Radio Opole » Gospodarka
2018-05-17, 18:30 Autor: Witold Wośtak

Omawiali zasady i możliwości korzystania z funduszy europejskich. Spotkanie w urzędzie wojewódzkim

Spotkanie "Bliżej Funduszy Europejskich" [fot. Witold Wośtak]
Spotkanie "Bliżej Funduszy Europejskich" [fot. Witold Wośtak]
"Bliżej Funduszy Europejskich" to tytuł spotkania zorganizowanego dziś (17.05) w Opolskim Urzędzie Wojewódzkim. Uczestniczyli w nim między innymi samorządowcy, przedstawiciele organizacji pozarządowych, przedsiębiorcy i kilka innych grup.
- Chodzi o partycypowanie w Programie Operacyjnym Wiedza Rozwój Edukacja - mówi Mieczysław Wojtaszek, Pełnomocnik Wojewody Opolskiego do spraw Osób Niepełnosprawnych. - Ten program jest ukierunkowany na podniesienie wiedzy i efektywną edukację beneficjentów. Mamy tutaj kilka obszarów – mówimy o wsparciu ludzi wyłączonych społecznie i młodzieży, również tej trudnej. Poza tym chodzi o uczestników Ochotniczych Hufców Pracy, niepełnosprawnych, a także pozyskiwanie pieniędzy na wsparcie podmiotów ekonomii społecznej.

Michał Pelczarski, przedstawiciel Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, zwraca uwagę, że pracuje coraz większy odsetek osób niepełnosprawnych. Pracodawcy nie obawiają się już zatrudniać osób z dysfunkcjami.

- Niepełnosprawni są potrzebni. Zgłaszają się do nas pracodawcy i twierdzą, że są w stanie przyjąć każdego niepełnosprawnego. Po przekwalifikowaniu, doposażeniu stanowiska pracy lub przygotowaniu wspierającego trenera pracy, osoba z dysfunkcjami będzie cennym pracownikiem. Do tego też mają zachęcać dofinansowania z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Z kolei Dariusz Medoliński, wojewódzki komendant Ochotniczych Hufców Pracy w Opolu,
mówi o działaniu około 60 kursów doszkalających. Bierze w nich udział młodzież zagrożona wykluczeniem społecznym. - Dbamy, żeby młodzież mogła przechodzić u nas zróżnicowane kursy i dokształcanie udokumentowane certyfikatami. Robimy to w oparciu o rozeznanie rynku oraz w porozumieniu z pracodawcami wyrażającymi chęć zatrudnienia naszych ludzi. Efekty i wartość dodana projektów jest nie do przecenienia.

Mieczysław Wojtaszek dodaje, że prawdopodobna jest organizacja kolejnego spotkania w tym temacie, bo nie wszyscy zainteresowani mogli wziąć w nim udział dzisiaj.
Mieczysław Wojtaszek
Marcin Pelczarski
Dariusz Medoliński

Gospodarka

2019-01-19, godz. 16:17 Kietrz liczy na odrolnienie gruntów. To da szanse na stworzenie terenu przemysłowego Kietrz chce pozyskać tereny inwestycyjne. W tym celu gmina stara się o pozwolenie na odrolnienie 50 hektarów. To tereny, które rozciągają się wzdłuż cały czas ... » więcej 2019-01-19, godz. 15:51 Duża inwestycja w przedszkolu w Raszowej. Będzie ładniej i cieplej Przebudowa i ocieplenie przedszkola w Raszowej, to jedna z większych inwestycji w tegorocznym budżecie gminy Leśnica. Prace mają się rozpocząć wiosną i zakońc ... » więcej 2019-01-19, godz. 08:30 Nie tylko mieszkańcy - samorządy też wymieniają "kopciuchy" Nie tylko osoby indywidualne mogą starać się o dofinansowanie do wymiany pieców na bardziej nowoczesne. Również samorządy mogą sięgać po takie pieniądze i tak ... » więcej 2019-01-18, godz. 20:15 RIO negatywnie o budżecie powiatu kluczborskiego. Czy będzie program naprawczy? Regionalna Izba Obrachunkowa negatywnie zaopiniowała projekt budżetu powiatu kluczborskiego. » więcej 2019-01-18, godz. 18:15 Opolskie zyskało nowych specjalistów z uprawnieniami budowlanymi 70 inżynierów z rąk szefostwa Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa odebrało uprawnienia budowlane. To m.in. konstruktorzy budownictwa, elektrycy, drogowcy i ... » więcej 2019-01-18, godz. 15:30 Rozbudowa oczyszczalni ścieków w Ujeździe na finiszu Coraz bliżej końca modernizacji i rozbudowy oczyszczalni ścieków w Ujeździe. Inwestycja podzielona została na trzy etapy, całość prac powinna się zakończyć do ... » więcej 2019-01-18, godz. 13:00 Ruch na Kanale Gliwickim rośnie. Jest podsumowanie ostatniego sezonu 16 tys. prześluzowanych jednostek, do tego spławione kilkaset tysięcy ton ładunku - tak Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie Regionalny Zarząd Gospodarki ... » więcej 2019-01-18, godz. 09:49 Olesno inwestuje, ale nie zadłuża się. "Ten rok będzie bardzo aktywny" Gmina Olesno na inwestycje przeznaczy 25 procent tegorocznego budżetu. Trwa gruntowna przebudowa odkrytego basenu za 10 milionów złotych. Samorząd przymierza ... » więcej 2019-01-18, godz. 09:00 Wiadomo jak będzie wyglądać park handlowy Stawowa w Strzelcach Opolskich Teren dawnego miasteczka ruchu przy placu targowym w Strzelcach Opolskich, ma się zmienić w centrum handlowe. Spółka Unico, która specjalizuje się w budowie p ... » więcej 2019-01-18, godz. 07:30 Grodków chce skanalizować kolejne wsie. W pozostałych mogą pojawić się przydomowe oczyszczalnie Grodków po raz kolejny przymierza się do skanalizowania największej wsi w gminie. Dotychczasowe dwa przetargi na budowę instalacji w Kopicach, nie wyłoniły wy ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »