Radio Opole » Wiadomości z regionu
2017-08-27, 01:00 Autor: Ewelina Laxy

Nietoperze to pożyteczne ssaki. Opolanie wzięli udział w Nocy Nietoperzy

podkowiec mały/fot. wikipedia.pl
podkowiec mały/fot. wikipedia.pl
Opolska Noc Nietoperzy [fot. Ewelina Laxy]
Opolska Noc Nietoperzy [fot. Ewelina Laxy]
Opolska Noc Nietoperzy [fot. Ewelina Laxy]
Opolska Noc Nietoperzy [fot. Ewelina Laxy]
Wysysają krew, wplątują się we włosy, są symbolem czarnej magii - to tylko niektóre mity, jakie obalali w sobotę uczestnicy Opolskiej Nocy Nietoperzy. Podczas spaceru ulicami miasta, a także alejkami wyspy Bolko nie tylko obserwowano te ssaki, ale także poznawano ich dietę i warunki bytowania.
- Celem naszego spotkania jest to, żeby społeczeństwu trochę te nietoperze oddemonizować, żeby sprawić, że wszyscy polubią nietoperze tak, jak ja je lubię - mówi Magdalena Cielniak z Opolskiego Towarzystwa przyrodniczego, która poprowadziła spotkanie. - Mity się biorą pewnie z tego ich tajemniczego tryby życia. To są zwierzęta nocne, my o nich mało wiemy, nie spotykamy ich na co dzień.

Wszyscy, którzy wzięli udział w spacerze zaznaczali, że nietoperze to pożyteczne ssaki.

- Nie widzi za bardzo, posługuje się echolokacją, dzięki czemu nie uderza w różne przeszkody - mówił o tych ssakach 9-letni Michał. - Nietoperze to nie są groźne stworzenia i nie mogą zaatakować człowieka, bo są małe bardzo.

W Opolu najczęściej można spotkać takie gatunki nietoperzy jak borowiec wielki, gacek brunatny, mroczek późny. W sumie w stolicy województwa występuje ponad 10 gatunków tych zwierząt.

Wszyscy zainteresowani nietoperzami będą mieli okazję poznać je podczas jutrzejszej (27.08) Zdzieszowickiej Nocy Nietoperzy, która rozpocznie się o godz. 18:00 w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury Sportu i Rekreacji przy ul. Powstańców Śląskich.
Opolska Noc Nietoperzy

Wiadomości z regionu

2024-05-29, godz. 22:03 "Różnorodność jest siłą i zasobem". Szymon Hołownia w Opolu Marszałek Sejmu RP Szymon Hołownia przyjechał dzisiaj (29.05) do Opola. Wsparł Różę Thun, która startuje w eurowyborach z listy Trzeciej Drogi w okręgu… » więcej 2024-05-29, godz. 20:00 Strażacy świętowali w Prudniku. Wręczono odznaczenia i awanse Dzień Strażaka obchodzono oficjalnie oraz piknikowo w Prudniku. Podczas uroczystości wręczono odznaczenia, awanse i nagrody rzeczowe. Za oddaną służbę… » więcej 2024-05-29, godz. 19:00 Opolscy policjanci gotowi do sezonu nad jeziorami turawskimi Policja oficjalnie rozpoczęła sezon wodny nad jeziorami turawskimi. Funkcjonariusze zapowiadają patrole na wodzie, nad wodą i wytężone kontrole trzeźwości… » więcej 2024-05-29, godz. 18:00 Metamorfoza DPS-u w Prudniku. Będą komfortowe warunki pobytu seniorów i niepełnosprawnych Więcej udogodnień i pomieszczeń dla pensjonariuszy - to efekt gruntownej modernizacji Domu Pomocy Społecznej w Prudniku. Zakres inwestycji obejmuje przebudowę… » więcej 2024-05-29, godz. 17:15 Jednak weto. Prezydent Andrzej Duda zadecydował w sprawie uznania języka śląskiego Prezydent Andrzej Duda zawetował nowelizację ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz języku regionalnym i przekazał ustawę Sejmowi do ponownego… » więcej 2024-05-29, godz. 16:52 Dramatyczna sytuacja pracowników walcowni z Zawadzkiego. "Szukamy rozwiązań" Sytuacja w Walcowni Rur Andrzej w Zawadzkiem jest dramatyczna. Do końca września prace straci ponad 400 osób. Dziś (29.05) z częścią załogi zakładu, jego… » więcej 2024-05-29, godz. 16:15 Do rodziny Odry Opole dołączyło sześć kolejnych lokalnych klubów Rodło Opole, UKP Gol Opole, UKS Dziesiątka Opole, LZS Sławice, Groszmal Opole oraz LZS Grudzice - te kluby sportowe stały się oficjalnymi partnerami Odry… » więcej 2024-05-29, godz. 16:15 Podczas remontu pałacu w Wysokiej odkryto unikatowe malowidła cenionego artysty z XVIII wieku Wyjątkowe odkrycie w pałacu w Wysokiej. Podczas prac remontowych w głównym salonie zabytkowego obiektu natrafiono na malowidła ścienne Fratiska Sebastiniego… » więcej 2024-05-29, godz. 15:30 Uczniowie opolskiej "dziewiątki" nie zapomną o gen. Andersie Gen. Władysław Anders od dziś będzie lepiej znany uczniom opolskiego liceum nr 9. Na ścianie placówki odsłonięto poświęconą mu tablicę, a młodzież… » więcej 2024-05-29, godz. 13:20 Wjechał ciężarówką w słup i ogrodzenie domu w Kopicach, a następnie uciekł Mieszkańców jednej z posesji w Kopicach (gm. Grodków) obudził dziś hałas. W przydrożny słup, ogrodzenie posesji i dom tuż po 6:30 uderzył samochód ciężarowy… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »