Radio Opole » Wiadomości z regionu
2016-03-19, 20:15 Autor: Witold Wośtak

[FOTO] Torty i ciasta w kształcie zabytków mają zachęcić do zwiedzenia budowli - za nami festiwal w Brzegu

Zwycięska praca przedstawia pałac w Maciejowie [fot. Witold Wośtak
Zwycięska praca przedstawia pałac w Maciejowie [fot. Witold Wośtak
Tort mięsny [fot. Witold Wośtak]
Tort mięsny [fot. Witold Wośtak]
Kilkanaście okazałych wypieków w kształcie zamków, pałaców oraz dworów można było podziwiać dziś (19.03) na Zamku Piastów Śląskich w Brzegu. Odbywał się tam I Międzynarodowy Festiwal Tortów, Ciast i Ciasteczek.
Ocenę wypieków oparto o technikę i materiał wykonania, różnorodność składników, a także poziom trudności realizacji. - Celem jest promocja zabytków - mówi Radiu Opole Mieczysław Niedźwiedź, naczelnik wydziału rozwoju i promocji brzeskiego starostwa.

- Mamy wspaniałe zamki, dwory i pałace, stąd pomysł pokazania ich w takiej słodkiej formie. Z jednej strony festiwal zainteresował ludzi, bo frekwencja jest ogromna, a z drugiej strony mamy nadzieję, że uda się zachęcić do zobaczenia budowli na żywo – wyjaśnia.

Monika Grudzień, która przyjechała na festiwal z Radomia i przygotowała makietę pałacu w Jędrzejowie, tłumaczy, że każdy tort jest inny, dlatego praca może trwać od jednego do kilku dni.

- Najpierw robi się spód – najczęściej z biszkoptu – później nasącza się go wybranym syropem i przekłada kremem. Następnie daje się kolejną warstwę biszkoptu, docina się ewentualnie nożem konkretne kształty, pokrywa się masą cukrową oraz dodaje ozdoby. Po pierwsze trzeba wyobrazić sobie tort, a później umieć przelać to na swoją pracę. Przydają się również zdolności plastyczne, bo niektórzy malują na przykład obrazy na swoich tortach - dodaje.

Dodajmy, że konkursowe torty pozostaną w zamku na czasowej wystawie, a Radio Opole było patronem tej imprezy.
Mieczysław Niedźwiedź
Monika Grudzień

Wiadomości z regionu

2024-07-22, godz. 19:30 Opole: w czasie upałów zużywamy więcej wody. Ale przerwy w dostawach nam nie grożą W lipcu w Opolu wzrosło zużycie wody, ale do rekordu jeszcze daleko. Obecnie dobowo mieszkańcy stolicy regionu zużywają 25 tysięcy m3 wody. Paweł Kawecki… » więcej 2024-07-22, godz. 18:30 Wzięli sprawy w swoje ręce i posprzątali Starą Stobrawę. Bo rzeka to nie śmietnik Rękawiczki, gumiaki i worki na śmieci - wyposażeni w te atrybuty mieszkańcy Kluczborka, młodzież oraz dzieci, ruszyli z nurtem Starej Stobrawy, aby oczyścić… » więcej 2024-07-22, godz. 18:00 Czy w Kluczborku powstaną elektrownie wiatrowe? Urząd zaprasza mieszkańców na konsultacje Czy wiatraki obok miodu staną się wizytówką Kluczborka i gminy? To niewykluczone. Radni zdecydowali o sporządzeniu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego… » więcej 2024-07-22, godz. 17:15 "Nie mieliśmy dotąd takiego problemu". Beczkowozy nadal zaopatrują mieszkańców gminy Biała w wodę pitną Mieszkańcy 11 miejscowości w gminie Biała muszą korzystać z wody dostarczanej beczkowozami. Woda w ich kranach jest wciąż niezdatna do spożycia. W dwóch… » więcej 2024-07-22, godz. 16:01 Pożar budynku gospodarczego w Starej Kuźni. Wewnątrz były butle z gazem Osiem zastępów straży pożarnej gasiło pożar budynku gospodarczego w Starej Kuźni w gminie Bierawa (pow. kędzierzyńsko-kozielski). Nie było osób pos… » więcej 2024-07-22, godz. 15:04 Radar meteo na Górze św. Anny oficjalnie otwarty. "Pozwoli na lepsze i szybsze przewidywanie zmian pogody" [ZDJĘCIA] Radar meteorologiczny przy autostradzie A4 na Górze Św. Anny oficjalnie otwarty. To jeden z 10 takich radarów należących do sieci POLRAD. Urządzenie zapewnia… » więcej 2024-07-22, godz. 14:38 "Bezpieczeństwo zawsze na pierwszym miejscu". Wakacyjna akcja policji na basenie w Głubczycach W ramach akcji 'Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą' i 'Bezpieczne wakacje' na basenie miejskim w Głubczycach, policjanci z komendy powiatowej przypominali… » więcej 2024-07-22, godz. 14:04 Cztery lata na budowę 23 kilometrów S11 od Gotartowa do Siemianic w Wielkopolsce Za cztery lata ma być gotowy niemal 23-kilometrowy odcinek drogi ekspresowej S11 między Siemianicami w województwie wielkopolskim a Gotartowem obok Kluczbo… » więcej 2024-07-22, godz. 13:55 W Polsce posiedział w więzieniu, teraz samolotem wróci do ojczyzny Z więzienia do strzeżonego ośrodka dla cudzoziemców, a wkrótce do ojczyzny. W taką podróż wysyłają 32-letniego Mołdawianina opolscy pogranicznicy. Przyczyn… » więcej 2024-07-22, godz. 13:30 Polska 2050 w regionie z komisarzem z centrali. Ma pomóc odbudować struktury Polska 2050 w województwie opolskim bez zarządu - zamiast niego jest komisarz wyznaczony przez centralę partyjną. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »