Radio Opole » Wiadomości z regionu
2017-07-07, 10:49 Autor: Witold Wośtak

Maciej Sonik: Zbiornik Racibórz nie zabezpieczy powiatu krapkowickiego

Zbiornik retencyjny Racibórz Dolny [fot. archiwum RZGW Gliwice]
Zbiornik retencyjny Racibórz Dolny [fot. archiwum RZGW Gliwice]
Maciej Sonik [fot. Marcin Skomudek]
Maciej Sonik [fot. Marcin Skomudek]
- Zbiornik retencyjny w Raciborzu nie zmniejszy ryzyka powodzi w powiecie krapkowickim - uważa starosta Maciej Sonik. Jego zdaniem, błędne jest myślenie o raciborskim zbiorniku jako wystarczającym zabezpieczeniu przeciwpowodziowym Opolszczyzny.
- Z naszych danych wynika, że po uszczelnieniu i podniesieniu wałów w Cisku, Bierawie czy Kędzierzynie-Koźlu fala powodziowa obniżyłaby się najwyżej o kilka centymetrów - przekonuje Sonik.

- Groźniejsze mogłoby być zaleganie wody, bo ze 141 kilometrów krapkowickich wałów na Odrze i Osobłodze po II Wojnie Światowej wyremontowano zaledwie 3 kilometry. Ponad 130 kilometrów wałów ma więcej niż 100 lat. Dla nich ważniejsze jest, jak długo woda będzie stać, niż jak wysoko podejdzie. Mogłoby dojść do rozmoknięcia wałów, a to jest większe niebezpieczeństwo niż częściowe przelanie się wody przez wały i szybkie jej odejście - porównuje krapkowicki starosta.

Przypomnijmy. W poniedziałek (03.07) wojewoda Adrian Czubak zapowiedział starania o budowę zbiornika retencyjnego między Krapkowicami, Zdzieszowicami a Walcami. Miałby to być zbiornik mokry o wielkości porównywalnej do Jeziora Turawskiego.
Maciej Sonik

Wiadomości z regionu

2020-02-21, godz. 21:30 Mleczarnia, gospodarstwo rolne, domowe ścieki, a może susza? Co truje ryby w starorzeczu Nysy Kłodzkiej? Wciąż nie wiadomo, co spowodowało śnięcie ryb w starorzeczu Nysy Kłodzkiej w okolicach Drogoszowa. To kolejna podobna sytuacja w tej części powiatu nyskiego w… » więcej 2020-02-21, godz. 19:20 Mieszkańcy Lubszy znów zablokowali drogę. Jeśli nie zostaną wysłuchani, zapowiadają zaostrzenie walki o obwodnicę Droga krajowa nr 39 w Lubszy była dziś (21.02) ponownie zablokowana przez dwie godziny. » więcej 2020-02-21, godz. 18:12 Bezpłatne porady dla mieszkańców regionu. Ruszył Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem Mieszkańcy Opolszczyzny mogą skorzystać z bezpłatnych konsultacji i porad prawnych w sądach, prokuraturach, komendach policji oraz w siedzibach organizacji po… » więcej 2020-02-21, godz. 17:30 Do końca maja kadra "wagonówki" w Opolu może spać spokojnie PKP Intercity Remtrak do maja ma przejąć Zakład Naprawczy Taboru Kolejowego 'Wagon' w Opolu. Przypomnijmy, naprawę pociągów w stolicy regionu realizował słowacki… » więcej 2020-02-21, godz. 17:25 Leśnicy wycinają drzewa pod budowę obwodnicy Olesna. W sumie chodzi o 100 hektarów Trwa wycinka drzew w związku z budową obwodnicy Olesna. Pierwsze prace rozpoczęły się w styczniu, natomiast obecne tempo wycinki jest wysokie, bo Nadleśnictwo… » więcej 2020-02-21, godz. 17:20 Kolejne zatrzymania zagranicznych kierowców na opolskich drogach Nieszczelne układy z wyciekającymi płynami oraz jazda na karcie kierowcy należącej do innej osoby. Funkcjonariusze Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego… » więcej 2020-02-21, godz. 15:30 Będzie generalny remont siedziby straży miejskiej w Kędzierzynie-Koźlu Jeszcze przed wakacjami powinien rozpocząć się remont budynku, w którym siedzibę mają strażnicy miejscy z Kędzierzyna-Koźla. Prace potrwają około roku. W tym czasie… » więcej 2020-02-21, godz. 15:25 Czteroosobowa rodzina z Opola potrzebuje pomocy Trwa zbiórka pieniędzy dla rodziny, która wczoraj (20.02) w pożarze straciła cały dobytek życia. Do zdarzenia doszło po godzinie 10.30 przy ulicy Waleckiego w… » więcej 2020-02-21, godz. 15:20 Głubczyce: Przedłużono zawieszenie oddziału pediatrii. Szpital czeka na zmianę przepisów, która ułatwi zatrudnienie lekarzy… Na kolejne dwa tygodnie, czyli do 7 marca utrzymane zostanie zawieszenie oddziału pediatrii w szpitalu w Głubczycach. W placówce nadal brakuje lekarzy specjalistów… » więcej 2020-02-21, godz. 13:35 W Krapkowicach kartą magnetyczną odliczają czas pobytu dziecka w przedszkolu Dzięki nowemu elektronicznemu systemowi, co do minuty wiadomo, ile czasu dziecko spędza w przedszkolu. We wszystkich placówkach gminy Krapkowice wprowadzono elektroniczny… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »