Radio Opole » Gospodarka
2016-11-08, 17:00 Autor: Mariusz Chałupnik

Opolscy przedsiębiorcy poznali mechanizmy współpracy z Kanadą

Przedstawiciele ambasady Kanady mówili o biznesowych mechanizmach cechujących ich kraj [fot. Mariusz Chałupnik]
Przedstawiciele ambasady Kanady mówili o biznesowych mechanizmach cechujących ich kraj [fot. Mariusz Chałupnik]
Opolscy przedsiębiorcy na spotkaniu z przedstawicielami ambasady Kanady [fot. Mariusz Chałupnik]
Opolscy przedsiębiorcy na spotkaniu z przedstawicielami ambasady Kanady [fot. Mariusz Chałupnik]
Jak skutecznie prowadzić interesy z Kanadą? Jakich różnic kulturowych i prawnych mogą spodziewać się ci, którzy mają zamiar współpracować z tym krajem? Tego mogli się dowiedzieć opolscy przedsiębiorcy, którzy uczestniczyli w seminarium - Relacje biznesowe Polska - Kanada.
- Dwa lata temu prezentowaliśmy się już w Kanadzie na targach w Toronto - mówi Jacek Sęk, dyrektor pionu sprzedaży i marketingu w firmie Stegu. - Interesuje nas bardzo ten rynek. W możliwościach, jakie daje nam w przyszłości wciąż jest wiele znaków zapytania. Dlatego też nasza obecność tutaj. Żeby w konwencji wszelkich umów, które teraz są podpisywane, spraw logistycznych, spraw typowo istotnych dla tamtego rynku czegoś więcej się dowiedzieć.

Jednym z głównych tematów seminarium była umowa o wolnym handlu między krajami Unii Europejskiej a Kanadą - czyli CETA. O jej walorach przekonywał Nicolas Lepage, starszy komisarz do spraw handlu przy Ambasadzie Kanady w Warszawie.

- Ta umowa jest unikatowa w skali światowej. Jest niezwykle progresywna i daje podwaliny pod podobne umowy, które w przyszłości będą tworzone na świecie - podkreślał Lepage. - CETA daje ogromne możliwości. Między innymi dzięki Północnoamerykańskiej Strefie Wolnego Handlu produkty z Polski, Unii Europejskiej będą mogły trafiać poprzez Kanadę do Stanów Zjednoczonych bez cła. To jest ogromny rynek. Mam przykład producenta mebli. Teraz musiał się liczyć z cłem wartości 50, 60 %, a dzięki CETA jego koszty znacznie zmaleją.

Przypomnijmy, że CETA znosi praktycznie wszystkie cła i bariery pozataryfowe. Ma również zliberalizować handel oraz otworzyć rynek usług.
Jacek Sęk
Nicolas Lepage

Gospodarka

2024-08-30, godz. 12:59 Wiceprezesi wrócili do pracy. Opolski WiK planuje kolejne inwestycje - Sytuacja spółki jest bardzo dobra - mówił podczas konferencji prasowej prezes Wodociągów i Kanalizacji w Opolu Paweł Kawecki. » więcej 2024-08-29, godz. 15:17 Opole zaciągnie 40-milionowy kredyt. "Zainwestujemy w zieloną transformację" Opole weźmie 40 milionów złotych pożyczki na 'zielone inwestycje'. Kredyt jest kolejną możliwością wsparcia dla samorządów, które inwestują w zieloną… » więcej 2024-08-28, godz. 16:30 Bez nagród i dodatków. W Grupie Azoty Kędzierzyn podpisano porozumienie ze związkami zawodowymi Zarządy Grupy Azoty SA, Grupy Azoty Police i Grupy Azoty Kędzierzyn podpisały porozumienia ze związkami zawodowymi w sprawie zawieszenia wybranych postanowień… » więcej 2024-08-27, godz. 17:00 Przebudowa drogi wojewódzkiej z Krapkowic do Steblowa zakończona 2,5 mln złotych kosztował zakończony właśnie remont drogi wojewódzkiej 409 na odcinku Krapkowice-Steblów. Na przebudowie skorzystają kierowcy samochodów… » więcej 2024-08-27, godz. 15:00 Nowe kwalifikacje zawodowe i szkolenia dla bezrobotnych w Głubczycach Powiatowy Urząd Pracy w Głubczycach prowadzi nabór wniosków w ramach projektu aktywizacji osób bezrobotnych. Program umożliwia między innymi nabycie nowych… » więcej 2024-08-27, godz. 13:23 Kończą się remonty w głubczyckich szkołach. Na nowy rok szkolny wszystko ma być gotowe Powiatowe i gminne placówki oświatowe w Głubczycach są już niemal gotowe do rozpoczęcia nowego roku szkolnego. W jednej ze szkół trwają jeszcze ostatnie… » więcej 2024-08-26, godz. 14:46 Słuchacz Radia Opole pisze, starostwo odpowiada. Chodzi o drogi w powiecie głubczyckim - Prace remontowe na trasie Włodzienin-Bogdanowice i Czerwonków-Baborów przebiegają zgodnie z planem, ale nie obyło się bez niespodzianek - informuje Artur… » więcej 2024-08-22, godz. 15:17 Rekordowy rok w inwestycjach w Głuchołazach. Niezbędny jednak będzie kredyt O blisko milion złotych zmniejszył się deficyt finansowy gminy Głuchołazy, natomiast wzrosły wydatki inwestycyjne. W efekcie rada miejska wprowadziła korektę… » więcej 2024-08-21, godz. 16:32 „Przejęliśmy 2,5 tys. hektarów w województwie śląskim”. Prudnicka stadnina chce rozszerzyć działalność Podwoił się areał Stadniny Koni Prudnik, co ma znacząco polepszyć bilans finansowy państwowej spółki. Ma ona strategiczne znaczenie dla krajowej hodowli… » więcej 2024-08-21, godz. 11:35 Top Farms będzie użytkował część państwowych gruntów do listopada przyszłego roku Przedłuża się proces przekazywania gruntów po spółce Top Farms w ręce rolników indywidualnych. Opolski KOWR zdecydował, że część z nich pozostanie… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »