Radio Opole » Wiadomości z regionu
2017-10-27, 19:30 Autor: Joanna Matlak

Platforma broni, wojewoda wykonuje prawo. Spór o dekomunizację ulic w Opolu

Tomasz Kaliszan, Tomasz Kostuś, Zbigniew Kubalańca [fot. Joanna Matlak]
Tomasz Kaliszan, Tomasz Kostuś, Zbigniew Kubalańca [fot. Joanna Matlak]
Adrian Czubak [fot. Paula Hołubowicz]
Adrian Czubak [fot. Paula Hołubowicz]
Ulica Dąbrowszczaków na os. Armii Krajowej w Opolu [fot. Joanna Matlak]
Ulica Dąbrowszczaków na os. Armii Krajowej w Opolu [fot. Joanna Matlak]
Ulica Dąbrowszczaków na os. Armii Krajowej w Opolu [fot. Joanna Matlak]
Ulica Dąbrowszczaków na os. Armii Krajowej w Opolu [fot. Joanna Matlak]
Platforma Obywatelska broni opolskich ulic, które mają mieć zmienioną nazwę w ramach dekomunizacji. Chodzi o ul. Dąbrowszczaków, ul. Obrońców Stalingradu i ul. Kulczyńskiego.
Wczoraj (26.10) urząd miasta poinformował, że decyzję w sprawie nazw ulic w Opolu pozostawił wojewodzie opolskiemu. Na to nie godzą się radni miejscy z ramienia Platformy Obywatelskiej Zbigniew Kubalańca i Tomasz Kaliszan.

- Za chwilę mieszkańcy ulicy Dąbrowszczaków mogą mieszkać przy ulicy Ofiar Katastrofy Smoleńskiej lub Żołnierzy Wyklętych - mówi Zbigniew Kubalańca.

- Wystosujemy apel do wojewody opolskiego, aby rozpoczął konsultacje z mieszkańcami ulicy Dąbrowszczaków i innych ulic, które ma zamiar zmienić i aby wsłuchał się w ich głosy - mówi Tomasz Kaliszan.

Adrian Czubak, wojewoda opolski powiedział w rozmowie z Radiem Opole, że czeka na pismo i wtedy się do niego ustosunkuje.

- Pismo zostanie przyjęte i rozpatrzone i ja, oczywiście, na nie odpowiem. Ale poczekam na konkrety, w jakim zakresie, co chcą robić i czy to, co zaproponują leży w moich kompetencjach, bo ja poza nie wychodzić nie mogę - mówi Adrian Czubak.

Poseł PO Tomasz Kostuś mówi, że nie kwestionuje samej ustawy dekomunizacyjnej, ale ma wątpliwości czy wszystkie wskazane ulice się do niej kwalifikują.

- Nie doszukuje się tutaj jakiś znamion gloryfikacji komunizmu. Jeśli chodzi np. o Dąbrowszczaków to przypomnę, że byli to ochotnicy, którzy walczyli z generałem Franco, z tym, który doprowadził do wojny domowej w Hiszpanii. Były to pierwsze osoby, które walczyły z faszystami, z reżimem totalitarnym - mówi poseł Kostuś.

Wojewoda opolski podkreślił ponadto, że nie jest jego kompetencją wskazywanie ulic do zmian. To rola Instytutu Pamięci Narodowej.
Zbigniew Kubalańca i Tomasz Kaliszan
Adrian Czubak
Tomasz Kostuś

Wiadomości z regionu

2019-03-23, godz. 19:09 Wielkie ślizganie w szczytnym celu Po raz 14. na lodowisku Toropol w Opolu odbyło się Wielkie Ślizganie. Tę sportowo-charytatywną imprezę wymyślili i organizują członkowie Związku Młodzieży Nie ... » więcej 2019-03-23, godz. 18:29 Spotkanie eurokandydatów PiS z mieszkańcami Otmuchowa. Pytania o Brexit i transport lokalny Zarówno o sprawy lokalne, jak nocna opieka lekarska w Paczkowie, jak i europejskie - np. Brexit, pytali mieszkańcy kandydatów na europosłów z ramienia Prawa i ... » więcej 2019-03-23, godz. 16:37 Modernizacja oczyszczalni ścieków w Opolu coraz bliżej. Niebawem podpisanie umowy z wykonawcą Pod koniec stycznia tego roku spółka Wodociągi i Kanalizacja wyłoniła wykonawcę prac, firmę WTE Wassertechnik. Umowa zostanie podpisana na przełomie marca i k ... » więcej 2019-03-23, godz. 16:15 Ponad 200-letni spichlerz dworski ze Sławięcic doczekał się remontu Mający ponad 200 lat spichlerz dworski ze Sławięcic przechodzi gruntowny remont. Budynek w latach 70-tych został przeniesiony na teren Muzeum Wsi Opolskiej w ... » więcej 2019-03-23, godz. 15:46 Eurokandydaci PiS w Opolu rozpoczęli kampanię wyborczą Politycy Prawa i Sprawiedliwości konferencją w Opolu rozpoczęli kampanię przed majowym wyborami do Europarlamentu. Wraz z grupą członków i sympatyków tej part ... » więcej 2019-03-23, godz. 14:13 - Zaraz po konwencji ruszamy do ciężkiej pracy - zapowiadają opolscy kandydaci PiS do Parlamentu Europejskiego Katarzyna Czochara i Sławomir Kłosowski to opolscy kandydaci na listach Prawa i Sprawiedliwości do Parlamentu Europejskiego. Swoją drużynę do tej instytucji P ... » więcej 2019-03-23, godz. 13:48 Jarosław Kaczyński na konwencji PiS we Wrocławiu: Teraz jest czas determinacji i pracy, a zwycięstwo przyjdzie - Tylko zwycięstwo pozwoli nam kontynuować obraną drogę rządzenia - powiedział podczas konwencji we Wrocławiu prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyńsk ... » więcej 2019-03-23, godz. 13:15 Dzisiaj osiem spotkań polityków PiS i kandydatów do PE na Opolszczyźnie. Sprawdź gdzie i o której Politycy Prawa i Sprawiedliwości wyruszają w Polskę w ramach kampanii przed wyborami do Parlamentu Europejskiego. W naszym regionie tylko dzisiaj odbędzie 8 s ... » więcej 2019-03-23, godz. 12:59 Chorują na trisomię i chwalą się swoimi talentami. Osoby z Zespołem Downa zapraszają na happening do Turawa Park Osoby obdarzone dodatkowym chromosomem, czyli chorzy na Zespół Downa, oraz ich rodziny, spotykają się dzisiaj w centrum handlowym Turawa Park. Okazją jest świ ... » więcej 2019-03-23, godz. 12:22 Dowiesz się wszystkiego o wodzie. Na światowy Dzień Wody zaprasza WiK Opole Zwiedzanie niedostępnych na co dzień miejsc, warsztaty i eksperymenty a także zabawy z i w wodzie - to dla dużych i małych przygotowali pracownicy opolskich W ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »