Radio Opole » Kultura i rozrywka
2017-11-30, 11:00 Autor: Mariusz Majeran

Polsko-amerykański Salon Artystyczny w Opolu [ZDJĘCIA]

Wernisaż Polsko-amerykańskiego Salonu Artystycznego [fot. Mariusz Majeran]
Wernisaż Polsko-amerykańskiego Salonu Artystycznego [fot. Mariusz Majeran]
Polonijni artyści prezentują swoje prace plastyczne w Muzeum Uniwersytetu Opolskiego. Ryszard Druch przybliża w Trenton w USA polską sztukę, zapraszając do Ameryki opolskich artystów. Tym razem pokazuje swoją grafikę satyryczną w Opolu.
Podczas wernisażu usłyszeliśmy także wiersze opolskiego literata Harrego Dudy. - Spotkaliśmy się z wierszami o rodowodzie amerykańskim. Powstały z pobytu tam w gościnie u Ryszarda Drucha. Byłem na tyle krótko, ale trzy razy, że tęsknota się nie rodziła, także wiersze są wyłącznie z Ameryką związane - podkreśla Duda.

Ryszard Druch jest Opolaninem i wielokrotnie już wystawiał swoje prace w Polsce. - Przywiozłem moje prace, które pochodzą z kilku ostatnich lat. Ja nie oglądam, jak to się mówi, non stop polskiej telewizji. Mam tylko kontakt, jeżeli chodzi o polskie sprawy, przez internet. Kiedy czytam, to już mam w głowie rysunek. I tego się uzbierało sporo. Już tysiąc trzysta jest. W związku z tym część, niewielką, postanowiłem pokazać.

Swoje prace przywiózł także znany w Stanach Zjednoczonych Grzegorz Gustaw. - Nie tylko płaskorzeźby, jest kilka statuetek też, sporo malarstwa, rysunku. Wystawa różnorodna, pokazuje różne etapy mojej twórczości, które związane są z moim życiem na emigracji w Stanach Zjednoczonych.

Wernisaż przyciągnął znajomych i przyjaciół inicjatora propagowania polskiej kultury w USA. Wystawa będzie dostępna do końca grudnia. Wstęp na nią jest bezpłatny. Radio Opole objęło inicjatywę patronatem medialnym.
Harry Duda
Ryszard Druch
Grzegorz Gustaw

Kultura i rozrywka

2020-09-20, godz. 20:30 Apetycznie i po staropolsku - w Zopowych pod Głubczycami gospodynie przypomniały kresową kuchnię Ziemniaczana babka, pałanyci, bułki galicyjskie z kaszą i twarogiem, gołąbki i inne potrawy zagościły na stołach gospodyń podczas Festiwalu Staropolskich… » więcej 2020-09-20, godz. 16:00 Głogówek: przed nami recital fortepianowy Michała Szymanowskiego Recital fortepianowy zamknie pierwszą serię koncertową tegorocznego, 28. Śląskiego Festiwalu im. Ludwiga van Beethovena w Głogówku, czyli wydarzenia upamiętniającego… » więcej 2020-09-20, godz. 13:00 Diecezjalny Instytut Muzyki Kościelnej koncertowo rozpoczyna kolejny rok działalności Organy zabrzmią dziś (20.09) w Filharmonii Opolskiej. Przy potężnym instrumencie, posiadającym 3526 piszczałek i zbudowanym w 1996 roku dzięki społecznemu… » więcej 2020-09-19, godz. 16:00 Piastonalia 2020 na Politechnice Opolskiej odwołane. Samorząd studencki zdaje sobie sprawę z zagrożenia epidemiczn… Nie będzie Piastonaliów 2020. Samorząd Studencki Politechniki Opolskiej definitywnie zrezygnował z organizacji największej imprezy dla żaków. » więcej 2020-09-19, godz. 14:00 Głogówek: Agata Szymczewska powraca na Śląski Festiwal im. Ludwiga van Beethovena! Wiolonczelista Bartosz Koziak wspólnie z pianistką Agnieszką Kozło wystąpili w drugim dniu 28. Śląskiego Festiwalu im. Ludwiga van Beethovena. Artyści… » więcej 2020-09-19, godz. 09:30 Opole: "rozświetlone" obrazy w Bonk Art Gallery Pochodzący z Sosnowca Jacek Rykała, profesor Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach prezentuje swoje obrazy w nowej galerii działającej na opolskim Rynku. Wystawa… » więcej 2020-09-18, godz. 19:29 XV tom Kresowej Atlantydy pokazuje Wilno, którego już nie ma. Spotkanie w ogrodzie WBP w Opolu [ZDJĘCIA] Dwa tomy 'Kresowej Atlantydy' powstały w ciągu roku. W tym roku mieliśmy już książkę o Stanisławowie, a w piątek w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej… » więcej 2020-09-18, godz. 16:19 W Opolu wystartował Festiwal Zajęć Pozalekcyjnych W opolskiej Talentowni ruszyły Festiwal Zajęć Pozalekcyjnych. To impreza skierowana przede wszystkim do dzieci, młodzieży, ale również rodziców. Ma dać… » więcej 2020-09-18, godz. 13:47 Szykuje się smakowita niedziela w Zopowych. Tam właśnie zaplanowano Festiwal Staropolskich Smaków Festyn rodzinny, dmuchańce dla dzieci i kiermasz produktów regionalnych oraz rękodzieła czekają na wszystkich, którzy w niedzielne popołudnie (20.09) odwiedzą… » więcej 2020-09-18, godz. 11:40 Katarzyna Kobylarczyk o książce "Strup. Hiszpania rozdrapuje rany" - Trzeba podchodzić z wielkim szacunkiem do rozmówcy, który powierza nam swoją historię - mówi Katarzyna Kobylarczyk, autorka książki 'Strup. Hiszpania… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***