Radio Opole » Gospodarka
2018-05-17, 18:30 Autor: Witold Wośtak

Omawiali zasady i możliwości korzystania z funduszy europejskich. Spotkanie w urzędzie wojewódzkim

Spotkanie "Bliżej Funduszy Europejskich" [fot. Witold Wośtak]
Spotkanie "Bliżej Funduszy Europejskich" [fot. Witold Wośtak]
"Bliżej Funduszy Europejskich" to tytuł spotkania zorganizowanego dziś (17.05) w Opolskim Urzędzie Wojewódzkim. Uczestniczyli w nim między innymi samorządowcy, przedstawiciele organizacji pozarządowych, przedsiębiorcy i kilka innych grup.
- Chodzi o partycypowanie w Programie Operacyjnym Wiedza Rozwój Edukacja - mówi Mieczysław Wojtaszek, Pełnomocnik Wojewody Opolskiego do spraw Osób Niepełnosprawnych. - Ten program jest ukierunkowany na podniesienie wiedzy i efektywną edukację beneficjentów. Mamy tutaj kilka obszarów – mówimy o wsparciu ludzi wyłączonych społecznie i młodzieży, również tej trudnej. Poza tym chodzi o uczestników Ochotniczych Hufców Pracy, niepełnosprawnych, a także pozyskiwanie pieniędzy na wsparcie podmiotów ekonomii społecznej.

Michał Pelczarski, przedstawiciel Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, zwraca uwagę, że pracuje coraz większy odsetek osób niepełnosprawnych. Pracodawcy nie obawiają się już zatrudniać osób z dysfunkcjami.

- Niepełnosprawni są potrzebni. Zgłaszają się do nas pracodawcy i twierdzą, że są w stanie przyjąć każdego niepełnosprawnego. Po przekwalifikowaniu, doposażeniu stanowiska pracy lub przygotowaniu wspierającego trenera pracy, osoba z dysfunkcjami będzie cennym pracownikiem. Do tego też mają zachęcać dofinansowania z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Z kolei Dariusz Medoliński, wojewódzki komendant Ochotniczych Hufców Pracy w Opolu,
mówi o działaniu około 60 kursów doszkalających. Bierze w nich udział młodzież zagrożona wykluczeniem społecznym. - Dbamy, żeby młodzież mogła przechodzić u nas zróżnicowane kursy i dokształcanie udokumentowane certyfikatami. Robimy to w oparciu o rozeznanie rynku oraz w porozumieniu z pracodawcami wyrażającymi chęć zatrudnienia naszych ludzi. Efekty i wartość dodana projektów jest nie do przecenienia.

Mieczysław Wojtaszek dodaje, że prawdopodobna jest organizacja kolejnego spotkania w tym temacie, bo nie wszyscy zainteresowani mogli wziąć w nim udział dzisiaj.
Mieczysław Wojtaszek
Marcin Pelczarski
Dariusz Medoliński

Gospodarka

2018-08-21, godz. 12:57 Ponad 6 milionów na bioróżnorodność dla samorządów i leśników Dwie gminy i jedno nadleśnictwo wspólnie wystarały się o dofinansowanie do projektów, które mają zwiększyć bioróżnorodność na terenie powiatów kędzierzyńsko-k ... » więcej 2018-08-20, godz. 20:30 Drogowcy wracają na opolski odcinek autostrady Rozpoczęcie drugiego etapu tegorocznego remontu opolskiej autostrady zaplanowano na 3 września. Prace obejmą odcinek jezdni północnej w kierunku Wrocławia - o ... » więcej 2018-08-17, godz. 16:45 Ubóstwo dotyka coraz mniejszej części społeczeństwa opolskiego Coraz mniej mieszkańców Opolszczyzny zmaga się z ubóstwem ekonomicznym. Taki wniosek płynie z badań Urzędu Statystycznego w Opolu, ale tendencja dotyczy całej ... » więcej 2018-08-17, godz. 14:30 Porozumienie Rolników Opolszczyzny prosi ministra o pomoc Opolscy rolnicy apelują do ministra rolnictwa o pomoc. W związku z suszą, która obniżyła zbiory proponują, aby rząd do końca października w formie 70-procento ... » więcej 2018-08-17, godz. 09:00 Podstawowy Rachunek Płatniczy - czyli konto za darmo Darmowe konto czy bezpłatna obsługa karty płatniczej dla tych, którzy nie posiadają jeszcze rachunku w banku czy SKOK-u - to założenia znowelizowanej ustawy o ... » więcej 2018-08-15, godz. 17:30 Pomologia będzie współpracowała z Zakładami Azotowymi Trwa finalizacja podpisania umowy Międzynarodowego Centrum Badawczo Rozwojowego z zakładem z Kędzierzyna-Koźla. Współpraca będzie dotyczyła polowych badań naw ... » więcej 2018-08-15, godz. 10:00 Lubrza: biogazownia stała się magnesem dla nowego inwestora Trwają prace ziemne związane z budową biogazowni w Prężynce, w gminie Lubrza. Inwestycja przyciągnęła firmę z branży budowlanej. Biogazownia kosztować ma blis ... » więcej 2018-08-15, godz. 06:00 Brzeg weźmie kredyt na sfinansowanie inwestycji Władze Brzegu zaciągną do 17 milionów złotych kredytu, który przeznaczą na pokrycie wkładu własnego do realizacji inwestycji na terenie miasta. » więcej 2018-08-14, godz. 18:00 Kluczbork wyróżniony za działania proekologiczne Gmina Kluczbork z nagrodą EkoJanosik. To wyróżnienie, które przyznawane jest za obniżanie poziomu niskiej emisji, działania na rzecz edukacji ekologicznej ora ... » więcej 2018-08-14, godz. 15:00 Droga nie dla wszystkich, ale bardzo ważna Zakończyła się budowa drogi pomiędzy miejscowością Wysoka w gminie Leśnica a Niwkami w gminie Strzelce Opolskie. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »