Radio Opole » Wiadomości z regionu
2017-06-30, 12:30 Autor: Katarzyna Doros

W Krasiejowie - paleontologia bliższa ludziom. Rusza międzynarodowe spotkanie miłośników prehistorii

Krasiejów [fot. Piotr Wrona]
Krasiejów [fot. Piotr Wrona]
Sławy paleontologii z całego świata zjeżdżają do Krasiejowa na konferencję pod hasłem: Paleontologia bliżej ludzi. To pierwsza taka konferencja w Polsce. - Krasiejów jest unikatowym miejscem, uznanym na całym świecie - mówi dr hab. Elena Yazykova, profesor UO szefowa Europejskiego Centrum Paleontologii Uniwersytetu Opolskiego.
- Ta konferencja konkretnie nie jest ściśle naukowa. To jest takie pierwsze doświadczenie, które wymyślili doktoranci, i to jest ich pomysł, a my ich w tym wspieramy. De facto jest to konferencja dla osób, które nie zajmują się zawodowo paleontologią, ale są fascynatami. Na konferencji zaprezentuje się m.in. jeden z największych badaczy mamutów - Dick Mol.

- Jako zawodowcy zaprosiliśmy kilka sław, specjalnie dla tych ludzi, którzy nie znają się na szczegółach naukowych. Przygotowaliśmy dla nich wspaniałe referaty od zawodowców - dodaje dr Yazykova.

W programie przewidziano min. otwarcie wystawy "Prehistoria w rysunkach" oraz prelekcję o technikach wykopalisk stosowanych przez paleontologów. Trzeci dzień konferencji upłynie właśnie pod znakiem wykopalisk. Organizatorzy przygotowali specjalne monolity, czyli zapakowane w gipsie kawałeczki skały, w której występują drobne kości. Zabawa będzie polegać na wypreparowaniu okazów. Oczywiście wszystkie wykopaliska muszą pozostać na miejscu.

Organizatorem międzynarodowej konferencji pod hasłem: Paleontologia bliżej ludzi jest Europejskie Centrum Paleontologii Uniwersytetu Opolskiego.
dr hab. Elena Yazykova, profesor UO szefowa Europejskiego Centrum Paleontologii Uniwersytetu Opolskiego

Wiadomości z regionu

2022-05-20, godz. 08:32 Zderzenie ciężarówki z autem osobowym na A4. Jeden pas jest ruchu zablokowany Uwaga, kierowcy. Mamy utrudnienia w ruchu na A4 między węzłami Kędzierzyn Koźle a Strzelce Opolskie, na km 273 km w kierunku Katowic. Doszło tam do zderzenia… » więcej 2022-05-20, godz. 08:30 "Odnaleźliśmy już szczątki 5 osób". Archeolodzy rozpoczęli prace w opolskiej katedrze Ruszyły prace archeologiczne w opolskie katedrze. Badacze odkryli już pierwsze ludzie szczątki oraz przedmioty, które były składane w trumnach. Wśród nich… » więcej 2022-05-19, godz. 21:35 Rusza sprzedaż biletów na koncerty 59. Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu W piątek (20.05) rozpocznie się sprzedaż biletów na 59. Krajowy Festiwal Polskiej Piosenki w Opolu, który odbędzie się w dniach 17-20 czerwca 2022. Jest… » więcej 2022-05-19, godz. 21:10 Siłą Miejskiego Centrum Pomocy Uchodźcom w Opolu są wolontariusze. "To nasi bohaterowie" Chęć pomocy i działania deklarowali już w pierwszych godzinach od wybuchu wojny w Ukrainie, jeszcze przed utworzeniem Miejskiego Centrum Pomocy Uchodźcom… » więcej 2022-05-19, godz. 19:15 Głogówek coraz bliżej podjęcia decyzji o budowie nowego przedszkola W Głogówku powstanie kolejne przedszkole. Żeby inwestycja w formule 'zaprojektuj i wybuduj' została zrealizowana, radni muszą zgodzić się na dołożenie… » więcej 2022-05-19, godz. 18:14 W szpitalach leczono 13 tysięcy pacjentów, wydano blisko 760 milionów złotych. Podsumowanie pandemii na Opolszczy… Po tym, jak obowiązujący w kraju stan epidemii zastąpiono stanem zagrożenia epidemicznego, służby wojewody opolskiego podsumowały działania w walce z COVID-19… » więcej 2022-05-19, godz. 17:43 Dwa mieszkania prezydenta Opola. Opolskie TBS ujawnia szczegóły zakupu lokali 'Prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski kupił dwa mieszkania z OTBS, ponieważ inni klienci zrezygnowali'. Prezes Tomasz Maciaś na specjalnie zwołanej konferencji… » więcej 2022-05-19, godz. 17:30 Opolanie płacą więcej za deszczówkę. "Mamy rosnące ceny utrzymania kanalizacji, pracowników, pojawiła się też… Mieszkańcy Opola od dziś (19.05) płacą więcej za deszczówkę. Nowa cena za rok wynosi 4,32 złote brutto za metr sześcienny, miesięcznie to 36 groszy… » więcej 2022-05-19, godz. 16:10 Akcja odkomarzania w Brzegu. Opryskano lustra wody kilku zbiorników Akcja odkomarzania ruszyła dzisiaj (19.05) w Brzegu. Specjalne opryski przeprowadzono przy użyciu preparatu bójczego przeciwko larwom komarów, w celu ograniczenia… » więcej 2022-05-19, godz. 15:49 "W jaki sposób prezydent znalazł się na liście chętnych na mieszkanie". Janusz Kowalski rozpoczyna kontrolę w OT… Poseł Solidarnej Polski Janusz Kowalski rozpoczął dziś (19.05) kolejną kontrolę poselską w miejskiej spółce. Tym razem sprawdzać będzie kwestię przydzielania… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »