Radio Opole » Wiadomości z regionu
2017-08-17, 16:30 Autor: Monika Pawłowska

Biorą przykład z działającego na Opolszczyźnie programu "Solidarni w obliczu zagrożeń"

Spotkanie w Aglomeracji Opolskiej w sprawie programu "Solidarni w Obliczu zagrożeń" [fot. Monika Pawłowska]
Spotkanie w Aglomeracji Opolskiej w sprawie programu "Solidarni w Obliczu zagrożeń" [fot. Monika Pawłowska]
"Solidarni w obliczu zagrożeń" - pilotażowym programem pomocy i współpracy samorządów oraz straży pożarnej przy okazji klęsk żywiołowych zainteresowało się stowarzyszenie Białostocki Obszar Funkcjonalny. Ruszyły rozmowy z Aglomeracją Opolską.
- Jesteśmy porównywalnymi jednostkami, chociaż problemy dotyczące zagrożeń są nieco inne - mówi wiceprezydent Białegostoku Zbigniew Nikitorowicz. - Jesteśmy zainteresowani tym, żeby współpracować. Zapewne będziemy mieć inaczej rozłożone punkty ciężkości, ale postaramy się tutaj znaleźć taką formułę, żeby skorzystać z tych doświadczeń i wspólnie być może przystąpić do programu pilotażowego, który byłby pewnym poligonem doświadczalnym dla całego kraju - wyjaśnia.

Z kolei wójt gminy Dobrzeń Wielki Henryk Wróbel podkreśla, że jest coraz więcej nieoczekiwanych klęsk żywiołowych, dlatego taka kompleksowa współpraca jest bardzo ważna.

- W Białostockim Obszarze Funkcjonalnym widzimy takiego partnera, który nas wesprze, tak żebyśmy wspólnie mogli przekonać tych, którzy mają wyłożyć na to pieniądze, abyśmy taki pilotaż zrealizowali, tak aby decydenci mogli się temu przyjrzeć, wyciągnąć wnioski i powiedzieć, że jest to dobre rozwiązanie, które można zastosować na szeroką skalę - tłumaczy.

Komendant miejski Państwowej Straży Pożarnej w Opolu brygadier Paweł Kielar zapewnia, że program "Solidarni w obliczu zagrożeń" już działa i jest wykorzystywany w różnych sytuacjach, ale wymaga stałej poprawy.

- Każde zdarzenie pokazuje nam kolejne elementy, które powinniśmy uwzględnić czy to na zasadzie wymiany informacji, kwestii związanych z dysponowanie, a może jeszcze uszczegółowieniem zasobów. Na sposób przygotowania się do katastrof nikt nie wymyśli wzoru, bo są one nieprzewidywalne. Natomiast budowanie zasobów i ich racjonalizowanie jest możliwe tylko na zasadzie wymiany doświadczeń, rozmowy i analizowania zdarzeń, które miały miejsce - twierdzi.

Podczas spotkania w Opolu przedstawiciele Białostockiego Obszaru Funkcjonalnego zapewniali, że chcą jak najszybciej wdrożyć działania w ramach partnerskiego projektu i wspólnie starać się o pieniądze na ten cel.
Zbigniew Nikitorowicz
Henryk Wróbel
Paweł Kielar

Wiadomości z regionu

2019-01-18, godz. 17:04 Trwa śledztwo w sprawie rektora Politechniki Opolskiej. Policja zabezpieczyła dokument i dysk twardy Funkcjonariusze Komendy Miejskiej Policji w Opolu na polecenie prokuratora pojawili się wczoraj (17.01) na Politechnice Opolskiej. Jak informuje Stanisław Bar ... » więcej 2019-01-18, godz. 17:00 Wyszedł z DPS... bo mu się nie podobało. Szukali go strażacy i policjanci Ponad 50 osób poszukiwało 55-letniego mężczyzny, który wyszedł z Domu Pomocy Społecznej w Leśnicy. Strażacy i policjanci przeczesywali okoliczne lasy i pola. ... » więcej 2019-01-18, godz. 16:52 Płonie stolarnia w Dąbrówce Łubniańskiej Dziewięć zastępów straży pożarnej gasi pożar stolarni w miejscowości Dąbrówka Łubniańska w powiecie opolskim. » więcej 2019-01-18, godz. 16:15 W Byczynie wraca temat pieniędzy na renowację murów. "Sami zajmujemy się rzeczami doraźnymi" Gmina Byczyna kolejny raz będzie walczyć o dofinansowanie na renowację średniowiecznych murów. Były burmistrz Robert Świerczek zapowiadał pozyskanie dotacji, ... » więcej 2019-01-18, godz. 15:49 Oszuści znów w natarciu. Tym razem podają się za funkcjonariuszy CBŚ Po raz kolejny mieszkańcy Kędzierzyna-Koźla odbierają telefony od oszustów, podających się za policjantów z CBŚ. » więcej 2019-01-18, godz. 15:10 Powiatowi radni PiS w Prudniku uważają, że opozycji należy się większość miejsc w komisji rewizyjnej rady powiatu Rządząca koalicja utrudnia opozycji funkcje kontrolne w powiecie prudnickim. Tak twierdzą radni Prawa i Sprawiedliwości, którzy są w mniejszości. Chodzi o skł ... » więcej 2019-01-18, godz. 15:00 Kreatywnie, na sportowo i z pełną kulturą – tak zapowiadają się ferie zimowe w Opolu Urząd Miasta wraz z jednostkami miejskimi przygotował program dla dzieci i młodzieży. Ferie zimowe w województwie opolskim rozpoczną się w przyszły (28.01) po ... » więcej 2019-01-18, godz. 14:45 Auto spłonęło na drodze wojewódzkiej 426 Zderzenie z barierą przy drodze spowodowało pożar samochodu osobowego. Do wypadku doszło na drodze wojewódzkiej 426 w Zalesiu Śląskim. » więcej 2019-01-18, godz. 14:21 Opolanie wyruszają do Panamy. Ich cel to 34. Światowe Dni Młodzieży Ponad 250 osób z diecezji opolskiej poleci do Panamy na 34. Światowe Dni Młodzieży. Od spotkania z papieżem Franciszkiem dzieli ich ponad 10 tysięcy kilometró ... » więcej 2019-01-18, godz. 14:15 Uwaga! Będzie ślisko Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie dot. możliwości wystąpienia na terenie całego województwa oblodzenia. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »