Radio Opole » Stolica Opole (DAB+) » Informacje z Opola

Informacje z Opola

2021-10-01, 20:15 Autor: Piotr Wójtowicz

Ratownicy z opolskich SOR-ów idą na L4. Zastąpią ich żołnierze i strażacy

Otwarcie zmodernizowanego SOR-u w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Opolu [fot. Mariusz Chałupnik]
Otwarcie zmodernizowanego SOR-u w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Opolu [fot. Mariusz Chałupnik]
Pracownicy Szpitalnych Oddziałów Ratunkowych w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym i Szpitalu Wojewódzkim w Opolu przystępują do ogólnopolskiego protestu ratowników medycznych. Marcin Laskowski, przewodniczący regionalnej sekcji ochrony służby zdrowia NSZZ Solidarność podkreśla, że to wyraz bezsilności i bezradności. Ratownicy SOR, którzy pracują na izbach przyjęć protestują, ponieważ żądają zrównania pensji z zespołami wyjazdowymi. Chcą szybszego wieku emerytalnego, pozyskania legitymacji funkcjonariusza publicznego i dodatkowych 6 dni urlopu na szkolenia. Akcja ma polegać na powstrzymaniu się od pracy poprzez przedstawianie zwolnień chorobowych.
- W USK na 20 pracowników 17 ratowników zadeklarowało powstrzymanie się od pracy a w wojewódzkim wpływają jeszcze zwolnienia lekarskie - zapewnił Marcin Laskowski.

Natomiast jak się dowiedzieliśmy, do tej pory do działu kadr USK wpłynęło 8 zwolnień, a w Szpitalu Wojewódzkim 2 zwolnienia. Nie jest wykluczone, że kolejne zostaną przedstawione w przyszłym tygodniu, usłyszeliśmy w opolskich placówkach.

Rzecznik Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego Edyta Hanszke-Lodzińska odnosząc się do pytania o los pacjentów zapewnia, że Izba Przyjęć w ich placówce będzie funkcjonować. Nieobecnych zastąpią inni medycy, pomagać w nagłych przypadkach mają również żołnierze i strażacy. - Mamy wsparcie od wojewody, który przekierował do pracy na naszej izbie przyjęć pracowników straży pożarnej i wojska z uprawnieniami ratowniczymi. Więc na dziś SOR jest zabezpieczony - dodała.

Marcin Laskowski uzasadnia, że rozmowy z rządem na temat zmian systemowych trwają od września i dotąd nie przyniosły pożądanego efektu. Obecna forma protestu potrwa do 10 października, a jeśli nic się nie zmieni, kolejny etap zaplanowano między 1 a 15 listopada.

W kwestii finansowej to ratownicy Izb Przyjęć chcą takiej podwyżki, jaką od dzisiaj (01.10) otrzymały zespoły wyjazdowe, czyli 30 procentowy wzrost pensji do postawy - co daje dodatkowe 1200 złotych.
Marcin Laskowski
Edyta Hanszke-Lodzińska

Zobacz także

2021-11-10, godz. 08:30, Wiadomości z regionu Zakasali rękawy, wzięli szpadle w dłoń i... posadzili las. Pracownicy Poczty Polskiej pomogli leśnikom Posadzić las może każdy. Z takiego założenia wyszli pracownicy Poczty Polskiej, którzy razem z leśnikami postanowili odtworzyć las w Dębskiej Kuźni. W latach 2015-2019 susza niekorzystnie wpłynęła między innymi na sosnę. Teraz… » więcej 2021-11-10, godz. 07:59, Sport i turystyka Roślinny azyl w miejskiej dżungli. Rozmowa z Magdaleną Starczewską w RO 3 Jak w miejskiej dżungli stworzyć sobie azyl pełen roślin? O to zapytaliśmy miłośniczkę kwiatów Magdalenę Starczewską, która oprowadziła nas po swoim mieszkaniu. Rośliny domowe mogą bowiem nie tylko pięknie wyglądać, ale tworzyć… » więcej 2021-11-09, godz. 19:30, Wiadomości z regionu Wolontariusze TOZ odebrali prawie 30 chorych kotów syjamskich z pseudohodowli w Opolu. "Większość zwierząt jest odwodnionych i ma problemy z oczami" Wolontariusze Towarzystwa Opieki nad zwierzętami w asyście policji odebrali kolejnych 26 chorych i cierpiących kotów. Tym razem zwierzęta były przetrzymywane nie w mieszkaniu przy ul. Luboszyckiej, ale w ciasnym i zimnym garażu. » więcej 2021-11-09, godz. 18:00, Wiadomości z regionu Zmiany na Oleskiej w Opolu. Od środy nie przejedziemy pod wiaduktem kolejowym Od jutra (10.11) do piątku nie przejedziemy ulicą Oleską pod wiaduktem kolejowym. Przyczyną zmiany organizacji ruchu są roboty drogowe przy styku z ulicą Bohaterów Monte Cassino. » więcej 2021-11-09, godz. 17:15, Wiadomości z regionu Miejskimi autobusami w Opolu coraz częściej kierują kobiety. W 2008 roku była jedna pani, teraz jest ich 25 [ZDJĘCIA, FILM] 25 pań zatrudnionych jest w opolskim MZK na stanowisku kierowcy. Niegdyś zawód ten był przeznaczony tylko dla mężczyzn, ale od lat to się zmienia. Kobiety za kierownicą autobusów spotykamy coraz częściej. Panie stanowią około… » więcej
1130113111321133113411351136
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »