Radio Opole » Stolica Opole (DAB+) » Informacje z Opola

Informacje z Opola

2021-12-12, 14:00 Autor: Katarzyna Doros

"Po 23:00 z anteny zaczęły znikać wszystkie programy". Jan Tomalik z Radia Opole wspomina noc z 12 na 13 grudnia 1981 roku

Jan Tomalik [fot. Paweł Stauffer]
Jan Tomalik [fot. Paweł Stauffer]
Siedziba Radia Opole [fot. Łukasz Fura]
Siedziba Radia Opole [fot. Łukasz Fura]
40 lat temu w nocy z 12 na 13 grudnia1981 roku w Polsce został wprowadzony stan wojenny. Jan Tomalik, który w Radiu Opole jest realizatorem technicznym wówczas pełnił dyżur nocny w naszej rozgłośni. Jak wspomina - około 23:00 z anteny zaczęły zanikać wszystkie programy, ale wtedy jeszcze nikt nie wiedział, że nie ma to związku z usterką.
- Jeśli programy zniknęły, to ja, jako dyżurny techniczny wiele się nie zastanawiałam i wziąłem taśmę z muzyką i ją puściłem. Człowiek z ramienia agencji bezpieczeństwa, który podobno był naszym opiekunem radiowym mówi w pewnym momencie "O! Już są". Pytam kto i dostałem odpowiedź, że wojsko. Ta muzyka sobie leciała i potem kazali mi to zdjąć. Tak też zrobiłem. Pojawiło się polecenie, żeby puścić przemówienie Wojciecha Jaruzelskiego, to puściłem - wyjaśnia Jan Tomalik.

- Potem przez kilka dni była cisza na antenie. W rozgłośni nie było praktycznie nikogo, a na portierni siedział jeden z żołnierzy - mówi Jan Tomalik. - Okazało się, że w międzyczasie też przed północą, policja przyszła aresztować czy internować dwóch ludzi z techniki. Szefa techniki i kierownika. Oni należeli do "Solidarności", więc być może, że właśnie dlatego. Oni ładnych kilka dni byli gdzieś internowani i nie mieli kontaktu z rodziną. Do radia właściwie przychodzili tylko dyżurni. Dopiero po kilku tygodniach stopniowo zaczynały się wznawiać programy. To były programy warszawskie, bo my tylko wchodziliśmy na pół godziny z naszym lokalnym programem.

31 grudnia 1982 roku Rada Państwa zwiesiła stan wojenny. Zniesiono go 22 lipca 1983 roku.
Jan Tomalik cz.1
Jan Tomalik cz.2

Zobacz także

2022-01-14, godz. 10:45, Gospodarka OTBS kończy przygotowania do budowy 150 mieszkań w Winowie. "Mamy spory portfel chętnych na to osiedle" Za kilka tygodni może ruszyć budowa nowego osiedla Opolskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego w Opolu Winowie przy drodze wojewódzkiej 414. » więcej 2022-01-14, godz. 09:00, Kultura i rozrywka Artyści spotkają się z opolanami. Grupa Ościenia zaprasza do GSW Tomasz Chmielewski i Zbigniew Natkaniec z grupy Ościenia spotkają się w sobotę (15.01) z opolanami w Galerii Sztuki Współczesnej w stolicy regionu. Wydarzenie towarzyszy wystawie pt. 'W pełnym świetle', którą aktualnie można oglądać… » więcej 2022-01-14, godz. 07:30, Wiadomości z regionu Utrudnienia w centrum Opola, lepiej omijać trasy przy dworcu PKP. Tam od dziś (14.01) nowa organizacja ruchu Jak informuje reporter Radia Opole Piotr Wójtowicz zgodnie z zapowiedziami drogowcy zamknęli dla ruchu fragment ul. Armii Krajowej w Opolu. To nowa organizacja ruchu w okolicach dworca - na razie remontowa, ale zostanie z nami na dłuż… » więcej 2022-01-13, godz. 15:55, Wiadomości z regionu Opole: na nowo wybudowanym skrzyżowaniu Oleskiej z Batalionów Chłopskich poprawiane są pasy. "Robienie tego raz a porządnie mijało się z celem" Nie minęły dwa tygodnie od uruchomienia skrzyżowania ulic Oleskiej z Batalionów Chłopskich w Opolu, a pomalowane pasy zaczynają znikać z jezdni. W tej sytuacji od dziś zarządzono prace poprawkowe. Dla kierowców będzie łączyło… » więcej 2022-01-13, godz. 14:37, Wiadomości z regionu Słowo przeciwko słowu, czyli kolejna odsłona sprawy siedziby Talentowni. "Nikt nie zgłaszał zastrzeżeń, wszystko można sprawdzić" [AKTUALIZACJA] 'Zarzuty miasta to pomówienia bez jakichkolwiek dowodów'. Piotr Koziol, prezes Fundacji Kwitnące Talenty, odniósł się na konferencji prasowej do wczorajszych (12.01) słów przedstawicieli Urzędu Miasta Opola. » więcej
1058105910601061106210631064
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »