Radio Opole » Wiadomości z regionu
2017-08-17, 16:30 Autor: Monika Pawłowska

Biorą przykład z działającego na Opolszczyźnie programu "Solidarni w obliczu zagrożeń"

Spotkanie w Aglomeracji Opolskiej w sprawie programu "Solidarni w Obliczu zagrożeń" [fot. Monika Pawłowska]
Spotkanie w Aglomeracji Opolskiej w sprawie programu "Solidarni w Obliczu zagrożeń" [fot. Monika Pawłowska]
"Solidarni w obliczu zagrożeń" - pilotażowym programem pomocy i współpracy samorządów oraz straży pożarnej przy okazji klęsk żywiołowych zainteresowało się stowarzyszenie Białostocki Obszar Funkcjonalny. Ruszyły rozmowy z Aglomeracją Opolską.
- Jesteśmy porównywalnymi jednostkami, chociaż problemy dotyczące zagrożeń są nieco inne - mówi wiceprezydent Białegostoku Zbigniew Nikitorowicz. - Jesteśmy zainteresowani tym, żeby współpracować. Zapewne będziemy mieć inaczej rozłożone punkty ciężkości, ale postaramy się tutaj znaleźć taką formułę, żeby skorzystać z tych doświadczeń i wspólnie być może przystąpić do programu pilotażowego, który byłby pewnym poligonem doświadczalnym dla całego kraju - wyjaśnia.

Z kolei wójt gminy Dobrzeń Wielki Henryk Wróbel podkreśla, że jest coraz więcej nieoczekiwanych klęsk żywiołowych, dlatego taka kompleksowa współpraca jest bardzo ważna.

- W Białostockim Obszarze Funkcjonalnym widzimy takiego partnera, który nas wesprze, tak żebyśmy wspólnie mogli przekonać tych, którzy mają wyłożyć na to pieniądze, abyśmy taki pilotaż zrealizowali, tak aby decydenci mogli się temu przyjrzeć, wyciągnąć wnioski i powiedzieć, że jest to dobre rozwiązanie, które można zastosować na szeroką skalę - tłumaczy.

Komendant miejski Państwowej Straży Pożarnej w Opolu brygadier Paweł Kielar zapewnia, że program "Solidarni w obliczu zagrożeń" już działa i jest wykorzystywany w różnych sytuacjach, ale wymaga stałej poprawy.

- Każde zdarzenie pokazuje nam kolejne elementy, które powinniśmy uwzględnić czy to na zasadzie wymiany informacji, kwestii związanych z dysponowanie, a może jeszcze uszczegółowieniem zasobów. Na sposób przygotowania się do katastrof nikt nie wymyśli wzoru, bo są one nieprzewidywalne. Natomiast budowanie zasobów i ich racjonalizowanie jest możliwe tylko na zasadzie wymiany doświadczeń, rozmowy i analizowania zdarzeń, które miały miejsce - twierdzi.

Podczas spotkania w Opolu przedstawiciele Białostockiego Obszaru Funkcjonalnego zapewniali, że chcą jak najszybciej wdrożyć działania w ramach partnerskiego projektu i wspólnie starać się o pieniądze na ten cel.
Zbigniew Nikitorowicz
Henryk Wróbel
Paweł Kielar

Wiadomości z regionu

2019-10-22, godz. 20:15 Kędzierzyn-Koźle: Alkoholowa libacja zakończona śmiercią Do dramatycznych wydarzeń doszło w Kędzierzynie-Koźlu w miniony weekend. W sobotę wieczór (19.10) w jednym z bloków na osiedlu Śródmieście, w czasie suto zakr ... » więcej 2019-10-22, godz. 19:45 Kwiatki, chwasty i zdrowa żywność. Za nami I Festiwal Bioróżnorodności Proste sposoby na zdrowe żywienie rodziny, zielony balkon urządzony z lokalnego kwiatka i chwasty na talerzu - to tylko niektóre z zagadnień, jakie poruszono ... » więcej 2019-10-22, godz. 19:00 Prawie tysiąc mieszkańców regionu dostało 500 plus dla osób niesamodzielnych od ZUS Opolski ZUS wydał ponad 940 decyzji o przyznaniu dodatku uzupełniającego dla osób niesamodzielnych w ramach programu 500 plus. Z wyliczeń Zakładu Ubezpieczeń ... » więcej 2019-10-22, godz. 18:30 "Trzeba wierzyć, że można osiągać sukcesy i trzeba wierzyć w siebie". Bartłomiej Bonk gościem Ogólnopolskiego Tygodnia ... Ruszył Ogólnopolski Tydzień Kariery, podczas którego doradcy zawodowi i ciekawi goście pomagają młodzieży w doborze przyszłego zawodu. Wydarzenie ma inspirowa ... » więcej 2019-10-22, godz. 18:00 W USK w Opolu przeprowadzono nowatorską operację tętniaka aorty W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Opolu po raz pierwszy, bez otwierania jamy brzusznej, przeprowadzono operację tętniaka aorty brzusznej, który objął tęt ... » więcej 2019-10-22, godz. 17:30 Opole: Marcin Ociepa zapewnia, że pamięta o wyborczych obietnicach Marcin Ociepa zapewnia, że po wygranych wyborach parlamentarnych nie zapomniał o swoich obietnicach złożonych podczas kampanii. Obecny wiceminister przedsiębi ... » więcej 2019-10-22, godz. 16:00 Konsultacje, diety i karty EKUZ. "Środa z profilaktyką" jutro (23.10) w przychodni Centrum w Opolu Opolski oddział Narodowego Funduszu Zdrowia organizuje 'Środę z profilaktyką' w przychodni Centrum w Opolu i zaprasza na bezpłatne badania. Chętni dowiedzą si ... » więcej 2019-10-22, godz. 15:00 Nietypowa, powyborcza konferencja prasowa Mniejszości Niemieckiej 'Afera UW' - pod takim hasłem odbyła się dzisiaj (22.10) dość nietypowa konferencja Mniejszości Niemieckiej. Rozszerzenie tytułu to 'Afera Udane Wybory'. Prze ... » więcej 2019-10-22, godz. 14:15 Pechowe miejsce. To już 15 taki wypadek - auto wypada na łuku z drogi i ląduje w ogródku pani Kariny Drugi raz w tym miesiącu kierowca jadący z nadmierną prędkością wypadł na łuku z drogi wojewódzkiej 423 w Rozwadzy koło Zdzieszowic i zakończył podróż w ogród ... » więcej 2019-10-22, godz. 13:45 W Kamieniu Śląskim debatują o 15-leciu Polski w Unii Europejskiej Powrót do Europy. 15 lat członkostwa Polski w Unii Europejskiej - taki jest temat 24. Seminarium Śląskiego, które dzisiaj (22.10) rozpoczęło się w Kamieniu Śl ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »