Radio Opole » Wiadomości z regionu
2017-09-15, 17:30 Autor: Katarzyna Doros

Doceniali siłę prostoty na warsztatach "tekstu łatwego"

Prowadzący warsztaty "tekstu łatwego" [fot. Katarzyna Doros]
Prowadzący warsztaty "tekstu łatwego" [fot. Katarzyna Doros]
O tym, co to jest tekst łatwy uczyli się uczestnicy polsko - niemieckich warsztatów „Łatwo znaczy prosto, czyli informacja łatwa do zrozumienia”. Warsztaty w Muzeum Śląska Opolskiego poprowadziły doświadczone praktyczki niemieckiego "języka łatwego".
- Tekst łatwy to najogólniej mówiąc sposób formułowania informacji, komunikatów w sposób klarowny, jasny, taki, który nie pozostawia wątpliwości co do znaczenia - wyjaśnia Beata Dżon Ozimek, pomysłodawczyni tego przedsięwzięcia.

- Taki łatwy, prosty język, czy też tekst prosty zrodził się na rzecz osób z niepełnosprawnościami intelektualnymi. Po to, żeby mogły się usamodzielniać, rozumieć co podpisują, decydować o sobie. Jest też naukowo badany. Po to, żeby generalnie komunikaty wypływające od urzędników, od banków, wszelkie dokumenty, z którymi osoby, które potrafią czytać, są wykształcone, czytają ze zrozumieniem, żeby mogły bez problemu rozumieć, podpisywać i wiedzieć co te teksty znaczą.

Przekształcenie skomplikowanego tekstu na tekst łatwy to bardzo trudne zadanie. - Jest to oczywiście możliwe, należy jednak znać pewne reguły i zasady. Ważne by nie zmieniać sensu, ale formę, tak, żeby była szczera, by niczego nie ukrywać - dodaje Beata Dżon Ozimek.

Z polskiej strony partnerem projektu jest Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. To organizacja najbardziej doświadczona we wprowadzaniu i popularyzowaniu języka łatwego w Polsce.
Beata Dżon Ozimek

Wiadomości z regionu

2023-06-07, godz. 21:10 Nad wodą trzeźwość, ostrożność i pilnowanie dzieci - apeluje policja O zasadach bezpiecznego wypoczynku nad wodą przypomina opolska policja u progu długiego weekendu. » więcej 2023-06-07, godz. 21:00 Trwają przygotowania do Bożego Ciała. O świcie mieszkańcy ułożą tradycyjne kwietne dywany Mieszkańcy Zalesia Śląskiego, Olszowej, Zimnej Wódki i Klucza szykują się do Bożego Ciała. To właśnie te cztery wioski w powiecie strzeleckim słyną… » więcej 2023-06-07, godz. 19:30 Lista potrzeb jest długa. Ruszyła pomoc dla pogorzelców z Niwnicy W jednej chwili stracili cały dorobek życia, a 70 osób z dnia na dzień zostało bez pracy. Wracamy do tematu pogorzelców z Niwnicy i firmy meblarskiej, która… » więcej 2023-06-07, godz. 19:06 Bezpłatne leczenie bezpłodności na Opolszczyźnie. Ruszył program UMWO Rusza bezpłatny program leczenia bezpłodności w regionie 'Szansa na rodzicielstwo'. Przez dwa lata skorzystać z niego będzie mogło 260 par z Opolszczyzny… » więcej 2023-06-07, godz. 19:00 Trzecia droga i rozmowy o Polsce marzeń. Akcja Polski 2050 w Opolu Działacze opolskich struktur Polski 2050 Szymona Hołowni pytali mieszkańców Opola, o jakiej Polsce marzą i proponowali tzw. trzecią drogę w nadchodzących… » więcej 2023-06-07, godz. 19:00 Strzeleccy policjanci dostali nowoczesny alkomat 22 tys. zł kosztował nowoczesny alkomat, który trafił do strzeleckich policjantów. Zapłaciły za niego gminy powiatu strzeleckiego i starostwo, a 2 tys… » więcej 2023-06-07, godz. 17:27 Niespokojny początek długiego weekendu. Mamy poważny wypadek na DK40 [AKTUALIZACJA] Uwaga kierowcy, są utrudnienia w ruchu na DK 40 między Pokrzywnicą a Twardawą. To trasa Kędzierzyn-Koźle - Głogówek. » więcej 2023-06-07, godz. 16:49 PSL pyta o sytuację w KOWR. W tle kwestia przetargu na grunty i zwolnienia Dlaczego nikt nie informuje o unieważnieniu przetargu na dzierżawę gruntów po firmie Top Farms? Między innymi takie pytanie do przedstawicieli Krajowego Ośrodka… » więcej 2023-06-07, godz. 16:45 "Obudziliśmy świadomość bycia obywatelem". Happening w 25. rocznicę obrony województwa [ZDJĘCIA] Mija 25 lat od 'łańcucha nadziei' w obronie województwa. Przypomnijmy, w marcu 1998 roku według rządowego projektu Opolszczyzna miała zniknąć z administracyjnej… » więcej 2023-06-07, godz. 15:44 Opole: zsypy w blokach na os. Armii Krajowej do likwidacji. Rusza kolejny etap Program nie będzie finansowany z funduszu remontowego, a z dotacji miejskich - przekonuje Arkadiusz Kowara, prezes Spółdzielni Mieszkaniowej w Opolu. Chodzi… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »