Radio Opole » Wiadomości z regionu
2017-08-17, 16:30 Autor: Monika Pawłowska

Biorą przykład z działającego na Opolszczyźnie programu "Solidarni w obliczu zagrożeń"

Spotkanie w Aglomeracji Opolskiej w sprawie programu "Solidarni w Obliczu zagrożeń" [fot. Monika Pawłowska]
Spotkanie w Aglomeracji Opolskiej w sprawie programu "Solidarni w Obliczu zagrożeń" [fot. Monika Pawłowska]
"Solidarni w obliczu zagrożeń" - pilotażowym programem pomocy i współpracy samorządów oraz straży pożarnej przy okazji klęsk żywiołowych zainteresowało się stowarzyszenie Białostocki Obszar Funkcjonalny. Ruszyły rozmowy z Aglomeracją Opolską.
- Jesteśmy porównywalnymi jednostkami, chociaż problemy dotyczące zagrożeń są nieco inne - mówi wiceprezydent Białegostoku Zbigniew Nikitorowicz. - Jesteśmy zainteresowani tym, żeby współpracować. Zapewne będziemy mieć inaczej rozłożone punkty ciężkości, ale postaramy się tutaj znaleźć taką formułę, żeby skorzystać z tych doświadczeń i wspólnie być może przystąpić do programu pilotażowego, który byłby pewnym poligonem doświadczalnym dla całego kraju - wyjaśnia.

Z kolei wójt gminy Dobrzeń Wielki Henryk Wróbel podkreśla, że jest coraz więcej nieoczekiwanych klęsk żywiołowych, dlatego taka kompleksowa współpraca jest bardzo ważna.

- W Białostockim Obszarze Funkcjonalnym widzimy takiego partnera, który nas wesprze, tak żebyśmy wspólnie mogli przekonać tych, którzy mają wyłożyć na to pieniądze, abyśmy taki pilotaż zrealizowali, tak aby decydenci mogli się temu przyjrzeć, wyciągnąć wnioski i powiedzieć, że jest to dobre rozwiązanie, które można zastosować na szeroką skalę - tłumaczy.

Komendant miejski Państwowej Straży Pożarnej w Opolu brygadier Paweł Kielar zapewnia, że program "Solidarni w obliczu zagrożeń" już działa i jest wykorzystywany w różnych sytuacjach, ale wymaga stałej poprawy.

- Każde zdarzenie pokazuje nam kolejne elementy, które powinniśmy uwzględnić czy to na zasadzie wymiany informacji, kwestii związanych z dysponowanie, a może jeszcze uszczegółowieniem zasobów. Na sposób przygotowania się do katastrof nikt nie wymyśli wzoru, bo są one nieprzewidywalne. Natomiast budowanie zasobów i ich racjonalizowanie jest możliwe tylko na zasadzie wymiany doświadczeń, rozmowy i analizowania zdarzeń, które miały miejsce - twierdzi.

Podczas spotkania w Opolu przedstawiciele Białostockiego Obszaru Funkcjonalnego zapewniali, że chcą jak najszybciej wdrożyć działania w ramach partnerskiego projektu i wspólnie starać się o pieniądze na ten cel.
Zbigniew Nikitorowicz
Henryk Wróbel
Paweł Kielar

Wiadomości z regionu

2018-09-20, godz. 11:00 Przed nami kolejny spacer po Opolu - tym razem śladami Piastów Już w sobotę (22.09) - kolejne spotkanie z cyklu 'Odkryj Opole - spacery po mieście'. Tym razem zainteresowani będą mieli okazję poznać „Piastowskie ślady w O ... » więcej 2018-09-20, godz. 10:23 Kurier kradł paczki, zamiast dostarczać je pod wskazany adres. Grozi mu 5 lat więzienia Kurier z Opola przez miesiąc kradł paczki przygotowane do wysyłki. Opolscy policjanci dostali taką informację od funkcjonariuszy z Katowic, którzy w międzycza ... » więcej 2018-09-20, godz. 08:00 Problemy fundacji KrakoFFska 36. Czekają na lokale od miasta - Zastanawiamy się, czy to czekanie ma w ogóle sens - tak mówią przedstawiciele Fundacji KrakoFFska 36, którzy oczekują na przekazanie im części pomieszczeń w ... » więcej 2018-09-20, godz. 07:00 Firma ATOS wskaże zawodową drogę uczniom opolskiego liceum Uczniowie klas matematyczno-informatycznych z II LO w Opolu trafią pod opiekę firmy ATOS. Firma zajmuje się m.in. doradztwem IT, integracją systemów informaty ... » więcej 2018-09-20, godz. 06:30 Pacjenci poczekają dłużej. NFZ nie ma odpowiedzi w sprawie neurochirurgi w kluczborskim Vital Medic Ponad 2100 pacjentów w stanie stabilnym czeka na Opolszczyźnie na zabieg neurochirurgiczny. Średnio na operację trzeba czekać 268 dni. Tak wynika z internetow ... » więcej 2018-09-19, godz. 21:15 Ponad 300 repatriantów przyjęły opolskie gminy. Przoduje Byczyna W przyjmowaniu repatriantów w naszym regionie przoduje gmina Byczyna - tak wynika ze statystyk Opolskiego Urzędu Wojewódzkiego. W gminie mieszka obecnie 136 r ... » więcej 2018-09-19, godz. 21:15 Uwaga kierowcy! Od jutra utrudnienia na Ozimskiej w Opolu Od czwartku (20.09) do końca października wyłączony z ruchu będzie łącznik między ulicami Ozimską i Rejtana w Opolu. Chodzi o fragment pod podwójnym wiaduktem ... » więcej 2018-09-19, godz. 20:30 Najmłodsi nysanie oddychają czystym powietrzem w przedszkolach 70 oczyszczaczy powietrza trafiło do wszystkich publicznych żłobków i przedszkoli na terenie gminy Nysa. » więcej 2018-09-19, godz. 20:30 OHP ma już 60 lat i uczy ponad 60 zawodów! "Organizacja przeszła wiele zmian" Uczą pracy w 60 zawodach, umożliwiają kształcenie w szkołach dla dorosłych i realizują projekty unijne. Ochotnicze Hufce Pracy mają już 60 lat. Dzisiaj (19.09 ... » więcej 2018-09-19, godz. 19:00 Prudnik: przywłaszczyła opłaty za ubezpieczenia. Wśród oszukanych są przedsiębiorcy Fikcyjne oferty ubezpieczeniowe sprzedawała Joanna K. w Prudniku. Pracownica tamtejszego punktu oferującego ubezpieczenia pozostaje pod 14 zarzutami przestęps ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »