Radio Opole » Wiadomości z regionu
2015-07-08, 13:03 Autor: Radio Opole

Opolskie w centrum zainteresowania paleontologów

Paleontolodzy z całego świata pojawili się na Uniwersytecie Opolskim na światowym zjeździe Europejskiego Stowarzyszenia Paleontologów Kręgowców.

Obóz paleontologiczny w KrasiejowieTo pierwsza taka konferencja, która odbywa się w Polsce. Profesor Adam Bodzioch kierownik zakładu paleobiologii UO podkreśla, że to wynik tego, iż Opolszczyzna dzięki Krasiejowowi staje się coraz słynniejsza w świecie nauki.

- Dzisiaj, dzięki wielu publikacjom również naszego uniwersytetu, wyrobiska po cegielni, stały się znane na całym świecie - podkreśla naukowiec.

Krasiejowskie odkrycia doprowadziły do rozwoju paleontologii na opolskiej uczelni i nie wykluczone, że będą kolejne. Okazuje się bowiem, że naukowcy znajdują tam kolejne szczątki, których jeszcze nie sklasyfikowano.

Kamil Gruntmejer doktorant na UO przyznaje, że nadal odkopują kości, ale nie wiedzą jeszcze do jakich zwierząt należały, więc przy opisach opierają się na przypuszczeniach.

Krasiejów przyciąga studentów paleontologii i miłośników tej nauki. Krzysztof Kisiel absolwent ochrony środowiska na UO przypadkowo trafił na wykopaliska, dzisiaj jak sam podkreśla, praca przy wykopaliskach daje mu satysfakcję.

- Mimo, że trzeba przerzucić setki kilogramów ziemi to znalezienie kości gadów sprzed setek milionów lat daje mi ogromną radość bo wiem, że to jest coś bardzo starego. To jest czysta przyjemność - dodaje miłośnik paleontologii.

Doktor Dorota Konietzko - Meier precyzuje, że to ciekawość motywuje ich do poszukiwań, ale nie jest to tak jak w filmach, gdzie naukowcy pracują jedynie przy użyciu szpachelek.

- Często łopatą i kilofem musimy przerzucić setki kilogramów nieużytków, żeby znaleźć małą kosteczkę. Odnosząc się do odkryć wyjaśnia, że szczątki znajdowane są w oparciu o przypuszczenia. W przypadku prac w Krasiejowie wiemy, że w danym, miejscu może coś być, jednak nie wiemy jak daleko, więc trzeba kopać - dodaje naukowiec Uniwersytetu Opolskiego.

A jak to się stało, że cały świat usłyszał o Krasiejowie?

To była połowa lat 80, kiedy Krzysztof Spałek, uczeń liceum, odkrył pierwsze kości w Krasiejowie. Na początku lat '90 na tamtejszym wyrobisku pojawiła się ekipa profesora Jerzego Dzika. Wyniki poszukiwań opublikowano w 2000 roku.

O Krasiejowie i szczątkach zwierząt sprzed 250 milionów lat zrobiło się później głośno w Polsce i na całym świecie. Od momentu odkrycia przekopano około już około 20 metrów wyrobiska, znaleziska znajdują się m.in na Uniwersytecie Opolskim.

Przypomnijmy konferencja którą zorganizował UO zakończy się 12 lipca.

Posłuchaj:

 Piotr Wójtowicz

Wiadomości z regionu

2025-01-15, godz. 07:49 Wypadki na opolskich drogach. Policja apeluje o zachowanie ostrożności Niespokojny poranek na opolskich drogach. Do wypadków doszło w Opolu oraz Zagwiździu w gminie Murów. » więcej 2025-01-14, godz. 21:16 Pożar domu w Biadaczu. Nie ma osób poszkodowanych 8 zastępów straży pożarnej walczy z pożarem domu jednorodzinnego w Biadaczu. Ogień wybuchł na poddaszu. » więcej 2025-01-14, godz. 20:00 Kolej dla wolontariuszy WOŚP. W dniu finału pojadą pociągami POLREGIO za darmo Darmowe przejazdy pociągami POLREGIO dla wolontariuszy Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. » więcej 2025-01-14, godz. 19:00 „Żebyśmy nie patrzyli na narodowość”. Parlamentarzyści dyskutowali o bezpieczeństwie na pograniczu Bliskie jest polsko-czeskie porozumienie w zakresie przygranicznego ratownictwa medycznego. Kwestie bezpieczeństwa zdominowały wyjazdowe posiedzenie Parlamentarnego… » więcej 2025-01-14, godz. 19:00 Plan Transformacji w ochronie zdrowia w regionie zaktualizowany i zatwierdzony przez MZ Wojewódzki Plan Transformacji w ochronie zdrowia został zaktualizowany i zatwierdzony przez Ministerstwo Zdrowia. Przypomnijmy, dokument na lata 2022-2026 obowiązuje… » więcej 2025-01-14, godz. 18:00 Chciał pomnożyć swoje oszczędności - stracił prawie 40 tys. zł Mieszkaniec Nysy skusił się na reklamę rzekomej inwestycji, która wyświetliła się jemu na jednym z portali społecznościowych. Było to jednak oszustwo… » więcej 2025-01-14, godz. 16:30 Bezpieczeństwo i zmiany klimatyczne to nasze wspólne wyzwania. Ambasador Niemiec z wizytą w Opolu Tematy związane z szeroko rozumianym bezpieczeństwem zdominowały wizytę ambasadora Niemiec w Polsce w Opolskim Urzędzie Wojewódzkim. Spotkanie było także… » więcej 2025-01-14, godz. 16:00 Kandydaci na rodziców zastępczych poszukiwani w Głubczycach Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Głubczycach poszukuje kandydatów do pełnienia funkcji rodziny zastępczej. W powiecie głubczyckim aktualnie funkcjonuje… » więcej 2025-01-14, godz. 15:00 Śmiertelne zatrucie czadem seniorki w Brzegu. Policja: czujki mogą uratować życie Tlenek węgla był najprawdopodobniej przyczyną śmierci 74-latki w Brzegu. Pomiar wykonany przez strażaków potwierdził obecność czadu w łazience. » więcej 2025-01-14, godz. 15:00 Powodzianie z Wronowa nadal mają wielkie potrzeby. W pierwszej kolejności opał Opał, a w szczególności węgiel - tego najbardziej potrzeba w zniszczonym przez powódź Wronowie. Mieszkańcy nadal walczą ze skutkami powodzi. Choć minęły… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »