Opola

2021-12-12, 14:00 Autor: Katarzyna Doros

"Po 23:00 z anteny zaczęły znikać wszystkie programy". Jan Tomalik z Radia Opole wspomina noc z 12 na 13 grudnia 1981 roku

Jan Tomalik [fot. Paweł Stauffer]
Jan Tomalik [fot. Paweł Stauffer]
Siedziba Radia Opole [fot. Łukasz Fura]
Siedziba Radia Opole [fot. Łukasz Fura]
40 lat temu w nocy z 12 na 13 grudnia1981 roku w Polsce został wprowadzony stan wojenny. Jan Tomalik, który w Radiu Opole jest realizatorem technicznym wówczas pełnił dyżur nocny w naszej rozgłośni. Jak wspomina - około 23:00 z anteny zaczęły zanikać wszystkie programy, ale wtedy jeszcze nikt nie wiedział, że nie ma to związku z usterką.
- Jeśli programy zniknęły, to ja, jako dyżurny techniczny wiele się nie zastanawiałam i wziąłem taśmę z muzyką i ją puściłem. Człowiek z ramienia agencji bezpieczeństwa, który podobno był naszym opiekunem radiowym mówi w pewnym momencie "O! Już są". Pytam kto i dostałem odpowiedź, że wojsko. Ta muzyka sobie leciała i potem kazali mi to zdjąć. Tak też zrobiłem. Pojawiło się polecenie, żeby puścić przemówienie Wojciecha Jaruzelskiego, to puściłem - wyjaśnia Jan Tomalik.

- Potem przez kilka dni była cisza na antenie. W rozgłośni nie było praktycznie nikogo, a na portierni siedział jeden z żołnierzy - mówi Jan Tomalik. - Okazało się, że w międzyczasie też przed północą, policja przyszła aresztować czy internować dwóch ludzi z techniki. Szefa techniki i kierownika. Oni należeli do "Solidarności", więc być może, że właśnie dlatego. Oni ładnych kilka dni byli gdzieś internowani i nie mieli kontaktu z rodziną. Do radia właściwie przychodzili tylko dyżurni. Dopiero po kilku tygodniach stopniowo zaczynały się wznawiać programy. To były programy warszawskie, bo my tylko wchodziliśmy na pół godziny z naszym lokalnym programem.

31 grudnia 1982 roku Rada Państwa zwiesiła stan wojenny. Zniesiono go 22 lipca 1983 roku.
Jan Tomalik cz.1
Jan Tomalik cz.2

Zobacz także

2022-01-13, godz. 09:03, Wiadomości z regionu "Po 10 latach takie prace musimy wykonać". Opolskie hospicjum Betania ma zostać odmalowane To będzie jedno z najważniejszych zadań i największych wyzwań na ten rok. Centrum Opieki Paliatywnej Betania w Opolu szykuje się do odmalowania wnętrz siedziby hospicjum. » więcej 2022-01-13, godz. 09:02, Sport i turystyka Maciej Zarzycki z Gwardii "awaryjnie" powołany na ME Rozgrywający opolskiej Gwardii Maciej Zarzycki wystąpi na rozpoczynających się dzisiaj (13.01) mistrzostwach Europy. To efekt siedmiu pozytywnych wyników badań na obecność koronawirusa wśród zawodników naszej kadry, którzy byli… » więcej 2022-01-12, godz. 13:19, Wiadomości z regionu Ta współpraca ma wieloletnią tradycję. Samorząd województwa opolskiego przekazał dary na licytację WOŚP Regionalne przysmaki, porcelana z tradycyjnym wzorem opolskim, kolekcjonerskie znaczki, sprzęt sportowy, czy też grafiki. To część rzeczy, które zarząd województwa opolskiego przekazał opolskiemu sztabowi Wielkiej Orkiestry Świątecznej… » więcej 2022-01-12, godz. 13:13, Wiadomości z regionu Przez miesiąc opolan czekają duże utrudnienia w ruchu na Pasiece. Powód - kolejarze będą demontować wiadukt nad ulicą Powstańców Śląskich Z powodu remontu wiaduktu kolejowego nad ulicą Powstańców Śląskich kierowcy od jutra (13.01) będą musieli korzystać z objazdu przez Park Nadodrzański. Zmiany, jakie wchodzą około godz. 09.00 dotyczą także pieszych i rowerzystów… » więcej 2022-01-12, godz. 11:30, Wiadomości z regionu Opole: do końca miesiąca nie skorzystamy z butelkomatów. Są zamknięte, bo COVID-19 Miały służyć mieszkańcom i środowisku, a zostały wyłączone z użytkowania. Mowa o trzech butelkomatach, które Zakład Komunalny w Opolu zamknął do odwołania. Powodem jest pandemia i rosnąca liczba zakażeń COVID-19. » więcej
1059106010611062106310641065
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »