Kto dziś wybiera seminarium?
Tuż przed święceniami jest 12 diakonów. – Coraz rzadziej do seminarium przychodzą osoby, które nie mają pomysłu na swoje życie – mówi ks. Andrzej Demitrów.
- Zauważamy, że osoby które wybierają obecnie seminarium, wcześniej pracowały zawodowo. Mamy osoby, które zajmowały ważne stanowiska w firmach. Wiele osób po kilku latach pracy za granicą zastanawia się nad swoim powołaniem i trafia do nas. Wielu z nich jest po studiach np. prawniczych czy ekonomicznych– mówi ks. Demitrów.
Ks. Demitrów wskazuje jednak na kryzys powołań nie tylko wśród kapłanów, ale i zakonników. W ostatnich latach w diecezji opolskiej zlikwidowano dwa domy zakonne. – To były bardzo niewielkie zgromadzenia liczące klika sióstr – tłumaczy. - Dwa zgromadzenia wycofały się z diecezji opolskiej. Zakonnice Opatrzności Bożej z siedzibą w Niemczech miały jedyną polską placówkę w Oleśnie. Drugi dom zakonny należał do zgromadzenia Felicjanek. Z powodu braków w powołaniach zamknięto dom zakonny w Grodźcu – dodaje ks. Demitrów.
Dodajmy, że w Kościele Rzymsko-Katolickim trwa ogłoszony przez papieża Franciszka I Rok Życia Konsekrowanego. W sobotę w kościele seminaryjnym przy ulicy Drzymały w Opolu spotkają się ze sobą wszyscy zakonnicy z diecezji opolskiej. Wcześniej odbędą się wspólne modlitwy o powołania. Nabożeństwo rozpocznie się o godzinie 10:15.
Posłuchaj:
Piotr Wrona