Radio Opole » Gospodarka
2016-11-08, 17:00 Autor: Mariusz Chałupnik

Opolscy przedsiębiorcy poznali mechanizmy współpracy z Kanadą

Przedstawiciele ambasady Kanady mówili o biznesowych mechanizmach cechujących ich kraj [fot. Mariusz Chałupnik]
Przedstawiciele ambasady Kanady mówili o biznesowych mechanizmach cechujących ich kraj [fot. Mariusz Chałupnik]
Opolscy przedsiębiorcy na spotkaniu z przedstawicielami ambasady Kanady [fot. Mariusz Chałupnik]
Opolscy przedsiębiorcy na spotkaniu z przedstawicielami ambasady Kanady [fot. Mariusz Chałupnik]
Jak skutecznie prowadzić interesy z Kanadą? Jakich różnic kulturowych i prawnych mogą spodziewać się ci, którzy mają zamiar współpracować z tym krajem? Tego mogli się dowiedzieć opolscy przedsiębiorcy, którzy uczestniczyli w seminarium - Relacje biznesowe Polska - Kanada.
- Dwa lata temu prezentowaliśmy się już w Kanadzie na targach w Toronto - mówi Jacek Sęk, dyrektor pionu sprzedaży i marketingu w firmie Stegu. - Interesuje nas bardzo ten rynek. W możliwościach, jakie daje nam w przyszłości wciąż jest wiele znaków zapytania. Dlatego też nasza obecność tutaj. Żeby w konwencji wszelkich umów, które teraz są podpisywane, spraw logistycznych, spraw typowo istotnych dla tamtego rynku czegoś więcej się dowiedzieć.

Jednym z głównych tematów seminarium była umowa o wolnym handlu między krajami Unii Europejskiej a Kanadą - czyli CETA. O jej walorach przekonywał Nicolas Lepage, starszy komisarz do spraw handlu przy Ambasadzie Kanady w Warszawie.

- Ta umowa jest unikatowa w skali światowej. Jest niezwykle progresywna i daje podwaliny pod podobne umowy, które w przyszłości będą tworzone na świecie - podkreślał Lepage. - CETA daje ogromne możliwości. Między innymi dzięki Północnoamerykańskiej Strefie Wolnego Handlu produkty z Polski, Unii Europejskiej będą mogły trafiać poprzez Kanadę do Stanów Zjednoczonych bez cła. To jest ogromny rynek. Mam przykład producenta mebli. Teraz musiał się liczyć z cłem wartości 50, 60 %, a dzięki CETA jego koszty znacznie zmaleją.

Przypomnijmy, że CETA znosi praktycznie wszystkie cła i bariery pozataryfowe. Ma również zliberalizować handel oraz otworzyć rynek usług.
Jacek Sęk
Nicolas Lepage

Gospodarka

2023-01-31, godz. 09:32 Będzie po czasie, Opolskie nie rezygnuje. Pytamy o powrót kolei do powiatu głubczyckiego Do końca stycznia samorząd województwa jako lider projektu miał podpisać z PKP umowę na dotację z programu Kolej+. To 450 milionów złotych na rewitalizację… » więcej 2023-01-30, godz. 18:00 Będzie remont małej elektrowni wodnej w Rogowie Opolskim Nowe serce, a właściwie dwa, otrzyma mała elektrownia wodna w Rogowie Opolskim. Zabytkowy, ale wciąż użytkowany obiekt, który powstał w XIX wieku przejdzie… » więcej 2023-01-30, godz. 17:30 Nie tylko po pożyczkę. Centrum Obsługi Przedsiębiorców w Opolu oficjalnie otwarte Ma nie tylko wspierać finansowo firmy, ale też pomagać im w przygotowywaniu rozwiązań biznesowych. Mowa o otwartym dziś (30.01) Centrum Obsługi Przedsiębiorców… » więcej 2023-01-30, godz. 14:15 Oleski szpital ma dalsze plany inwestycyjne, ale kluczowe będą dotacje Ambitne plany inwestycyjne na ten rok ma Zakład Opieki Zdrowotnej w Oleśnie. Chodzi o modernizację laboratorium oraz apteki szpitalnej z systemem dystrybucji… » więcej 2023-01-30, godz. 12:20 Większy deficyt i wydatki. Zarząd województwa opolskiego chce korekty budżetu na ten rok Zmianami w tegorocznym budżecie województwa opolskiego zajmą się radni wojewódzcy podczas jutrzejszej (31.01) sesji sejmiku. Marszałek proponuje wprowadzenie… » więcej 2023-01-30, godz. 09:45 Opolski ZUS podsumował liczbę obsłużonych klientów w 2022 roku Ponad 71 tysięcy petentów zostało obsłużonych minionego roku w opolskim oddziale Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. » więcej 2023-01-29, godz. 12:45 Ptasia grypa w Opolu i powiecie opolskim. Wojewoda apeluje o szczególną ostrożność Grypa ptaków w kolejnym powiecie w naszym regionie. Tym razem wirus H5N1 stwierdzono u dwóch padłych łabędzie na śluzie w Opolu Wróblinie. W związku z… » więcej 2023-01-27, godz. 20:15 Duże zaangażowanie opolskiej młodzieży w projekt UMWO. 123 przedsięwzięcia w rok 123 przedsięwzięcia udało się zrealizować w ubiegłym roku podczas projektu 'Opolskie dla młodzieży'. Dzisiaj (27.01) w urzędzie marszałkowskim podsumowano… » więcej 2023-01-27, godz. 18:00 EuroMisja. Młodzi Nowocześni przekonują, że Polska powinna wprowadzić walutę euro Przedstawiciele Młodych Nowoczesnych przekonują, że wprowadzenie waluty euro w Opolu to konieczność. Podczas konferencji prasowej przed siedzibą Narodowego… » więcej 2023-01-26, godz. 15:47 Gmina Namysłów ma uchwalony budżet. Wcześniej były spory, a dzisiaj jednogłośnie Rada Miejska w Namysłowie przyjęła budżet gminy na 2023 rok po przegłosowaniu wielu poprawek. Za przyjęciem planu finansowego opowiedziało się 20 radnych… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »