Radio Opole » Kultura i rozrywka
2015-04-03, 10:40 Autor: Radio Opole

Skąd i do kogo przychodzi zajączek

Wielkanocny Zajączek to postać wyczekiwana przez najmłodszych prawie tak samo jak Mikołaj w Boże Narodzenie.

 – Tradycja zajączka przyszła do Polski z Niemiec. W tamtejszej kulturze miał on magiczne znaczenie. W mitach indogermańskich występował jako symbol światła i odnowy. Na Górnym Śląsku zając wielkanocny pojawił się w okresie międzywojennym – mówi prof. Teresa Smolińska z Katedry Kulturoznawstwa i Folklorystyki Uniwersytetu Opolskiego.

– W ogrodzie czy w sadzie szykuje się dla zajączka gniazdka. Są one wypełnione jajeczkami, które następnie trafią do dzieci. Po II wojnie światowej były to jajeczka nie najlepszej jakości, wykonane z lukrowanego cukru barwionego na różne sposoby, których dzieci szukały i mówiły, że to zając im je przynosi – wyjaśnia rozmówca.

Im bliżej naszych czasów, w gniazdku zajączka pojawiały się coraz lepsze słodycze i ciastka. Dziś dzieci znajdują także drobne prezenty. Zajączek przychodził także do dzieci mieszkających w miastach. Upominki chował nie w gniazdku w ogrodzie, a za szafą albo w łóżeczku dziecięcym – podkreśla prof. Smolińska.

– To znaczy, że w tym mieszczańskim wydaniu po niemiecku, zając przychodził również do domu, a nie tylko na zewnątrz. Doszło właściwie do takiej banalizacji pierwotnej funkcji tego magicznego i bardzo płodnego zwierzęcia – mówi rozmówca.

W przekazywanej tradycji zajączek to zabawa przede wszystkim dla dzieci. Jednak dziś wszyscy robią sobie prezenty, także dorośli.

Posłuchaj wypowiedzi naszego rozmówcy:

Oprac. Justyna Krzyżanowska

Kultura i rozrywka

2025-01-03, godz. 20:00 Premiera "Leksykonu opolanek" w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu Takiej książki jeszcze nie było. 'Leksykon opolanek' opowiada o znanych kobietach, które na przestrzeni wieków żyły w Opolu. Zawiera biogramy stu kobie… » więcej 2025-01-03, godz. 17:00 Na 800-lecie Głogówka muzeum chce reaktywować festiwal im. Ludwiga van Beethovena Muzeum Regionalne w Głogówku szykuje się do obchodów 800-lecia miasta. Nadchodzące miesiące mają być powrotem do normalności po wrześniowej powodzi… » więcej 2025-01-02, godz. 14:00 Koncertowy tryptyk już w ten weekend w Głubczycach Kolędowanie z chórami w Stajni na Warszawskiej, koncert bożonarodzeniowy w sali widowiskowej miejskiego ośrodka kultury i koncert noworoczny w kościele o… » więcej 2024-12-30, godz. 22:00 Sylwester w karaibskich rytmach w Filharmonii Opolskiej Filharmonia Opolska postanowiła tradycyjnie już zaprosić melomanów dwukrotnie na koncert sylwestrowy. We wtorkowy (31.12) wieczór koncert symfoniczny będzie… » więcej 2024-12-30, godz. 12:00 Sylwestrowa zabawa w rytmie piosenek Nat King Cole'a w Teatrze Ekostudio Teatr Ekostudio w Opolu jak co roku zaprasza do swojej siedziby w sylwestrową noc. Nie przygotowuje wtedy żadnego przedstawienia, a koncert muzyczny połączony… » więcej 2024-12-26, godz. 10:41 Kolędnicy mogą zapukać do naszych drzwi Drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia to czas kolędników. Według ludowych tradycji 26 grudnia chodzono od domu do domu i śpiewano kolędy. W niektórych… » więcej 2024-12-22, godz. 10:12 Młody Jan Cybis w książce Opolanki Kingi Markowskiej Kim jest Parówkarz? Tego będzie można się dowiedzieć już dziś podczas spotkania w pałacu Rozkochów, który wypełni literatura, malarstwo i muzyka. Wszystko… » więcej 2024-12-21, godz. 10:00 "Chcemy pobudzić młodych ludzi". Finał konkursu "Ze Śląskiem na ty" Blisko dwie godziny trwała Gala XXXI Regionalnego Konkursu Literackiego „Ze Śląskiem na ty”, ale też nagrodzonych i wyróżnionych w czterech grupach wiekowych… » więcej 2024-12-19, godz. 19:00 "Święto Krótkiego Kina" w Prudniku Kino Diana w Prudniku przygotowuje 'Święto Krótkiego Kina'. To przegląd filmów krótkometrażowych, które zdobyły nominacje do prestiżowych europejskich… » więcej 2024-12-19, godz. 18:15 Malowanie bombek w opolskie wzory w MŚO. "Na choinkę w sam raz" Muzeum Śląska Opolskiego zorganizowało warsztaty malowania opolskich wzorów na bombkach choinkowych. Dla uczestników warsztatów przygotowano farbki, stalówki… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »