Radio Opole » Gospodarka
2018-05-17, 18:30 Autor: Witold Wośtak

Omawiali zasady i możliwości korzystania z funduszy europejskich. Spotkanie w urzędzie wojewódzkim

Spotkanie "Bliżej Funduszy Europejskich" [fot. Witold Wośtak]
Spotkanie "Bliżej Funduszy Europejskich" [fot. Witold Wośtak]
"Bliżej Funduszy Europejskich" to tytuł spotkania zorganizowanego dziś (17.05) w Opolskim Urzędzie Wojewódzkim. Uczestniczyli w nim między innymi samorządowcy, przedstawiciele organizacji pozarządowych, przedsiębiorcy i kilka innych grup.
- Chodzi o partycypowanie w Programie Operacyjnym Wiedza Rozwój Edukacja - mówi Mieczysław Wojtaszek, Pełnomocnik Wojewody Opolskiego do spraw Osób Niepełnosprawnych. - Ten program jest ukierunkowany na podniesienie wiedzy i efektywną edukację beneficjentów. Mamy tutaj kilka obszarów – mówimy o wsparciu ludzi wyłączonych społecznie i młodzieży, również tej trudnej. Poza tym chodzi o uczestników Ochotniczych Hufców Pracy, niepełnosprawnych, a także pozyskiwanie pieniędzy na wsparcie podmiotów ekonomii społecznej.

Michał Pelczarski, przedstawiciel Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, zwraca uwagę, że pracuje coraz większy odsetek osób niepełnosprawnych. Pracodawcy nie obawiają się już zatrudniać osób z dysfunkcjami.

- Niepełnosprawni są potrzebni. Zgłaszają się do nas pracodawcy i twierdzą, że są w stanie przyjąć każdego niepełnosprawnego. Po przekwalifikowaniu, doposażeniu stanowiska pracy lub przygotowaniu wspierającego trenera pracy, osoba z dysfunkcjami będzie cennym pracownikiem. Do tego też mają zachęcać dofinansowania z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Z kolei Dariusz Medoliński, wojewódzki komendant Ochotniczych Hufców Pracy w Opolu,
mówi o działaniu około 60 kursów doszkalających. Bierze w nich udział młodzież zagrożona wykluczeniem społecznym. - Dbamy, żeby młodzież mogła przechodzić u nas zróżnicowane kursy i dokształcanie udokumentowane certyfikatami. Robimy to w oparciu o rozeznanie rynku oraz w porozumieniu z pracodawcami wyrażającymi chęć zatrudnienia naszych ludzi. Efekty i wartość dodana projektów jest nie do przecenienia.

Mieczysław Wojtaszek dodaje, że prawdopodobna jest organizacja kolejnego spotkania w tym temacie, bo nie wszyscy zainteresowani mogli wziąć w nim udział dzisiaj.
Mieczysław Wojtaszek
Marcin Pelczarski
Dariusz Medoliński

Gospodarka

2018-10-17, godz. 21:00 Przetwórnia dla każdego. O rolniczych inkubatorach rozmawiano w Polskiej Cerekwi Inkubator przetwórstwa to rozwiązanie pozwalające każdemu, kto chce produkować przetwory na handel, lecz sam nie ma środków na to, by otworzyć własny zakład. ... » więcej 2018-10-17, godz. 17:11 GDDKiA ogłosiła przetarg na obwodnicę Olesna. Droga ma być gotowa za ponad 4 lata Opolski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad ogłosił przetarg na projekt i budowę obwodnicy Olesna. Trasa, omijająca miasto wzdłuż drogi kra ... » więcej 2018-10-17, godz. 16:00 Od wędlin i słodkości po alkohole i kasy fiskalne. Trwają Opolskie Targi Konsumpcyjne Wędliny, nabiał, słodkości, alkohole, czy chemia goszczą na stołach w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym w Opolu. Już po raz 35. w stolicy regionu odbywają si ... » więcej 2018-10-17, godz. 13:00 Przedsiębiorcy coraz lepiej współpracują z administracją publiczną. W Brzegu rozmawiają o Konstytucji dla biznesu Przedstawiciele Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii, a także Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości goszczą w Brzegu. Wraz z pracownikami skarb ... » więcej 2018-10-17, godz. 12:10 Czeskie media znów piszą o korzyściach z inwestowania w Polsce: Prudnik wygrał z Ostrawą Czeska gazeta denik.cz napisała o tym, że opawski biznesmen Radim Masny zbuduje zakład przetwórstwa łupków w Prudniku a nie, jak planował wcześniej, w Ostrawi ... » więcej 2018-10-17, godz. 12:00 Doradcy zawodowi podpowiadają młodzieży i bezrobotnym, jak wejść na rynek pracy. Trwa Tydzień Kariery w powiecie nyskim Warsztaty rozwojowe dla uczniów i bezrobotnych, a także seminaria dla nauczycieli to niektóre elementy Tygodnia Kariery w powiecie nyskim. » więcej 2018-10-17, godz. 11:15 Konstytucja dla biznesu krok po kroku. Dziś w Brzegu spotkanie z przedsiębiorcami - Cel tych spotkań nie jest wyborczy, a chodzi o konsultacje z przedsiębiorcami - wyjaśnił w porannej rozmowie 'W cztery oczy' wiceminister przedsiębiorczości ... » więcej 2018-10-16, godz. 13:30 O ułatwieniach dla małych przedsiębiorców Czy Konstytucja Biznesu ułatwi życie małym przedsiębiorcom? O tym oraz o zmianach prawnych związanych z prowadzeniem firmy dyskutowali przedsiębiorcy i urzędn ... » więcej 2018-10-16, godz. 11:45 Po Opolszczyźnie będzie jeździł pociąg imienia Bohdana Stanisława Sołtysa Podpułkownik Bohdan Stanisław Sołtys został patronem pociągu POLREGIO w województwie opolskim. Spośród biogramów 100 osób, które przyczyniły się do odzyskania ... » więcej 2018-10-15, godz. 16:10 Obwodnica północna Kędzierzyna-Koźla będzie gotowa w 2022 roku. W podpisaniu umowy wziął udział minister infrastruktury To już pewne - powstanie obwodnica północna dla Kędzierzyna-Koźla. Nowa droga, o długości prawie 15 kilometrów, ma być gotowa w 2022 roku. Trasa odciąży ruch ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »