Radio Opole » Kultura i rozrywka
2017-11-30, 11:00 Autor: Mariusz Majeran

Polsko-amerykański Salon Artystyczny w Opolu [ZDJĘCIA]

Wernisaż Polsko-amerykańskiego Salonu Artystycznego [fot. Mariusz Majeran]
Wernisaż Polsko-amerykańskiego Salonu Artystycznego [fot. Mariusz Majeran]
Polonijni artyści prezentują swoje prace plastyczne w Muzeum Uniwersytetu Opolskiego. Ryszard Druch przybliża w Trenton w USA polską sztukę, zapraszając do Ameryki opolskich artystów. Tym razem pokazuje swoją grafikę satyryczną w Opolu.
Podczas wernisażu usłyszeliśmy także wiersze opolskiego literata Harrego Dudy. - Spotkaliśmy się z wierszami o rodowodzie amerykańskim. Powstały z pobytu tam w gościnie u Ryszarda Drucha. Byłem na tyle krótko, ale trzy razy, że tęsknota się nie rodziła, także wiersze są wyłącznie z Ameryką związane - podkreśla Duda.

Ryszard Druch jest Opolaninem i wielokrotnie już wystawiał swoje prace w Polsce. - Przywiozłem moje prace, które pochodzą z kilku ostatnich lat. Ja nie oglądam, jak to się mówi, non stop polskiej telewizji. Mam tylko kontakt, jeżeli chodzi o polskie sprawy, przez internet. Kiedy czytam, to już mam w głowie rysunek. I tego się uzbierało sporo. Już tysiąc trzysta jest. W związku z tym część, niewielką, postanowiłem pokazać.

Swoje prace przywiózł także znany w Stanach Zjednoczonych Grzegorz Gustaw. - Nie tylko płaskorzeźby, jest kilka statuetek też, sporo malarstwa, rysunku. Wystawa różnorodna, pokazuje różne etapy mojej twórczości, które związane są z moim życiem na emigracji w Stanach Zjednoczonych.

Wernisaż przyciągnął znajomych i przyjaciół inicjatora propagowania polskiej kultury w USA. Wystawa będzie dostępna do końca grudnia. Wstęp na nią jest bezpłatny. Radio Opole objęło inicjatywę patronatem medialnym.
Harry Duda
Ryszard Druch
Grzegorz Gustaw

Kultura i rozrywka

2019-12-07, godz. 22:44 Rudniki już po raz 28. stały się opolską stolicą jazzu. "Wykonawcy, którzy tu przyjeżdżają, to światowa liga" Muzycy jazzowi i fani tego gatunku, już po raz 28. wypełnili dziś (07.12) salę koncertową rudnickiego domu kultury. Podczas kolejnej edycji Spotkania Muzyków Jazzowych… » więcej 2019-12-07, godz. 18:24 Bogactwo form i feeria barw. Nowa wystawa w Galerii Pierwsze Piętro w Opolu Autorką żywiołowych grafik i obrazów jest Magdalena Hanysz-Stefańska. To absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych (obecnie ASP) w Gdańsku, zdobywczyni… » więcej 2019-12-07, godz. 17:58 Muzyczne Mikołajki z piosenką dziecięcą i warsztatami balonowymi w Muzeum Polskiej Piosenki Ponad setka dzieci wzięła udział w dzisiejszych (07.12) Muzycznych Mikołajkach organizowanych przez Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu. » więcej 2019-12-07, godz. 08:03 Dziś II Opawski Jarmark Bożonarodzeniowy w Jarnołtówku Spotkanie ze Świętym Mikołajem, przejażdżka saniami, kiermasz ze świątecznymi ozdobami oraz koncert kolęd i pastorałek - m.in. to składa się na II Opawski Jarmark… » więcej 2019-12-06, godz. 23:00 Czesko-słowacka wystawa w Muzeum Śląska Opolskiego otwarta W Muzeum Śląska Opolskiego goszczą dwie wystawy, które łączy osoba prof. Jindřicha Štreita. Wybitny czeski fotograf, dokumentalista zaprezentował opolanom m.in… » więcej 2019-12-06, godz. 16:27 "Idziemy w stronę XXII wieku, ale pamiętamy o korzeniach". Opolski "Plastyczniak" kształci od 60 lat Zespół Państwowych Placówek Kształcenia Plastycznego im. Jana Cybisa w Opolu świętuje 60 lat działalności. Przez ten czas nauczyciele opolskiego 'Plastyczniaka'… » więcej 2019-12-06, godz. 16:00 Hip-hopowe mikołajki w klubie Metro. Pokahontaz wystąpi w Opolu Zespół Pokahontaz wystąpi dzisiaj (6.12) wieczorem w klubie Metro w Opolu. Hip-hopową grupą tworzą raperzy Rahim i Fokus. Przed powstaniem Pokahontaz muzycy byli… » więcej 2019-12-06, godz. 15:02 Prudnik bohaterem kryminału Związana z Prudnikiem Barbara Sośnica-Czekała przed laty publikowała w lokalnym tygodniku powieść w odcinkach. Dziś opowieść poprawiona i nieco zmieniona ukazała… » więcej 2019-12-06, godz. 12:28 Nowa przestrzeń wystawiennicza ZPAP w Opolu [ZDJĘCIA] Związek Polskich Artystów Plastyków znalazł w Opolu nową przestrzeń do prezentacji prac swoich członków. Oprócz Galerii Pierwsze Piętro artyści będą mogli prezentować… » więcej 2019-12-06, godz. 10:15 Poetycki debiut na finale 17. Opolskiej Jesieni Literackiej [ZDJĘCIA] Elżbieta Olak wystąpiła w czwartek (05.12) w Miejskiej Bibliotece Publicznej, prezentując swój debiutancki tom poezji 'Otulina'. Spotkanie z autorką, która na… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »