Radio Opole » Wiadomości z regionu
2017-08-17, 16:30 Autor: Monika Pawłowska

Biorą przykład z działającego na Opolszczyźnie programu "Solidarni w obliczu zagrożeń"

Spotkanie w Aglomeracji Opolskiej w sprawie programu "Solidarni w Obliczu zagrożeń" [fot. Monika Pawłowska]
Spotkanie w Aglomeracji Opolskiej w sprawie programu "Solidarni w Obliczu zagrożeń" [fot. Monika Pawłowska]
"Solidarni w obliczu zagrożeń" - pilotażowym programem pomocy i współpracy samorządów oraz straży pożarnej przy okazji klęsk żywiołowych zainteresowało się stowarzyszenie Białostocki Obszar Funkcjonalny. Ruszyły rozmowy z Aglomeracją Opolską.
- Jesteśmy porównywalnymi jednostkami, chociaż problemy dotyczące zagrożeń są nieco inne - mówi wiceprezydent Białegostoku Zbigniew Nikitorowicz. - Jesteśmy zainteresowani tym, żeby współpracować. Zapewne będziemy mieć inaczej rozłożone punkty ciężkości, ale postaramy się tutaj znaleźć taką formułę, żeby skorzystać z tych doświadczeń i wspólnie być może przystąpić do programu pilotażowego, który byłby pewnym poligonem doświadczalnym dla całego kraju - wyjaśnia.

Z kolei wójt gminy Dobrzeń Wielki Henryk Wróbel podkreśla, że jest coraz więcej nieoczekiwanych klęsk żywiołowych, dlatego taka kompleksowa współpraca jest bardzo ważna.

- W Białostockim Obszarze Funkcjonalnym widzimy takiego partnera, który nas wesprze, tak żebyśmy wspólnie mogli przekonać tych, którzy mają wyłożyć na to pieniądze, abyśmy taki pilotaż zrealizowali, tak aby decydenci mogli się temu przyjrzeć, wyciągnąć wnioski i powiedzieć, że jest to dobre rozwiązanie, które można zastosować na szeroką skalę - tłumaczy.

Komendant miejski Państwowej Straży Pożarnej w Opolu brygadier Paweł Kielar zapewnia, że program "Solidarni w obliczu zagrożeń" już działa i jest wykorzystywany w różnych sytuacjach, ale wymaga stałej poprawy.

- Każde zdarzenie pokazuje nam kolejne elementy, które powinniśmy uwzględnić czy to na zasadzie wymiany informacji, kwestii związanych z dysponowanie, a może jeszcze uszczegółowieniem zasobów. Na sposób przygotowania się do katastrof nikt nie wymyśli wzoru, bo są one nieprzewidywalne. Natomiast budowanie zasobów i ich racjonalizowanie jest możliwe tylko na zasadzie wymiany doświadczeń, rozmowy i analizowania zdarzeń, które miały miejsce - twierdzi.

Podczas spotkania w Opolu przedstawiciele Białostockiego Obszaru Funkcjonalnego zapewniali, że chcą jak najszybciej wdrożyć działania w ramach partnerskiego projektu i wspólnie starać się o pieniądze na ten cel.
Zbigniew Nikitorowicz
Henryk Wróbel
Paweł Kielar

Wiadomości z regionu

2018-11-16, godz. 12:08 Pobite dziecko z Kadłuba jest w stanie stabilnym. Wymaga dalszej obserwacji Stan pobitego 10-miesięcznego chłopca jest stabilny. Dziecko trafiło wczoraj (15.11) do Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego po pobiciu przez obcego mężczyzn ... » więcej 2018-11-16, godz. 12:05 Nie stawiał się w więzieniu i posiadał 30 gramów marihuany i amfetaminy. Trafił w ręce policji 23-latek, który nie stawił się do więzienia został zatrzymany przez policjantów z Nysy. Sąd skazał go wcześniej za kradzieże z włamaniem. Gdy kryminalni zapuk ... » więcej 2018-11-16, godz. 11:43 Demoluje zaparkowane pojazdy. Policjanci z Brzegu już kilkukrotnie zatrzymywali 36-latkę Kilkanaście zniszczonych pojazdów w niecały tydzień. To efekt działalności 36-letniej mieszkanki Lubszy, która będąc pod wpływem alkoholu demoluje zaparkowane ... » więcej 2018-11-16, godz. 11:08 Stanowiska podzielone, choć pierwszego posiedzenia jeszcze nie było Przewodniczącym Rady Miasta Opola ma zostać Łukasz Sowada z klubu radnych Arkadiusza Wiśniewskiego. Piotr Mielec, pokieruje klubem. » więcej 2018-11-16, godz. 07:30 Nie wiadomo, czy w tym roku uda się rozpocząć nasadzenia w zabytkowym parku w Głuchołazach Nie wiadomo, czy Głuchołazom uda się wykorzystać w tym roku dotację na rewitalizację zabytkowego parku zdrojowego. Po kilku miesiącach od złożenia wniosku, mi ... » więcej 2018-11-16, godz. 07:15 Sąd Najwyższy oddalił kasację prokuratury ws. zdjęcia krzyża w krapkowickiej szkole Usunęła krzyż, który wisiał w pokoju nauczycielskim i z tego powodu była dyskryminowana i szykanowana. Grażyna Juszczyk po niemal dwóch latach walki w opolski ... » więcej 2018-11-15, godz. 23:35 Pożar stodoły w Biestrzynniku. Nie żyje mężczyzna Trwa dogaszanie pożaru w Biestrzynniku, w powiecie opolskim. Opolska straż pożarna potwierdza ofiarę śmiertelną, jest to mężczyzna, jego tożsamość ustala poli ... » więcej 2018-11-15, godz. 21:55 Kolizja na tzw. ślimaku na ul. Niemodlińskiej w Opolu Doszło tam do zdarzenia z udziałem dwóch samochodów osobowych. » więcej 2018-11-15, godz. 19:30 Prudniccy seniorzy zdobyli uprawnienia mediatorów. "Chcę pomagać ludziom" 12 seniorów z Prudnika uzyskało uprawnienia mediatorów. Dzięki temu łatwiej będzie w tym regionie uzyskać pomoc w konfliktowych sytuacjach. Nowi mediatorzy pr ... » więcej 2018-11-15, godz. 19:00 Nowy burmistrz Prudnika chce współpracować z radnymi, ale bez wchodzenia w koalicje Partyjne koalicje w radzie miejskiej Prudnika wyklucza burmistrz elekt Grzegorz Zawiślak. Nie ułatwi mu to sprawowania urzędu. Jego komitet wyborczy Prudnicza ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »